Tada je toranj povišen, te je bilo prostora za dekorativne ukrase, natpise, reljefne grbove i biste habsburških vladara, feudalnih gospodara Rijeke.
Tada je toranj povišen, te je bilo prostora za dekorativne ukrase, natpise, reljefne grbove i biste habsburških vladara, feudalnih gospodara Rijeke.
78. PRIČA Kako je zapisao Sebastian Gutierres de Parrega, dvorjanin španjolskog kralja Filipa II., običaj da tada najmoćniji vladar zapadnog svijeta jede javno, pred probranom publikom, s burgundskih dvorova prenio je njegov otac Karlo V., vladar svih habsburških, španjolskih i portugalskih zemalja i kolonija.
Na teritoriju zajednice Habsburških zemalja izdavanje papirnog novca počelo je u vrijeme sedmogodišnjeg rata (1756. - 1753.).
Je li to omogućio čvrsti stisak habsburških vladarâ, blizina Rima ili inercija hrvatskog naroda?
Slom Austro-Ugarske Monarhije pružio je, doduše, priliku da se prvi put objektivno i smireno prouči povijest hrvatsko-habsburških veza, ali su se tada ispriječile političke prepreke druge vrsteÂŤ, što se proteglo sve do kraja stoljeća. ÂťZbog slabog poznavanja habsburške povijesti u Hrvatskoj, pregled donosi i prikaz uspona Habsburga prije dolaska na hrvatsko prijestolje, pa čak i prije prvih dodira dinastije s Hrvatima.
Ona je vladala svojom zemljom i nakon Albertove smrti 1621. Bila je mudra i poštovana vladarica, uspješna provoditeljica protureformacije i katoličke obnove, uvrstivši se tako u niz istaknutih habsburških regentkinja u Nizozemskoj.
Mora se, doduše, priznati da je njegova politika bila djelomično uzrokovana strahom od revolucionarnih ideja što su se širile iz Francuske, ali se sa žaljenjem mora ustvrditi da su njegova mlađa braća, nadvojvode Karlo i Ivan, pokazivali mnogo više vladarskog umijeća i starih habsburških sklonosti reformama i prosvjetiteljstvu, no što ih je imao car.
Nije problem u tome što bi alkari trčali za uvijek nove vladare, već u činjenici da Sinj sve do Banovine nije smio biti u Hrvatskoj iako je Hrvatska bila u Njemu, pa ako to ne znaju neka pitaju ili neka se zapitaju kako to da habsburških prinčeva nema na bečkim balovima ili salonima predsjednika Havela u Hradčanima.
Ovo postaje oblast habsburških generala pod imenom Vojna krajina.
Kako je nadvojvoda Karlo zadržao nad Hrvatskom upravu u vojnim stvarima, imala je ona sada trojicu habsburških gospodara: Rudolfa, Ernesta i Karla.
Provokacija i poticaj na razmišljanje u umjetnosti, te otklon od banalnog i slatkasto-prepoznatljivog izričaja nužno je dvosjekli mač... može nas učiniti lučonošama i smjestiti na zasluženo mjeso u povijesti umjetnosti, a moža nas baciti i u zaborav i nebitnost, osobito zbog teške, kako Blažić reče i kulturne i političke i ekonomske situacije... od tuskih, od habsburških... i od raznih drugih bremenitih vremena na ovamo....
Miller iz Budimpešte ukazao je na raznolike običaje, stavove i osobine koje su obilježile zajednicu habsburških Židova tijekom stalnih demografskih promjena i migracija u 18. i 19. stoljeću.
Negdašnja rezidencija habsburških vladara nedvojbeno je jedna od najljepših bečkih palača.
U prikazima grbova habsburških zemalja, kako u raznim grbovnicima, tako i u drugim vrstama prikaza (pročelja zgrada, freske u crkvama i palačama širom monarhije) ovaj grb od 16. stoljeća nedvosmisleno predstavlja Hrvatsku, a uz njega su i grbovi Dalmacije i Slavonije u kombinaciji s ostalim grbovima Habsburške Monarhije.
Trik mu je potreban kako bi povezao sudbinske ljubavnike iz dvaju različitih habsburških društvenih staleža - mađioničara pučkog podrijetla Eisenheima (Edward Norton) i njegovu simpatiju iz djetinjstva Sophie (Jessica Biel), sada u vezi s princom prijestolonasljednikom Leopoldom (Rufus Sewell), čiji je lik nadahnut čuvenim princom Rudolfom, nesretnim sinom Franje Josipa I.
' Iluzionist ' je film nepretenciozne mistične atmosfere o ljubavnicima iz različitih habsburških društvenih staleža, mađioničaru i plemkinji
Takav grb Dalmacije ući će i u kasnije grbove hrvatsko-ugarskih vladara, kao i vladara Habsburške Monarhije, te se nalazi na brojnim prikazima habsburških vladara već od početka 16. stoljeća, kao i u Fojničkom grbovniku.
Kasnije je bila redoviti bečki gost, odlazeći većinom u bečku Kapucinsku crkvu, u kojoj su sahranjeni posmrtni ostaci habsburških careva, a gotovo uvijek su se oko nje nalazili brojni poštovatelji.
Nu Jugoslavija se kao država u kasnijoj povijesti i na tom polju potvrdila znatno krvoločnijom od svih saveza u kojima su živjeli Hrvati pa i taj Pavlinovićev, vjerojatno taktički dio politike, više je bio rubna pojava u njegovu djelovanju, jer se iz obrazlaganja o položaju ujedinjene Hrvatske znatno više nazire zamišljeno buduće trijalističko uređenje Monarhije, u kojoj bi ujedinjena Hrvatska, u svojim povijesnim i prirodnim granicama postala trećim snažnim stupom u carstvu svojih Habsburških kraljeva.
Karikature u talijanskim humorističnim časopisima iz 19. stoljeća, koje su često konstruirale i reproducirale nacionalne stereotipe, negativno su prikazivale hrvatske vojnike kao dio habsburških snaga u Italiji.
U želji da se konačno riješe feudalnih gospodara koji su sputavali njihove slobode i unosnu trgovinu preko netom otvorenog alpskog prijevoja Sv. Gotthard, švicarski su se seljaci 1315. kod Morgartena oduprli viteškoj vojsci habsburških vazala i zahvaljujući prikladno odabranom zemljištu odnijeli sjajnu pobjedu, kojom je označen početak kraja habsburške vlasti u Švicarskoj.
One su bile izazvane velikim porastom cijena kao posljedicom uvoza ogromnih količina zlata i srebra iz habsburških kolonija u Americi, ali i cjelovitim preustrojavanjem europske privrede: zapad se specijalizirao za industrijsku proizvodnju, dok je Srednja i Istočna Europa postala proizvođač hrane za velika zapadna središta.
Tu će dužnost sve do revolucije 1848. obnašati redovito jedan od habsburških nadvojvoda, čime će vladar još bolje nadzirati rad ugarske vlade (a time i hrvatske poslove), kojoj je palatin stajao na čelu.
Povijest dvorca Brdo seže do ranog 16. stoljeća, kad ga je sagradio George Egkh, glavni upravitelj habsburških posjeda.
Upravo će njegov rod stoljeće i pol kasnije skupo platiti habsburško vladanje u Hrvatskoj i time pokazati naličje hrvatsko-habsburških veza.
Lalangue je primjenom zakona svog mentora i prijatelja Van Swietena, prvog općeg Zakona o zdravstvu na području habsburških zemalja, kojim je i u tadašnjoj Hrvatskoj ustrojena državna vrhovna zdravstvena komisija, kreirao zdravstvenu politiku.
Razvod je obavljen na temelju naloga cara Ferdinanda I., koji je bio vlasnik habsburških posjeda.
Vezano uz uniju u Hrvatskoj, predstavljena su očekivanja habsburških generala i zagrebačkih biskupa te otpor Pećke patrijaršije.
Tri su epohe najviše utjecale na razvitak prijestolnice nekadašnjih habsburških careva: srednji vijek iz kojeg je najvažnija građevina prvostolnica Sv. Stjepana (Stephansdom), doba baroka, kojeg je najvažnija ostavština Hofburg s golemim kupolama i era Ringstraße iz kasnog 19. stoljeća, u kojoj su nastale divne građevine Državna opera (Staatsoper) i Muzej povijesti umjetnosti (Kunsthistorische Museum).
Za vrijeme Drugog svjetskog rata boravi u Americi, dok 1961. godine potpisuje dokument kojim se odriče svih prava na habsburško prijestolničko nasljedstvo u Austriji, što je na temelju tzv. Habsburških zakona (Habsburgergesetze), koji datiraju iz 1919. godine, bio uvijet za njegov povratak u zemlju.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com