Naime, tijekom leta RAF-ova Harriera, avion se pokvario te je pilot iskočio.
Naime, tijekom leta RAF-ova Harriera, avion se pokvario te je pilot iskočio.
U vježbi je sudjelovalo nešto više od dvije tisuće pripadnika američkih snaga s tri amfibijska broda Šeste flote - " Nassau ", " Tortuga " i " Austin ", s jurišnim zrakoplovima tipa cobre i harriera, te oko 250 pripadnika hrvatskih snaga s raketnim topovnjačama " Kralj Dmitar Zvonimir " i " Šibenik ", ali i drugim brodovljem Flote HRM-a, Vojnom policijom, obavještajcima, diverzantima, roniocima, momcima iz Prve gardijske brigade HV-a i helikopterima MI-8 Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.
Vojska im nije bila na visini, jedino se avijacija iskazala (ustvari jebenoj avijaciji, ali koja je djelovala na rubu dometa, naoružani su bili fracuskim mirageima i američkim skyhawkima, koji su bili bolji od britanskih harriera) uspjevši potopiti nekoliko razarača i fregata, ali ne i nosače aviona, a što je u stvari bila i uloga fregata i razrača, da učine zaštitimi kišobran oko bitnijih brodova.
U toj ulozi Harrier II može na udaljenosti od 170 km od uzletišta kružiti iznad bojišta jedan sat naoružan s dvanaest bombi Mk 82. Ekvivalent američkom AV-8B Harrier II je britanski Harrier GR7. Tvrtka BAE Systems za britansko je ratno zrakoplovstvo (RAF) proizvela 96 komada Harriera GR7, od čega 74 jednosjeda (GR7) i 12 dvosjeda T10. U operativnoj je uporabi otprilike 60 aviona.
Nekih 30 britanskih Harriera GR7 naknadno su opremljeni snažnijim motorima Pegasus Mk 107 (11 - 61), te su označeni gao GR7A.
Da bi se smanjio zamor konstrukcije svi GR9A dobit će novi stražnji dio trupa napravljen od kompozitnih materijala, koji je temeljen na trupu Harriera II Plus.
Od travnja 2000. Harrieri britanskog ratnog zrakoplovstva i Sea Harrieri FA2 britanske ratne mornarice združeni su u " Joint Harrier Force " - združene snage Harriera.
U nosu Harriera II ugrađen je radar Raytheon APG-65
Za potrebe svog marinskog korpusa Amerikanci su kupili licencu za proizvodnju jurišne inačice Harriera.
Dostava Harriera II počela je 1983., a u operativnu su uporabu uvedeni 1985. godine.
Namijenjena je zamjeni Harriera, te ima mogućnost okomitog uzlijetanja i slijetanja.
Umjesto Sea Harriera ukrcani su jurišnici Harrier, čija je osnovna namjena uništavanje ciljeva na zemlji (pružanje bliske potpore kopnenim snagama) te izviđanje.
To je dovoljno za ostvarenje dostatnog vjetra na letnoj palubi pri mirnom vremenu (vjetar je potreban za olakšavanje polijetanja Harriera).
Pored samoga modela Harriera, ovaj dodatak donosi i kampanju od 20 misija baziranu na Falklandskom ratu iz 1982. Uključeno je ukupno 17 raznih varijanti Harriera, pet dodatnih zrakoplova, čitavo Falklandsko otočje, bojni brodovi, nosač aviona itd.
Umjesto Harriera rabit će američke višenamjenske borbene avione F-35B Lighting II.
Nemogu Englezi nigdje intervenirati.... Falklandski rat u kojem je ucestvovala glavnina engleske flote zajedno sa svih 20 Harriera i par tisuca marinaca je bio njihov maksimum i oni su toga u to vrijeme bili bolno svjesni.
Kad PdA bude u refitu, kao flagship ce ga mijenjati Juan Carlos I., cija je izgradnja zapocela, ali on nije nosac aviona, vec LHD od 27 000 tona sa mogucnoscu koristenja AV-8B harriera i ostalih VSTOL aviona (ima ski-jump)
Priča se o fantastičnih 50 zrakoplova, a trenutno je potvrđeno njih 10, poput F-16 Fighting Falcona, F-22 Raptora, Eurofighter Typhoona, AV-8B Harriera II Plusa i sličnih.
Također se spominje i mogućnost umrežavanja i povezivanja s još neimenovanom simulacijom Harriera
Isto tako, iranski sah je, prije nego sto ga je revolucija dokrajcila, htio kupiti 3 malo modificirana nosaca klase Invincible sa nekoliko eskadrila Harriera u paketu
Prije nekih godinu dana je Lockhead Martin dobio najveci ugovor (230 bill) u istoriji za proizvodnju nove generacije aviona prvenstveno namjenjeih za NAVY uz vertikalno polijetanje, poput Harriera, samo nesto mnogo mocnije.
A i vjerojatno bi bilo neisplativo, kako tehnicki tako i financijski, preraditi ga u CTOL ili STOBAR nosac. usput, imaju samo 20 ak harriera, pa ce ih morati dijeliti na 2 nosaca
Ne znam doduse kako bi oni koristili taj brod (LHD ili kao mali nosac aviona), i sto bi koristili kao zracnu komponentu (kupovina starih harriera mi nekako nema smisla, F-35B bi im mogao biti preskup?), ali svakako ima smisla s obzirom na prostranstva mora koje Chile nadgleda
Naoruzanje Harriera je skoro usporedivo s malo opremljenijim helikopterom, a nije ni puno brzi.
Sto se tice Harriera, osim te mogucnosti poljetanja s mjesta avion je smece.
Spominjes Harriera kako se skriva iza brdašaca.
Evo dosadasnji score u vjezbama... nisu isti modeli harriera, al eto..
On ima 2 turbine izlozene radarskim zrakama, 2 vertikalna kormila a i sam avion je dosta veci od harriera
Mislim da je netko na podforumu Vojna tehnologija dao detaljniju analizu (netko je spomenuo Harriera za HRZ), koju bih mogao potraziti u slucaju potrebe
Dobar primjer je vjezba RAF-a i USAF-a, kad su piloti F-15ice rekli da su bili jednostavno bespomocni u situaciji 1 - 1 sa Harrierima FA.2 jer bi ih u BVR-u Harrier prije uocio nego oni Harriera, a u WVR-u bi ih svojom manjom masom i vecom okretnoscu (ne treba ni zanemariti da je Harrier bitno manji od F-15ice i da mu motori ne " dime ", pa ga je teze uociti) redovito dobijali
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com