Sanadera se tereti da je od direktora MOL-a Zsolta Hernadija primio 10 milijuna eura mita kako bi upravljanje u Ini prepustio Mađarima i iz hrvatske naftne kompanije izdvojio nerentabilno plinsko poslovanje.
Sanadera se tereti da je od direktora MOL-a Zsolta Hernadija primio 10 milijuna eura mita kako bi upravljanje u Ini prepustio Mađarima i iz hrvatske naftne kompanije izdvojio nerentabilno plinsko poslovanje.
Ako Vrhovni sud potvrdi presudu Sanaderu Hrvatska mora procesuirati Hernadija
Vitković poziva Hernadija da stavi Podravki karte na
Turudić je nakon toga apelirao ne sve svjedoke da ne daju intervjue prije nego što svjedoče na sudu. To je dokaz nedostatka pravne kulture rekao je Turudić i tako aludirao na konferenciju za novinare koju je Čerhak u srijedu organizirao 12.45 Sudac Ivan Turudić rekao je kako Hernadija neće ispitati jer on, budući da ga USKOK vodi kao okrivljenika ne može biti ispitan u postupku u dva svojsta.
Rekao mu je neka bude pristojan ili će ga izbaciti iz sudnice 10.44 Laptoš se protivi i ispitivanju Hernadija.
9.48 Obrana za svjedoka predlaže Zsolta Hernadija, predsjednika uprave MOL-a.
Obrana kaže i kako iz spisa nije jasno kakav je status Hernadija. Zna se da je pokrenuta istraga protiv njega, ali se ne zna što se nakon toga događalo rekla je odvjetnica Jadranka Sloković.
Odlučivat će i da li će u spis kao dokaz ući i snimka sastanka Sanadera, Hernadija i Ježića iz zagrebačkog restorana Marcellino.
Obrana je najavila i kako će za svjedoke predložiti šefa Uprave MOL-a Zsolta Hernadija, ali i da će razmisliti o pozivanju Jadranke Kosor kao svjedoka
Naime, Uskok je istragu protiv Sanadera, Hernadija i Polančeca otvorio 10. lipnja, u njoj stoji kako je Sanader s Hernadijem dogovorio za deset milijuna eura kako bi se Molu, 47 - postotnom vlasniku Ine, predao hrvatski utjecaj.
Hernadija vodi u Republici Hrvatskoj. (30. 1. 2012.) više
Bit će to ispitivanje u istrazi Ina - MOL, odnosno ispitivanje o primanju mita od 10 milijuna eura od šefa MOL-a Zsolta Hernadija, za što USKOK tereti Sanadera.
No kada smo ih upitali za Hernadija i slučaj mita kojeg istražuje DORH bili su vrlo precizni.
Hernadija se na suđenju za Podravku može ispitati i videolinkom, ali s obzirom na to da je riječ o svjedoku iz inozemstva, ne može ga se prisilno dovesti na Županijski sud u Zagrebu.
Unatoč protivljenju obrane Sud je ipak prihvatio snimku sastanka Ive Sanadera i direktora MOL-a Zsolta Hernadija u restoranu Marcellino na kojoj se vidi kako bivši hrvatski premijer iz mobitela vadi bateriju te Hernadiju predaje poruku na papiriću.
Sud je odlučio da se šefa MOL-a Zsolta Hernadija neće ispitati, no prihvaćeni su ostali svjedoci obrane.
U MOL-u nam kažu kako istrage zapravo ni nema, s obzirom da Zsolta Hernadija njihova predsjednika Uprave za sada nitko od nadležnih službi nije pozvao na razgovor kako bi u službenom razgovoru odgovorio na optužbe iz Hrvatske.
Ovo je lijepo saznanje radnicima INA-e nakon terora koji su oni provodili u INA-i, vjerujem sa znanjem Hernadija i dvojca Sanader-Polančec.
Prema Molu, susret čak niti nije bio tajan, jer je Hernadija pred restoran dovezao službeni Inin automobil, a Sanader je u Marcellino stigao u pratnji policajaca i tjelohranitelja, na koje je kao štićena osoba i bivši premijer imao pravo i nakon povlačenja sa funkcije.
Nakon toga postignut je dogovor da se kazneni progon Hernadija prepusti Mađarskoj.
Prvo, preko Ježićeva računa mu je navodno sjelo pet od deset milijuna kuna mita od MOL-a, odnosno predsjednika uprave Zsolta Hernadija.
Ježić je, inače, jedan od ključnih USKOK-ovih svjedoka na suđenju Sanaderu za primanje 10 milijuna eura mita od Hernadija, koji se vodi na zagrebačkom Županijskom sudu.
Bivši Sanaderov suradnik kazao je kako su prvi zahtjev iza za razgovor MOL-a i INA-e oko revizije ugovora došli još 2007., i to od strane Zsolta Hernadija, kojeg se sumnjiči za davanje mita nekadašnjem premijeru, u zamjenu za upravljačka prava nad Inom.
Iz dosadašnjih istupa obrane i odvjetništva najveći prijepor mogli bi izazvati USKOK-ovi dokazni prijedlozi, ponajprije snimka zajedničkog ručka Sanadera, Hernadija i Roberta Ježića u zagrebačkom restoranu koju je USKOK pribavio nakon podizanja optužnice i koja još nije uvrštena u spis.
Uz to, sve se češće spominje i mogućnost da hrvatsko Državno odvjetništvo zatraži pokretanje kaznenog postupka protiv Zsolta Hernadija, što cijelu ovu priču, dokaže li istraga da za nju postoje čvrsti temelji, podiže na razinu golemog, sada već međunarodnog korupcionaškog skandala koji bi mogao imati dalekosežne posljedice po Hrvatsku, ali i po susjednu Mađarsku.
Na prošlom je ročištu prihvaćena snimka sastanka Ive Sanadera i Zsolta Hernadija u restoranu Marcellino.
Zagovornici rješenja po kojemu bi se postupak u slučaju Ina MOL razdvojio tako da se Mađarima prepusti progon Hernadija navode da bi se na taj način preskočile i sve negativne političke konotacije koje taj slučaj sa sobom donosi.
Osim toga, zbog učestalih napisa u medijima postala mu je jasna pozadina odnosa Sanadera i Mola, o kojoj ranije, tvrdi, nije ništa znao, iako je u međuvremenu nekoliko puta bio u društvo bivšeg premijera i Molova čelnika Zsolta Hernadija.
Po onome što je jučer govoreći o toj situaciji rekla premijerka Kosor, čini se da su Banski dvori svjesni toga koliko je važno da DORH ima neoborive dokaze protiv Hernadija.
Čerhak kaže da je obrisao dio snimke sastanka Sanadera i Hernadija, zatim snimku dao DORH-u, te da ne zna tko ju je montirao.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com