Hidrolati služe u aromaterapiji kao tonici, kao vodena faza pri izradi kozmetike i ostalih pripravaka odnosno kao baza u kojoj se otapaju aktivne komponente topive u vodenom mediju.
Hidrolati služe u aromaterapiji kao tonici, kao vodena faza pri izradi kozmetike i ostalih pripravaka odnosno kao baza u kojoj se otapaju aktivne komponente topive u vodenom mediju.
HIDROLATI Hidrolati ili cvjetne vodice predstavljaju vodene ostatke koji zaostaju nakon destilacije eteričnih ulja, a nose sastavnice biljke topive u vodenom mediju.
Naime, kvalitetni hidrolati, u terapijskom smislu, su oni kod kojih su sastavnice biljke topive u vodenom mediju zasićene, a ne razrijeđene.
Hidrolati odabira za smirenje su: rimska kamilica, lavanda, neroli, ruža.
Od eteričnih ulja u anti age kozmetici najčešće koristimo smilje, bušin, sjeme mrkve, ho ulje, damasku ili bugarsku ružu, neroli i sandal kao i njihove hidrolate (hidrolati su vodene frakcije nastale nakon destilacije eteričnog ulja i često se koriste kao sastojci tonika ili vodenog dijela prirodnih krema).
Hidrolati, često nazivani i cvjetne vodice, nusprodukti su destilacije biljnog materijala pri proizvodnji eteričnih ulja.
Hidrolat Lavande Hidrolati, često su nazivani i cvjetne vodice kod naših proizvođača, nusproizvodi su destilacije zelene herbe Lavandinog cvijeta pri proizvodnji eteričnih ulja.
Eterična ulja, biljna ulja, hidrolati, sinergije i uljne/gelne kompozicije iz ponude našeg web dućana nisu registrirani kao dodatak prehrani u Republici Hrvatskoj.
I prije nego krenete u avanturu zvanu izrada dječje kreme, imajte na umu da su ljekoviti samo kvalitetni sastojci, a to znači: hladno prešana biljna ulja (rafinirana ulja gube svoje ljekovite sastavnice), hidrolati bez dodataka alkohola i sintetskih konzervansa (koje čak i neki respektabilni proizvođači stavljaju u hidrolate zbog produživanja roka trajanja istih), i kvalitetna, kemotipizirana eterična ulja.
Hidrolati su nusproizvod destilacije aromatičnog bilja vodenom parom.
Pripravci: razni tonici (hidrolati), pakunzi za lice, kosu i vlasište, prirodni dezodorani i parfemi samo su neki pripravci u aromakozmetici.
Opojni mirisi biljnih ekstrakata, hidrolati i kupke s mirisima eteričnih ulja bili su nezaobilazni dio raznih obreda i kozmetičkih rituala.
Hidrolati ili destilirane vodice produkt su destilacije i mogu se smatrati kao pravi dio ekstrakta biljnog materijala iz kojeg su dobiveni.
Zaista prirodne kreme se izrađuju od isključivo hladno prešanih nerafiniranih biljnih ulja, bezalkoholnih hidrolata (hidrolati su dobiveni kao nusprodukt destilacije ljekovitih biljaka u procesu dobivanja eteričnih ulja), i kemijski i botanički definiranih eteričnih ulja.
TONIK ZA AKNE Baza za tonike su hidrolati aromaterapijske kvalitete bez alkohola kojima se mogu dodavati različiti sastojci topivi u vodenom mediju.
U obzir za izradu tonika kod akni dolaze hidrolat timijan linalol i hidrolat čajevca koji djeluju snažno antibakterijski i protuupalno, zatim smilje, ljekovita kadulja i ružmarin kemotip verbenon koji uz protuupalno imaju i snažno regeneracijsko djelovanje (pogotovo kada se radi o ožljcima nastalih od akni), stolisnik, njemačka i rimska kamilica koji smiruju upaljenu i iritiranu kožu, hidrolati širokolisne i ljekovite lavande koji djeluju protuupalno, njegujuće i umirujuće.
Kao alternativu eteričnim uljima eventualno mogu poslužiti hidrolati (cvjetne vodice), ali i u tom slučaju se valja dobro posavjetovati.
Moraju li sva ta biljna ulja, hidrolati, mic.otopine stajati u hladnjaku ili može u sobi gdje se ne grije?
U ovu recepturu dječje masti se može dodati i nevenovo ulje ili CO2 ekstrakt kamilice, shea maslac, bisabolol te neki drugi hidrolati i sastojci prikladni nježnoj dječjoj koži.
Često se hidrolati nazivaju i cvjetnim vodicama, međutim, prava razlika između njih bi bila u tome što se hidrolati dobivaju destilacijom biljnog materijala dok se cvjetna vodica može se dobiti i maceracijom biljne droge u otopini vode i alkohola ili vode i glicerola, a ne samo destilacijom.
Hidrolati predstavljaju vodenu frakciju nastalu nakon destilacije eteričnog ulja, koriste se najčešće u aromakozmetici, ali se mogu upotrebljavati i oralno kod zdravstvenih problema te u kulinarstvu.
Hidrolati su kondezirana voda (nusproizvod) koji nastaju tijekom parne ili vodene destilacije biljnog materijala da bi se dobilo eterično ulje određenog dijela biljke (cvijet, plod, kora, lišće, korijen, iglice, drvo, sjemenke).
Hidrolati sadržavaju cijelu biljku u svakoj kapljici, imamo komponente koje se otapaju u vodi i molekule eteričnog ulja.
Hidrolati su čudesne tekućine s okusom i mirisom, sa kemijskim sastavnicama i terapeutskim svojstvima.
Nisu isto što i biljni čajevi i tinkture, otopine ili uvarci, hidrolati su destilati i po tome su jedinstveni produkt.
2. Hidrolati na čistu kožu nanesite hidrolat koji će dati vlažnost (npr. lavande, kamilice rimske).
Oshadhi hidrolati se steriliziraju fitracijom kroz filter s porama veličine 200 nm (0,2 μm), te se tako uklanjaju sve bakterije i spore.
Oshadhi hidrolati ne sadrže ni alkohol ni konzervanse, a do krajnjeg kupca dolaze u originalnoj (staklenoj) ambalaži, čime je na minimum svedena mogućnost mikrobiološke kontaminacije do koje učestalo dolazi prilikom pretakanja sirovina iz većih pakiranja u manja.
Imam jedno pitanje (budući da nisam baš expert u aromaterapiji): gdje se nabavljaju eterična ulja, hidrolati, maslaci (kakao, shea, avokado)?
Da bi preparati bili djelotvorni, sva eterična ulja spomenuta u recepturama moraju biti kemotipizirana eterična ulja aromaterapijske kvalitete, hidrolati moraju biti aromaterapijske kvalitete i bez dodatka alkohola ili drugih stabilizatora, a bazna ulja moraju biti hladno prešana i nerafinirana
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com