U RAZGRADNJI PREVIŠE BJELANČEVINA STVARA SE MNOGO MEĐUSPOJA ILITI AMINOKISELINE HOMOCISTEIN.
U RAZGRADNJI PREVIŠE BJELANČEVINA STVARA SE MNOGO MEĐUSPOJA ILITI AMINOKISELINE HOMOCISTEIN.
I NASTANAK TROMBA SAD VEŽU UZ HOMOCISTEIN. kako to riješiš? pojačaš bitno folnu kiselinu, vitamin b6 i b12. oni brže razgrade homocistein. zašto sam rekao e i q10 i nadh 1 za srce? pa zato što se nakupljaju na ldl-kolesterin i bitno povećavaju LDL-oksidacijsku rezistenciju, ali to doktor dalje pojasni.
Pozivamo Vas na sudjelovanje u znanstvenom projektu Prehrana, homocistein i kvatileta koštanog tkiva.
Malo sam nakon druge stimulacije bila digla frku pa sam na jedvite jade bila iskamcila neke pretrage, ali nista ekskluzivno, tipa homocistein, lupus antikoagulant i jos neke stvarcice ali sve je ispalo uredno....
Povećani homocistein uobičajen je i kod mesojeda zbog niskog unosa folata.
Svaka od ovih rekacija metilizacije pretvara SAM nazad u homocistein koji je spreman za daljnju pretvorbu u metionin, a uz pomoć vitamina B12 pretvara se u cistein.
Aminokiselina homocistein je gotovo nepoznata u javnosti, ali je predmet velikog zanimanja unutar medicinskih krugova od ranih 90 - ih.
Kao zaključak za homocistein trebali bismo se prisjetiti da povišena razina homocisteina utječe na zdravlje tijekom života i smanjuje očekivani životni vijek, i povezan je s degenerativnim posljedicama na početku života kao i na kraju.
Ova bi količina trebala biti dovoljna da se izbjegnu čak i početni simptomi nedovoljnog unosa B12, kao što je blago povišeni homocistein i nivo MMK u većine ljudi.
Nije poznata veza homocistein - folna kiselina, ali se zasigurno zna da da ga folna kiselina snižava
Kolin, kada se oksidira u našem organizmu u betain, pruža metilne skupine za pretvorbu homocisteina u metionin, uz pomoć enzima, betain-homocistein metiltransferaze.
Navedeno zapravo sugerira da se povećane razine homocisteina ne mogu povezati sa smanjenim unosom kolina ili betaina ili smanjenom aktivnošću betain-homocistein metiltransferaze.
Simptomi nedostatka su anemija, proljev, gubitak težine, problemi sa želucem i crijevima i povišen homocistein.
Ateroskleroza i bolesti koje ona uzrokuje koronarna bolest srca i ishemijski moždani udar, glavni su uzrok smrtnosti u čitavom svijetu pa i u Hrvatskoj.Da bi se ispitali uzroci raskoraka između znanstvenih spoznaja i prevencije te liječenja tih bolesti u Hrvatskoj, ispitati će se percepcija čimbenika rizika anketom na 4000 liječnika opće prakse i 200 kardiologa u različitim dijelovima Hrvatske.Ispitati će se i koliko liječnici poznaju europske smjernice za prevenciju i kako liječe bolesnike.Načiniti će se i ispitivanje na 650 liječnika opće prakse da bi se doznala njihova percepcija čimbenika rizika za ishemijski moždani udar te poznaju li europske smjernice za primarnu i sekundarnu prevenciju moždanog udara.Percepcija čimbenika rizika za aterosklerozu (osobito za koronarnu bolest i ishemijski moždani udar) u općeg pučanstva ispitati će se anketom na 5000 ispitanika iz raznih dijelova Hrvatske.Provođenje sekundarne prevencije u Hrvatskoj ispitivati će se u sklopu EUROASPIRE III na 500 bolesnika sa dokazanom koronarnom bolešću.Procijeniti će se njihovi čimbenici rizika i analizirati način liječenja.Njihovim srodnicima prvog reda (najmanje 500) biti će također procijenjeni čimbenici rizika.Budući je nedavno pokazano da psihosocijalni čimbenici mogu biti vrlo važni u nastanku ateroskleroze, u 200 bolesnika s hiperlipoproteinemijama će se ispitati kognitivne sposobnosti i osobito eventualna depresija i demencija a rezultati će se usporediti s onima u 100 klinički zdravih osoba.Uloga endogenih spolnih hormona kao mogućih čimbenika rizika za aterosklerozu ispitivati će se u 100 muškaraca s aterosklerotičkim promjenama mrežničnih arterija i nalazi će se usporediti s onima 50 zdravih muškaraca bez ikakvih promjena mrežničnih arterija.Stupanj uznapredovalosti ateroskleroze mrežničnih arterija u 200 bolesnika usporediti će se sa ultrazvučnim nalazima njihovih arterija nogu da se dokaže moguća korelacija promjena u tim dvjema vrstama arterija.Budući da ateroskleroza ima mnogo toga zajedničkog sa dijabetesom, u 100 bolesnika sa dijabetičkom retinopatijom odrediti će se aktivnost ACE u plazmi, polimorfizam ACE gena, čimbenik V (R506Q), genotip MTHFR, homocistein u plazmi, fibrinogen, von Willebrandov čimbenik, te magnezij, kalcij, bakar i cink u krvi.Ti će se potencijalni čimbenici rizika odrediti i u oko 50 bolesnika sa senilnom degeneracijom makule a rezultati će se usporediti s onima dobivenim u 100 klinički zdravih osoba koje nemaju nikakvih promjena na mrežnici.
Srčane bolesti homocistein koji je čimbenik rizika obolijevanja od srčanih bolesti pod kontrolom je vitamina B6, B9 i B12 i ako on poraste potrebno je pojačati prehranu koja sadržava te vitamine ili u nekim slučajevima uzeti nadomjestak.
Homocistein se u organizmu normalno stvara i razgrađuje.
Homocistein je metabolit (sekundarna supstanca) metionina.
Organizam mora najprije pretvoriti metionin u homocistein.
Kako bi razumjeli kako povišeni homocistein postaje povezan sa štetnim posljedicama prije rođenja pa sve do smrti, trebamo znati za neke životno važne biokemijske reakcije.
Ta molekula se kasnije ponovno vraća u folat u reakciji koja istodobno pretvara homocistein u metilonin.
Folna kiselina (uz vitamine B6 i B12) može također smanjiti rizik od srčanih bolesti snižavanjem razine nepoželjne tvari u krvi pod nazivom homocistein.
Homocistein se u organizmu normalno stvara i razgrađuje, a za njegovu razgradnju važni su vitamini B 12, B 6 i folna kiselina.
Neovisne studije u Izraelu, SAD, Norveškoj i Nizozemskoj su pokazale da je razina homocisteina vrlo povezana sa smrtnošću, čineći homocistein važnijim od kolesterola.
Homocistein raste značajno, dugo vremena prije nego što količina folata padne do granice hipovitaminoze.
Previše proteina iz piletine, ribe, jaja i mesa nije preporučljivo zbog velikog sadržaja aminokiseline metionina koja se u organizmu metabolizira u homocistein koji uzrokuje aterosklerozu i osteoporozu.
Homocistein se metabolizmom pretvara u bezopasne spojeve u prisustvu tvari koje potiču tu razgradnju, a riječ je o vitaminima B skupine - folnoj kiselini, vitaminu B6 i B12.
Jednadžba izgleda jednostavno; malo folne kiseline - povišen homocistein, povišeni homocistein - povećan rizik od srčanog infarkta i obrnuto.
Obiluje vitaminima i mineralima ključnim za ljudsko zdravlje kao što su: željezo, fosfor, kalij, magnezij, vitamin A, C, E, K, B1, B2, B3, B5, B6. Vitamin B6 rastvara homocistein koji je štetan za krvne žile i pridonosi srčanim oboljenjima.
Glavni sastojak lecitina je kolin koji je osobito važan za srce, jer zajedno sa folnom kiselinom sudjeluje u procesu metaboliziranja aminokiseline homocistein (za nju se smatra da može biti odgovorna za neka srčana oboljenja).
Recepti za plodnost i spolnu moć Hranom pobijedite alergije i astmu Homocistein, bolji pokazatelj rizika od bolesti krvožilnog sustava nego kolesterol Jelovnik za ljepotu Jela za detoksikaciju protiv stresa.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com