To je onda otvorilo i mogućnost da se, možda nesvjesno, a možda i ne, odluka objavi u onih desetak vrućih dana između Dana ustanka u Srbu i obljetnice Oluje u Kninu, kada su hrvatsko-srpski odnosi najviše zasićeni kolektivnim emocijama.
To je onda otvorilo i mogućnost da se, možda nesvjesno, a možda i ne, odluka objavi u onih desetak vrućih dana između Dana ustanka u Srbu i obljetnice Oluje u Kninu, kada su hrvatsko-srpski odnosi najviše zasićeni kolektivnim emocijama.
Podsjetio je da je Ivo Josipović postao predsjednik voljom velike većine hrvatskih građana, uključujući i građane srpske nacionalnosti, i da su zahvaljujući njemu, poboljšani hrvatsko-srpski odnosi, dok izbori koji nas čekaju u ovoj godini, trebaju podići razinu demokracije nakon što se zbog loših stvari, kod mnogih razvio osjećaj nepovjerenja prema politici i političkim institucijama.
Hrvatsko-srpski odnosi spali su na dva imena Ivo i Boris, a budući trenutno nema uvjeta za njihovu međudržavničku ljubav, odnosi sa Srbijom su ' na čekanju '.
Od jučer objavljujem u nastavcima poduži tekst iz 1989. " Hrvatsko-srpski odnosi danas ".
Čini se, tako, da će zbog novog predsjednika i premijera hrvatsko-srpski odnosi pasti na razinu šefova diplomacija.
To je da su hrvatsko-srpski odnosi nakon dva desetljeća glavinjanja kroz najrazličitije etape, uključujući najveće ratne izazove, napokon dostigli jednu relativno visoku i stabilnu razinu.
I uz puno zamagljivanja i manipuliranja, globalni hrvatsko-srpski odnosi su poznati a i odnosi u Hrvatskoj, pa je tu sada puno jednostavnije i lakše nego što se očitava.
Isto vrijedi i za članak Hrvatsko-srpski odnosi, koji se odnosi samo na pregled političkih odnosa, u začetku.
- Ove zagrebačke bombe eksplodirale su upravo u vrijeme kad se zaoštravaju hrvatsko-srpski odnosi, kad HDZ koristi krizu za zastrašivanje građana, kad Crkva poziva na križarski rat, a vlast pokazuje znakove slabosti i izgubljenosti.
Dvadeset i peti novembar osvanuo je hladan i s gustom maglom, kao i hrvatsko-srpski odnosi od početka devedesetih naovamo.
Uslijedilo je izlaganje Drage Roksandića o temi Hrvatsko-srpski odnosi u Hrvatskoj u 20. stoljeću: problemi nove političke historije, u kojem se usredotočio na metode povijesnog istraživanja, istaknuvši političku antropologiju, koja je posljednjih desetljeća doživjela velik pomak, kao metodu koja bi i u Hrvatskoj omogućila rješavanje naizgled nerješivih pitanja, iako, kako je istaknuo, konačnih odgovora nema.
Jedno od najvažnijih obilježja nove državne politike jest i stav da su hrvatsko-srpski odnosi izrazito stabilni i ne dogodi li se nešto dramatično, poput trijumfa nacionalističkih stranaka na izborima u Srbiji, nitko ne očekuje pogoršanja između Beograda i Zagreba.
Zbog toga su hrvatsko-srpski odnosi usporedivi s odnosima između nekih drugih, većih europskih naroda o kojima je ovisila stabilnost unutareuropskih odnosa, kao što je, recimo, između Njemačke i Francuske ili Njemačke i Poljske ", poentirao je Pupovac.
Kako se Srbija i Hrvatska nose s ratnim zločinima iz devedesetih, u kojem smjeru će se razvijati hrvatsko-srpski odnosi, kakve posljedice srpska politika ima za stanje u BiH, hoće li Haški sud osloboditi ili osuditi hrvatske generale, odnosno Vojislava Šešelja - neka su od pitanja na koja je u intervjuu za tportal odgovorila Nataša Kandić, predsjednica Fonda za humanitarno pravo Slučajevi Tihomira Purde i generala Jovana Divjaka otvorili su pitanje odnosa Srbije prema Miloševićevom političkom nasljeđu.
Pogledao sam napisane članke, za dva postoji dobar razlog što postoje (Hrvatsko-srpski odnosi i Hrvatsko-slovenski odnosi), ipak su to naši susjedi, imamo s njima kraću ili dulju povijest koja se ne može dovoljno kvalitetno opisati samo u člancima tipa Povijest Hrvatske, Povijest Srbije i Povijest Slovenije, ovakvi članci ako su dobro napisano dobro su došli.
Hrvatsko-srpski odnosi nisu usporedivi s odnosima između Njemačke i Francuske ili Njemačke i Poljske ", kako to, za Media servis, tvrdi najveći hrvatski Srbin po zanimanju, pače velesrbin, Milorad Pupovac.
Hrvatsko-srpski odnosi su bili prokletstvo prošloga stoljeća.
2. Hrvatsko-srpski odnosi su prokletstvo prošlog stoljeća? a) prošlo stoljeće počelo je 1901. godine.
Jevrem Brkovic: Molim vas da pojasnim nesto, i to zbog nasih prijatelja iz inozemstva prisutnih na ovom simpoziju, a rijec je o tom najvecem i najznacajnijem balkanskom problemu, povijesnom i civilizacijsko, a to su hrvatsko-srpski odnosi.
Hrvatsko-srpski odnosi su kljuc i kraljeznica svih odnosa na Balkanu.
Hrvatsko-srpski odnosi proživljavaju svoje najteže razdoblje još od uspostave diplomatskih odnosa između dviju država nakon rata u drugoj polovici devedesetih
Najjasnije je svoje namjere iskazao u intervjuu potkraj 1991. godine Slobodnoj Dalmaciji, kada je rekao da bi se hrvatsko-srpski odnosi mogli trajno riješiti tako " da se nacionalni ciljevi Srbije ostvare (dakle, da ona dobije dio BiH op.
Predsjednik je neslužbeno rekao kako misli i da su hrvatsko srpski odnosi krenuli nizbrdo onog trenutka kad je odnos Severina Milan krenuo nizbrdo.
- dominantni politički položaj sprske elite (bez obzira na veću ekonomsku snagu hrvatskog prostora; npr., odnos prema PHŠ tijekom i nakon velike krize ranih 30 - ih) kojoj je suflirao kralj (kako je znao i umio) - nebitnost višenacionalnog karaktera prve YU (koji je navodno nastojao braniti kralj) - nebitnost nacionalne svijesti kao nositelja hrvatske politike (hrvatsko srpski odnosi kao ključ problema) - izostanak svake ozbiljnije demokratičnosti (na to je upozorio i I.
Ali, također je istina da se time održala tradicija da kada hrvatsko-srpski odnosi krenu prema nekoj mirnijoj kolotečini, zadarsko zaleđe ostaje netaknuti rezervat mržnje i stalnih incidenata.
Nažalost, hrvatsko-srpski odnosi spali su na dva imena Ivo i Boris, a budući trenutno nema uvjeta za njihovu međudržavničku ljubav, odnosi sa Srbijom su ' na čekanju '.
NACIONAL: U devedesetim godinama u hrvatskom filmu rat i hrvatsko-srpski odnosi prikazivali su se crno-bijelo, te se čini da se vi filmom " Ničiji sin " priključujete Vinku Brešanu u drugačijem prikazivanju nekih događaja iz devedesetih?
Iako ne treba imati iluzija kako će ubuduće hrvatsko-srpski odnosi biti poput nirvane, ali na Balkanu vrijedi pravilo " bolje išta nego ništa ".
Hrvatska želi da pomogne Srbiji u njenom procesu približavanja EU jer je hrvatsko-srpski odnosi predstavljaju temelj stabilnog i prosperitetnog regiona.
Ako ti povijest gledaš na osnovi zadnjih deset godina prošlog stoljeća, te na temelju toga zaključuješ kako su hrvatsko-srpski odnosi bili prokletstvo cijelog prošlog stoljeća, e onda me podsjećaš na onog mog profesora s početka teksta.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com