Svakako treba spomenuti i predavanje prof. Juračića koji nas je posjetio na 125 godina postojanja Hrvatskog prirodoslovnog društva.
Svakako treba spomenuti i predavanje prof. Juračića koji nas je posjetio na 125 godina postojanja Hrvatskog prirodoslovnog društva.
U četvrtak 6. ožujka 2003. godine u 18:00 sati u prostorijama Hrvatskog prirodoslovnog društva, Frankopanska 1, zgrada u dvorištu, Morana Biljaković će održati predavanje pod naslovom " Kamo idu mladi istraživači? ".
Muzejski fundus Muzeja započinje donacijama Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Tehničkog fakulteta, Hrvatskog prirodoslovnog društva i Narodne tehnike Hrvatske, s područja foto i fono tehnike, radiofonije, pogonskih strojeva te različitih tehničkih naprava.
U sklopu ljetne turneje koja je dotaknula i Zagreb, ugledni violinist Stefan Milenkovich nastupio je u četvrtak u prepunom Atriju Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u suradnji s pijanisticom Srebrenkom Poljak.
Ova predstava za djecu i odrasle redateljice Vande Vilić nastala je prema zanimljivoj slikovnici Damira Lackovića, višeg kustosa Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu i ilustratora Trpimira Vedriša.
Predavanje o povijesti istraživanja špiljskog sustava Đula Medvedica održao je Damir Lacković iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja (inače član SO PDS Velebit), a o projektu zaštite sustava govorila je Marina Trpčić iz JU za zaštitu prirode Karlovačke županije Natura Viva (inače članica SK Ozren Lukić).
Izložba Pradavno paško jezero Hrvatskog prirodoslovnog muzeja iz Zagreba koja je ustupljena Pagu preselit će se iz Kneževog dvora u galerijski prostor crkve sv. Jurja jer će Knežev dvor uskoro postati sjedište gradske uprave.
Predstavnici Hrvatskog prirodoslovnog muzeja su posjetili Pag i galerijski prostor crkve sv. Jurja ocijenili pogodnim za postavljanje izložbe.
Recimo onda kada je, davne 1909. godine, s nadnevkom 3. srpnja, zahvaljujući višegodišnjim naporima Dragutina Gorjanovića Krambergera, upravo u zgradi današnjega zagrebačkog Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, u čijem je prostoru postavljena ova izložba, osnovano i u prvo vrijeme djelovalo Geologijsko povjerenstvo za kraljevine Hrvatsku i Slavoniju.
Istraživanja na plaži Crnika počeo je geolog Jeronim Bulić, bivši kustos Hrvatskog prirodoslovnog muzeja iz Zagreba.
U jednom od magazina, najvjerojatnije u Drugom, postavit će izložba Pradavno paško jezero " Hrvatskog prirodoslovnog muzeja iz Zagreba, koja se sastoji od brojnih fosilnih ostataka pronađenih u miocenskim naslagama na plaži Crnika, od replika miocenskih biljaka i životinja te od fotografija Crnike.
Popularizacija kemije u izdanjima Hrvatskog prirodoslovnog društva i člancima u " Prirodi " 1945. - 95.
Prema mišljenju mr. sc. Franje Perovića, višeg savjetnika Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu, populacija prirodnih oprašivača (osim navedene apis mellifere tu su još i 22 vrste bumbara, dvadesetak vrsta pčela iz roda Osmia, više pčela iz roda Megachile te ostali cvjetari iz rodova: Anthidium, Lithurgus, Chalicodoma, Xylocopa, Anthophora, Eucera, Colletes, Andrena, Melitta, Dasypoda, Heriades, Halictus, Coelyoxys, Prosopis itd.) u zadnjih 5 - 6 godina svedena je 20 - 30 % populacije u odnosu na prethodno razdoblje, odnosno smanjena je populacija svih oprašivača za 70 - 80 %.
Fotografije fosila poslane su mr. sc. Jakovu Radovčiću iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu, a za dva tjedna u Pag bi trebali doći i paleontolozi kako bi ispitali fosile
Nakon 20.000 kilometara prijeđenih zrakoplovom i 20 dana rada, tim stručnjaka Plavog svijeta, Hrvatskog prirodoslovnog muzeja i Institituta za istraživanje i zaštitu okoliša iz Rima završio je terenski dio istraživanja i prikupljanje podataka o brojnosti dupina i ostalih vrsta od interesa za zaštitu u Jadranu.
U organizaciji klupske kazališno-glazbene scene Amadeo, danas, 5. srpnja, s početkom u 21 sat, u Atriju Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, otvara se izložba Denisa Kraškovića pod nazivom ' Koka i tri zrna mjesečeve prašine '.
Klupska scena AMADEO u srpnju nastavlja s bogatim i primamljivim glazbeno-scenskim programom koji se odvija u atriju Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu.
Prvi i dugo jedini primjerak ove vrste sakupljen je u 2001. godini za vrijeme speleološkog istraživanja jame Amfore provedenog od strane Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, SO PDS Velebit, SAK Ekstrem i PP Biokovo.
Možete li nam reći nešto više o novostima na području istraživanja krapinskih neandertalaca i iznijeti svoje osobno mišljenje o nedavnom otvaranju Muzeja krapinskih neandertalaca? 2008. godine predstavljene su dvije monografije Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, vezane uz 150. obljetnicu rođenja Dragutina Gorjanovića-Krambergera, koje su nadopunile i dijelom promijenile ranije spoznaje o krapinskim neandertalcima i okolišu u kojem su živjeli.
Istraživanja na plaži Crnika traju deset godina i vode ih stručnjaci Hrvatskog prirodoslovnog muzeja kojima su se priključili paleontolozi iz Kine i SAD.
Na ovim događajima sudjelovalo je gotovo 8.000 sudionika, među kojima i predstavnici Hrvatske iz Državnog zavoda za zaštitu prirode, Ministarstva kulture, JU NP Mljet, Hrvatskog prirodoslovnog društva i Hrvatskog biološkog društva.
Društvo u Johanesburgu posjećuje izložbu Sige (postavo Damir Lacković s Hrvatskog prirodoslovnog muzeja) u Hrvatskoj crkvi, odlazi u shoping, a popodne posjećuje Gold Reef City zabavni park s uobičajenim ludorijama i turistički uređenim rudnikom zlata te muzejom obrade zlata.
Priložio je, crno na bijelo, taj popis vrsta, koje je evidentirao Branko Jalžić, biospelolog i ronilac Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu.
Član Velikog vijeća Hrvatskog prirodoslovnog društva (1993 - 1995);
Projekt e-škole mladih znanstvenika je pokrenut u sklopu Hrvatskog prirodoslovnog društva.
Djeci je uručio člansku iskaznicu Hrvatskog prirodoslovnog društva - sekcija Mladi čuvari prirode te im pročitao dužnosti i prava svakog mladog čuvara prirode.
Objavljivao je u Nastavnom vjesniku, Glasniku Hrvatskog prirodoslovnog društva, Gospodarskom listu i Zaštiti bilja. (>)
Ekipu predvodi Roman Ozimec, a u ekipi su speleolog i arheolog Hrvoje Cvitanović, Branko Jalžić iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, Martina Pavlek i Jelena Bilanžija, studentice biologije iz Zagreba, te Marko Lukić, Predrag Rade, Stipe Bušelić i najbolja hrvatska hrvatska speleologica koja je na Velebitu istraživala jame dublje od tisuću metara Jana Bedek. Već dvije godine istražujemo podzemnu faunu špilja i jama na cijelom teritoriju Biokova od Dubaca do Kozice s primorske i zagorske strane.
Fotografije fosila poslane su mr. sc. Jakovu Radovčiću iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu, a za dva tjedna u Pag bi trebali doći i paleontolozi kako bi ispitali fosile.
Od 1998. godine aktivni sudionik E-mail škole koja je pod okriljem Hrvatskog prirodoslovnog društva.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com