Zahvaljujući četiri fizičke jezgre, podršci za tehnologiju HyperThreading te poprilično visokom radnom taktu Core i7 3610 QM pokazao se iznimno brzim i naznačio nam potencijal procesora Ivy Bridge.
Zahvaljujući četiri fizičke jezgre, podršci za tehnologiju HyperThreading te poprilično visokom radnom taktu Core i7 3610 QM pokazao se iznimno brzim i naznačio nam potencijal procesora Ivy Bridge.
Zahvaljujući dvojezgrenom Intelovu procesoru Atom D525 koji ima podršku za HyperThreading, ovo je računalo u stanju baratati četirima neovisnim procesima istovremeno, što se dosta osjeti kod istovremenog izvršavanja više radnji (multitasking).
Procesor će se sastojati od samo jedne jezgre, no korištenjem HyperThreading tehnologije, operativni sustav koji će pogoniti to računalo prepoznati će ga kao dvojezgrenog.
Drugi chipset uključuje Atom Z2000 i jednojezgreni procesor na 1 GHz bez HyperThreading tehnologije.
Važno je spomenuti kako je riječ o dvojezgrenim procesorima s podrškom za HyperThreading, što im zapravo donosi dodatne dvije virtualne jezgre.
Riječ je o Core i7-3770K procesoru koji raspolaže četirima fizičkim jezgrama koji uz pomoć tehnologije HyperThreading može istovremeno obrađivati osam neovisnih procesa kojemu se pomoću funkcije Turbo boost radni takt sa 3,5 GHz može popeti na 3,9 GHz.
Prvi procesor se zove Atom Z2580 i dolazi sa dvije jezgre (Medfield dizajn te sa HyperThreading tehnologijom (četiri niti se izvode odjednom).
Trenutačno program uključuje samo Pentium G6951 dual-core na 2,8 GHz koji omogućuje korisnicima da za 50 dolara putem Windows aplikacije otključaju podršku za HyperThreading, te dodatnih 1 MB L3 cachea.
Sve tri će biti dostupne odmah, u minimalno po dvije verzije po snazi, bitno je napomenuti da se AMD također odlučio za turbo tehnologiju kao i intel ali su ostali vjerni svom TrueCore sistemu, znači bez hyperthreading-a koliko jezgri toliko i threadova.
Koristeći HyperThreading operativni sustav takav procesor može vidjeti kao 8 - jezgreni, tj. možemo imati još po jednu virtulanu jezgru na svaku fizičku.
Ova serija procesora ima HyperThreading sustav koji quad-core procesor može vidjeti kao 8 - jezgreni, tj. možemo imati još po jednu virtualnu jezgru na svaku fizičku.
Svi procesori proizvedeni su u 32 - nanometarskoj tehnologiji, a ovisno o modelu podržavaju HyperThreading i Intelovu tehnologiju Turbo.
Vjerojatno se pitate kakve su to sve izvedbe procesora - - to su na primjer NUMA arhitekturu, SMT (npr. višejezgrene procesore), HT (HyperThreading procesore), itd.
Riječ je o monolitnim quad core procesorima s podrškom za HyperThreading, što omogućava istovremeno izvršavanje čak osam threadova, dok je memorijski kontroler s podrškom za DDR3 integriran na sam procesor.
Naime, u Aceru su zaključili kao ULV (Ultra Low Voltage) procesori nisu više dovoljno dobri, pa će većina novijih Acerovih ultraprijenosnika dolaziti s daleko moćnijim procesorima, što uključuje i Intelove procesore Core i3/i5/i7. Nažalost, primjerak koji smo mi dobili na test ubraja se među cjenovno najpristupačnije, pa, iako se temelji na istoj platformi, dolazi s Pentiumom P6100. U osnovi je riječ samo o dodatno oslabljenoj verziji procesora Core i3 koji nema podršku za HyperThreading kao ni virtualizaciju, a radi na nešto nižem radnom taktu.
Prednost ovog procesora u odnosu na Pentiums je Hyperthreading, a koji dozvoljava obavljanje dva posla istovremeno po jezgri, a tu je i QuickSync za bržu obradu i konverziju video zapisa.
Koriste i HyperThreading, tj. mogućnost izvršavanja dva paralelna threada na jednoj jezgri čime efikasno koriste prazne resurse.
Radi se od 22 nm čipu sa HyperThreading podrškom, te osam logičkih jezgri.
Ah da, Core i5 nema hyperthreading (virtualnih 8 jezgri).
Iz priloženih fotografija vidi se da instalirani operativni sustav vidi 8 procesorskih jezgri, što je zasluga HyperThreading tehnologije, a procesor inače ima 4 fizičke jezgre.
Novi Pentiumi 4 na taktovima višim od 3 GHz imat će integriranu hyperthreading tehnologiju koja omogućuje da jedan procesor operativnom sustavu i odgovarajuće prilagođenim aplikacijama izgleda kao dva procesora.
Uz procesor na 3 GHz koji će prvi imati hyperthreading i na tržištu bi trebao biti za koji mjesec, Intel je pokazao i prototipove Pentium 4 procesora koji su radili na taktovima do 4,7 GHz
Za početak treba naglasiti kako je ovdje riječ o procesoru s ugrađenom HyperThreading tehnologijom, ali koja je još malo dorađenija i koja bi, navodno, trebala donijeti osjetna poboljšanja u performansama.
U testiranoj konfiguraciji bila su ugrađena dva procesora tipa 5160, na odgovarajućoj (ali ponešto starijoj) Intelovoj matičnoj ploči SE7501WV2. Procesori su dvojezgreni, no bez tehnologije hyperthreading, što se prevodi na maksimalno četiri dostupna logička procesora.
Poput ostalih novih Intelovih procesora, 3,2 - gigahercna inačica podržava 800 - megahercnu sabirnicu i tehnologiju hyperthreading
Kako su obadva procesora Core i7, dok imaju samo dvije fizičke jezgre podržavaju HyperThreading i imati će 4 MB cache memorije
Podržani su hyperthreading, Intelova virtualizacijska tehnologija koja omogućava istovremeno izvršavanje više operacijskih sustava u sigurnom načinu, 64 - bitne EMT64 ektenzije poznate iz AMD-ovih Opterona i Executive Disable Bit za sprječavanje buffer-overflowa uzrokovanog malicioznim softverom
Podržava i tehnologiju HyperThreading, vanjska sabirnica mu radi na 800 MHz, a proizvodi se u 130 - nanometarskom procesu.
Osnovu novih procesora čini jezgra radnog naziva Irwindale radi se o dizajnu koji uključuje 2 MB priručne memorije, podršku za 800 - megahercnu procesorsku sabirnicu, EM64T (Extended Memory 64 Technology), SSE3, HyperThreading i konačno DBS (Demand Based Switching) koji, zajedno sa tehnologijom Enhanced SpeedStep, upravlja sa potrošnjom u ovisnosti o potrebnim performansama
Obje jezgre rade na taktu od 3,2 GHz i imaju podršku za Intelov HyperThreading, što će reći da operativni sustav novi Extreme Edition vidi kao četiri logička procesora
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com