Ovo naselje prvi put se spominje 180. godine prije Krista; nakon što su Rimljani uspjeli pobijediti Ilire koji su bili starosjedioce ovog područja.
Ovo naselje prvi put se spominje 180. godine prije Krista; nakon što su Rimljani uspjeli pobijediti Ilire koji su bili starosjedioce ovog područja.
I doista, nakon silnih iskušenja, Eneja je ugledao krmaču iz proročanstva na obalama Tibera u Laciju i tamo udario prve temelje budućeg moćnog Rimskog Imperija, koji će pokoriti i Kelte, i Gale, i Grke, i Ilire i zapisati njihova vjerovanja, uživajući u njihovim glasovitim pršutima.
Ruska i habsburska tajna sluzba dogovorile su se prije 150 godina o podjeli interesa i ' zaobisli ' Ilire.
Došavši na prostore današnjeg balkana zatekli smo domicilne narode između ostale i ilire, misliš li da smo tražili pismenu dozvolu za naseljavanje?
Stari Slaveni su imenom Vlasi (Wlohy, Vlehi, Valahi, Volci) također nazivali sve romanizirane narode (Kelte, Ilire, Tračane, Cincare i ostale).
Njegove knjige ne moraju imati neku literarnu vrijednost, ali su pisane s ljubavlju prema ljudima i rodnom kraju. »Naime, u trideset i dvije godine, koliko je proveo kao umirovljenik, napisao je i izdao trideset i tri knjige, koje ovdje navodimo prema godini izdanja, a tridesetčetvrta knjiga ostala je u tisku: 1. Punat 1., Krčki zbornik, svezak 23, posebno izdanje 17, Krk 1991. 2. Punat 2., Krčki zbornik, svezak 24, posebno izdanje 18, Krk 1991. 3. Lijepi Punat 1., Krčki zbornik, svezak 38, posebno izdanje 32, Krk 1997. 4. Lijepi Punat 2., Krčki zbornik, svezak 39, posebno izdanje 33, Krk 1997. 5. Punat, naš dragi zavičaj 1., Punat 1998. 6. Punat, naš dragi zavičaj 2., Punat 1998. 7. Glasovita župa Baška, svezak I, Krk 1998. 8. Glasovita župa Baška, svezak II, Krk 1998. 9. Stara pisma o Ocu Bartulu Pajaliću Redemptoristi iz Baške, Zagreb 1998. 10. Zidari crkve Svetoga Dunata pokraj Punta, Punat 1999. 11. Slavimo Bezgrešnu Svetom Krunicom, Punat 2000. 12. Bogorodica sa izabranicima, Punat 2000. 13. O ekumenizmu, Punat 2001. 14. Život Jakova Maračića, sluge Božjega iz Punta, 1876 - 1944., Punat 2001. 15. Život oca Bartula Pajalića, Redovnika Redemptoriste umro na glasu svetosti 1791. - 1863., Punat 2001. 16. Uspomene na Ilire u Puntu i u okolici Punta, Punat 2002. 17. Neke žalosne uspomene na talijansku okupaciju 1941. - 1943. prigodom 60. godišnjice, Punat 2003. 18. Kraljevstvo Jagančevo, Punat 2003. 19. Stotina Kristovih radnika iz Krčke dijeceze, Punat 2003. 20. Vidim nebo otvoreno, Punat 2004. 21.72 učenika Isusovih misionara Hrvata, Punat 2005. 22.300 crkvi i kapela na otoku Krku, Punat 2005. 23. Život Dr. Josipa Srebrnića, Biskupa krčkoga, I. dio, Punat 2006. 24. Vodič kroz Punat, Punat 2006. 25. Slavimo Bezgrešnu, Punat 2007. 26. Punat na Krku 1, Krk 1991. (Pretisak 2007.) 27. Punat na Krku 2, Krk 1991. (Pretisak 2007.) 28. Ukazanja Bezgrešne u Lurdu, Zagreb 2008. 29. Jedanaest vrsti redovnika u Krčkoj biskupiji (Rapskoj i Osorskoj), Punat 2008. 30. Anton Karabaić, urednik novina« Naša Sloga », Punat 2009. (Zagreb?) 31. Sićanja zi življenja, Punat 2009. (Zagreb?) 32. Uspomene, Punat 2010. 33. Hrvati Sveti, Blaženici, Sluge Božje, Punat 2010. 34. (u tisku) Za ovo što je ostavio i za sve ono što je kao svećenik utkao u život crkve u Krčkoj biskupiji, neka ga Veliki svećenik Isus Krist učini dionikom svoga svećeništva i udijeli mu nagradu među svetim pastirima
Mjesec na ilirce upro gled: Ha i na Ilire doći će red
Zašto ti se to gadi?? Možeš imat svoje mišljenje o tome.. ali ti si rođen 2 - 3 generacije posli.. Kako ti se to može gadit.. nisi mi jasan???? Mene ništa emotivno ne veže za to razdoblje... ka ni za Ilire ni Delmate... prošlost.. koju ti okrićeš i oko koje pametuješ... Pa recimi opet jeli ti se gade Srbi jer nisi toliko balav da se ne sićaš šta je bilo i kako je bilo..????
Znaci imali smo Bezimene Slavene, Hrvate, Srbe, Ilire, Germane, Hune mozda cak i mali dio AVara i svi oni su postali Bosnjani.
mario, sad ne razumin, spominješ Liburne i Ilire, pa Liburni su samo jedno Ilirsko pleme od italije do albanije a pod vlasima se misli na sve romanizirano starosjedilačko stanovništvo, za moje bodule vlaji su svi od obale kopna pa u unutrašnjost ali to je samo lingvistička odrednica, 1609. godine rodovi Paravinja, Višić, Alavanja.... iz Kruševa prid turcima dolaze u misto Ugljan, Vojvodići U Kukljicu, Uzelci, Ćosići, Travice..... na Pašman, iz Vrlike dolaze kasnije na Olib, domicilna prezimena ne završavaju na ić, na područje Starigrada doseljavaju izbjeglice iz Rame i naseljavaju Paklenicu ali starosjedicoi nemaju prezimena na ić, do ikavice i dodatka ić dolazi kasnije i ona nije nacionalna odrednica za razliku od čakavštine koja se govorila na svim otocima, jednostavno, moj dida je bija iz poljane, čakavac a u Zadru je posta ikavac i tako svi boduli, što bi sada tribalo značiti da je Zadar, nego ne razumin ono NY-NATO, nikad silu nije vidija, pa prouči malo povijest, nije zidine za ukras ima i malo kulture u ophođenju, bez pizdi i sl.
A za qwerty Srbi su 49 % tursko-turkomanaskog (altajsko - anatolskog,), 13 % marokanskog (morluckog) i samo 15 % slavenskog porijekla, 23 % otpada na Cincare, Rome, Aromune, Vlahe, Morovlahe, Karovlahe, Karakune, Karavunce, Meglenske Vlahe, Karakacane, romanizirane Ilire i Tracane...
Rimljani u doba svoje prevlasti na Sredozemlju sve više naseljavaju otok i žele romanizirati Ilire.
Konkretniji hod povijesti u Konavlima možemo pratiti od petog i četvrtog stoljeća prije naše ere, kada su ove prostore nastanjivala ilisrska plemena Plerejaca i Ardijejaca, da bi u drugom stoljeću prije naše ere Ilire pokorili Rimljani.Početkom sedmog stoljeća u Europu i na ove prostore dolaze avarska i slavenska plemena koja su 614. godine osvojila Epidaurus kao i čitave Konavle, rastjeravši pri tom tadašnje stanovnike Ilire i Rimljane.
Kad bi moga birat, ja bi se najradije vratija među moje Ilire, tamo di su arheolozi prije koju godinu otkrili, kažu najznačajnije arheološko otkriće u zadnjih tko zna koliko ono godina: ilirsko svetište u špilji Nakovanj na Pelješcu, s ogromnim penisom u sredini te darovima uokolo.
S vremenom je taj naziv prešao samo na dio Panonije, ali se koristio iza cijeli prosor koji naseljavaju Hrvati. kao što bi nekad Rimljani jednostavno rekli Germania ne analizirajući dublje oji sve germanski narodi tu žive, ili kao što su na jednak način proglasili Ilire ne analizirajući dublje različitosti između njih.
Na širem sjev. jadranskom prostoru u Ilire se obično svrstavaju Histri, Japodi i Liburni.
Delmati, drugo ilirsko pleme, napadali su one Ilire koji su bili pod Rimljanima Rimljani su stoga na njih poveli vojsku pod vodstvom konzula Marka Figula, a oni dok je Figul pravio tabor navalivši svladaju stražare, njega iz tabora potjeraju niz strminu dok bježeći nije stigao do rijeke Narona Apijan, 11.
Trajali su do godine 9. u 1. st., kada su Rimljani konačno pobijedili Ilire i osvojili njihovu državu.
Kr. grad je napala kraljica Teuta koja se povukla iste godine kada su stigli Rimljani koji su potom potjerali Ilire.
Jos prije nego sto su Iliri obracunali s Grcima, pocese se medu njih gurati Kelti I to u prvoj cetvrti 4 stoljeca medu Panonske Ilire, gdje im je glavno mjesto bilo Segestika (Siscia), a sredinom istoga stoljeca na jug u DaImaciju do donje Neretve, i na istok do Morave.
Grci su naime svim plemenima, koje su otkrili najprije u Albaniji, nadjenuli naziv Iliri - tako da Ilire nalazimo daleko na sjeverozapadu, sve do Istre.
Slučajno britanci, španjolci, francuzi, portugalci... prije više od pola milenija... mi smo istrijebili ilire prije 1300 godina i što sad?
Za zaključiti je da se osnovna misao tako velikog, a ipak malenog bića zvanog čovjek na kojega se na koncu ipak navaljuje nekakav kamen, nije puno promijenjen kroz sva tisućljeća rađanja, življenja, umiranja, traženja, borbi, gubljenja, pobjeda, ljubovanja, strahova, kažnjavanja... svi pokušavamo živjeti bolje i iza sebe ostaviti nešto po čemu će nas se sjećati, možda prepoznavati kao Ilire po gomilama, Grke po amforama, Rimljane po vilama, novcu, fibulama i sl., paratene s naših prostora po monolitnim biljezima stećcima, staru dubrovačku vlastelu po strogosti i čuvanju pravila makar gazili i najsvetije ljubav što li mi ostavljamo iza sebe u našoj putničkoj prolaznosti ovom stazom života?
eii peoplesi..... evo da i ja napokon napišem post.... kod mene vam je uglavnom sve po starom.... joj ova zadnja 2 tjedna škole su bila zabavna, al pomalo i dosadna... al zato je jučer na Teinom rođendanu bilo zabavno.... mislim nije ba š bilo ludo i nezaboravno.. jer smo išli u uljanik.. al ajde.. nije tako loše bili smo na M. Z. - u... pa su se Hans, Duje i Hrvoje " napili ", da moš mislit... kao cijelo vrijeme su bili pijani i nisu znali tko je tko, a čim je došla murja, odjednom su se otrijeznili.. e budale.. ma meni niš nisu mogli jer ja nisam pila tako da.. mogu se zabavit i bez toga..... e a Ilir je bio legendaran.... nije pio, al kad je došla murja, uhvatio je šprint.... i usput se razbio po travi u bijelim hlačama... e Ilire........ poslije smo išli u " FUFA CLUB-ULJANIK "..... prvo su svi prepričavali šta je bilo na M. Z. - u, a onda je Hans počeo plakat i tražit neku svoju Andreu s Verude... ma ja sam cijelu večer pričala s Mateom i Jovićem jer su bili jedini normalni.... dobro a i Ilir je iznimka.... ma uglavnom sve je bilo ok.... da bar ovog ljeta bude više ovakvih rođendana.... ae ljudi idem ja sad uzivajte mi...
A mi smo još morali izbacit nekakve Ilire, čak smo i nekakvu religiju primili, sve da bi se mogli naselit tu na moru.
Za Teutinog rata pali su pod vlast Ilira, što potvrđuje i nadgrobna stela iz tog doba pronađena u Stupinu 1968. Čuva se u muzeju grada Šibenika, a prikazuje Ilire-Hile.
Rimska osvajanja zatekla su ovdje Ilire, podijeljene na plemena i plemenske grupe.
Na prostorima Istre, dalmacije su istrijebili ilire. (sagradili su si vile) Zatim su propali i bili asimilirani od divljaka koji su 1870 ili 1871 ujedinjeni kao talijani.
Doseljenici su dobri ako ne u strosjediocima ne traze Ilire.
Kako Ilire zovu tada Succi, otud Sukci i naposljetku - Šokci
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com