Interferoni su prirodni glikoproteini koji u organizmu nastaju nakon virusnih infekcija i sprječavaju razvoj virusa i nastajanje tumora.
Interferoni su prirodni glikoproteini koji u organizmu nastaju nakon virusnih infekcija i sprječavaju razvoj virusa i nastajanje tumora.
Interferoni u početku primjene osim hiperpirksije uzrokuju gripi slične simptome, no obično nakon mjesec ili dva mjeseca u nekih bolesnika simptomi prestaju.
Interferoni beta 1 a proizvode se iz stanica sisavaca, zbog čega su po svojoj strukturi sličniji prirodnom humanom betainterferonu, dok se interferoni beta 1 b proizvode iz kultura bakterije E. coli.
koje od općih nus pojava mogu izazvati interferoni? ako mi možete reći kad pacijent ima pravo na početak interferonske terapije? meni je otkrivena m. s. ove godine i dobila sam pulsnu th. koju sam jako teško podnjela. nakon koliko vremena se smije uzeti ponovno lijek za m. s.?
Interferoni beta djeluju tako da smanjuju aktivaciju T-limfocita, smanjuju njihov prolaz kroz endotel krvnih žila u SŽS, smanjuju lučenje upalnih tvari te tako utišavaju i usporavaju bolest.
U sprečavanju napredovanja bolesti od 1993. godine se kao jedna od najboljih vrsti imunomodulacijskog liječenja koje mijenja prirodni tijek bolesti oboljelih od multiple skleroze koriste interferoni beta.
U liječenju multiple skleroze u svijetu se upotrebljavaju rekombinirani beta interferoni; glikozilirani oblik kao interferon beta 1 a te neglikozilirani oblik kao interferon beta 1 b.
U ovu grupu lijekova ubrajaju se interferoni, interleukin-2, limfocitima aktivirane prirodne stanice ubojice, čimbenik tumorske nekroze i monoklonalna protutijela.
Najpoznatiji citokini su interferoni (prvo otkriveni kao značajni medijatori virusnih infekcija) i interleukini (najpoznatiji je interleukin 2, kojim pomoćne stanice T daju signal limfocitima B, citotoksičnim limfocitima T i NK stanicama).
Interferoni dobili naziv zbog interferencije s virusima.
Budući da su je donedavno smatrali isključivo autoimunom bolešću, u liječenju se uzimaju interferoni, proteini koji moduliraju rad imunosnog sustava.
S obzirom na metodologiju proizvodnje postoje tzv. rekombinantni interferoni, nastali genetskim inžinjeringom pomoću nekih vrsta gljivica i bakterije ešerihije koli, zatim limfoblastoidni, prirodni, ljudski interferon, konsenzusni interferon dobiven skeniranjem alfa podtipova interferona, konstruiranjem konsenzus molekule koja se klonira u rekombinantnoj ešerihiji koli i pegilirani interferon, koji je kemijski modificiran tako da se na interferon veže molekula polietilen glikola kako bi se lijeku produžilo vrijeme trajanja u ljudskom serumu u odnosu na standardne oblike, te što duže vremena zadržao u cirkulaciji.
Oni mogu djelovati na supresiju stvaranja trombocita u koštanoj srži (citostatici, alkohol, estrogeni, interferon, tiazidi, kloramfenikol), ili imunosnim mehanizmom uzrokujući stvaranje antitijela (heparin valproat, sulfonamidi, interferoni, cjepivo Mo-Pa-Ru, klopidogrel, vankomicin, linezolid).
Interferoni najčešće izazivaju nuspojave u vidu simptoma poput gripe, dakle povišenu tjelesnu temperaturu, bol u mišićima i zglobovima, opće loše osjećanje koje se javlja par sati nakon uzimanja injekcije.
U sprečavanju napredovanja bolesti, tj. u preventivnom liječenju, primjenjuju se imunomodulacijski lijekovi koji u određenog broja bolesnika, osobito RR oblika MS, mogu mijenjati prirodni tijek bolesti (beta-interferoni i glatiramer acetat).
Brojne studije dokazale su da je echinacea imunostimulans koji povećava razinu faktora koji pospješuju upalni proces, kao što su interleukini i interferoni.
Za usporedbu, današnji čuveni (i vrlo skupi) pegilirani interferoni - koji u kombinaciji s ribavirinom kod genotipa 1 virusa hepatitisa C postižu stopu poboljšanja do 45 % - djeluju upravo " interferonski ", tj. aktiviranjem imunološkog odgovora na virusnu infekciju, s tim što puno dulje ostaju i djeluju u organizmu od ranije korištenih interferona.
Danas su dostupni rekombinantni interferoni koji se onda u terapiji primjenjuju sami ili u kombinaciji s nekim drugim lijekovima (npr. s ribavirinom).
Interferoni su proteini koji prirodno nastaju u našem tijelu s ciljem zaštite od različitih bolesti i štetnih vanjskih utjecaja.
INTERFERONI Interferoni su polipeptidi snažnog protuvirusnog, protutumorskog i imuno - modulirajućeg djelovanja.
Interferoni (kojih ima više od 20 različitih tipova) su bjelančevine s antivirusnim djelovanjem, a proizvode ih virusom napadnute stanice.
Istraživači su testirali proces na virusima influence, encefalomiokarditisa, vezikularnog stomatitisa i Sindibis virusa. Ljudi su godinama bili zabrinuti zbog potencijalno novih virusnih pandemija, poput ptičje gripe, kaže dr. Sonenberg. Ako bi mogli sada imati sredstva za razvoj nove terapije u borbi protiv gripe, potencijal bi bio velik. Interferon, osobito interferoni tipa 1, suprimiraju sposobnost virusa da se širi te su regulirani proteinom Irf7 koji je naizmjence reguliran represorskim genima 4 E-BP1 i 4 E-BP2. Zapravo, to je sasvim jednostavna priča, objašnjava dr. Costa-Mattioli. Kada se riješite represora, imate više prisutan ključni protein Irf7, koji inducira antivirusno stanje u stanici.
Interferoni smanjuju T staničnu aktivaciju, i staničnu infiltraciju na taj način što utjeću na priljubljivanje i migraciju stanica.
Vjerujem da se radi o Interferoni beta (b1), odnosno Betaferonu Injekcije se primjenjuju supkutano svaki drugi dan, možda zvuči strašno, ali ja si ih sama injektiram već mjesec dana i mogu ti reći da se brzo privikneš Moguće su nuspojave poput povišene temperature, drhtavice, [ Pročitaj više ]
Od 1993. godine kao jedna od najboljih vrsta imunomodulacijske terapije za koju je dokazano da usporava prirodni tijeko bolesti i njeno napredovanje, primjenjuju se interferoni beta.
Interferoni alfa, među kojima i Pegasys, u samostalnoj primjeni ili u kombinaciji s ribavirinom, vrlo rijetko mogu biti povezani s pancitopenijom, uključujući i aplastičnu anemiju
Od lijekova koriste se ribavirin i interferoni, te u novije vrijeme bocaprevir i telaprevir.
Interferoni su indicirani u točno određenim oblicima bolesti, no jednako tako učinkovitost lijeka kao i tolerancija lijeka je individualna i nikako se ne može generalizirati.
Jer kaže da ne zna za ove kemo na K, ali ima iskustva s ovim drugima, interferonima (bar ja mislim da su interferoni, ali nisam sigurna, jer moj mozak odbija popamtiti bilo što vezano uz trenutačne tegobe), i tvrdi da će mi oni napravit dovoljan kaos u organizmu, kao i da će mi od njih bit dovoljno zlo da neću ni pomislit na spizu..
U liječenju multiple skleroze do sada su presudni bili lijekovi koji su se davali putem injekcija kao interferoni (avonex, rebif i betaferon) ili glatiramer acetat (copaxone).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com