Umirovljenicima se smatraju osobe koje su stekle pravo na mirovinu od tuzemnog ili inozemnog isplatitelja mirovine, u skladu s ugovorom o socijalnom osiguranju.
Umirovljenicima se smatraju osobe koje su stekle pravo na mirovinu od tuzemnog ili inozemnog isplatitelja mirovine, u skladu s ugovorom o socijalnom osiguranju.
Prema Zakonu relevantno je ne iz kojeg izvora (od kojeg isplatitelja) potječe primitak potencijalnog poreznog obveznika, nego kolike je on visine.
Kad bi, naime, stajale tvrdnje Vlade, da se posebni porez plaća prema pojedinom izvoru primitka, za oporezivanje bi bio ispunjen kriterij i moglo bi se oporezovati svaki (neovisno o njegovoj visini) primitak od jednog isplatitelja.
A kako će se primici isplaćeni od navedenih isplatitelja oporezovati tek i samo ako su pojedinačno viši od 3.000,00 kuna, očigledno je relevantan i dominantan kriterij za primjenu Zakona, neovisno o deklariranim načelima i obrazloženjima - visina/iznos primitka.
Dokazi o ostvarenim prihodima od nesamostalnog rada i naknada svih članova kućanstva u 2011. - potvrda isplatitelja prihoda o ostvarenim prihodima podnositelja zahtjeva i svih članova kućanstva u prethodnoj godini (plaća, naknada plaće zbog bolovanja, nezaposlenosti, rodiljnog dopusta) - mirovinska uputnica ili preslika rješenja o mirovini za nove članove kućanstva
Na ove će se iznose u pravilu ustezati porez na dohodak po stopi do 15 % i možebitni prirez, a mirovinsko osiguravajuće društvo će ovu isplatu svakom korisniku evidentirati na poreznoj kartici PK-2 (PK kartica umirovljenika je u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koji za svoje isplate vodi poreznu karticu PK-1). Kako se radi o osobama koje istovremeno ostvaruju dohodak od nesamostalnog rada - mirovinu od dva isplatitelja, ove su osobe obvezne do kraja veljače za prethodnu godinu podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak.
za utvrđivanje dohodovnog cenzusa: potvrdu ISPLATITELJA PRIHODA o ostvarenim prihodima podnositelja zahtjeva i svih članova kućanstva u prethodnoj kalendarskoj godini (za dohodak od nesamostalnog rada, naknada zbog bolovanja, nezaposlenosti, porodnog dopusta, kao i za dohodak od samostalne djelatnosti o kojima Porezna uprava ne vodi evidenciju, tj. dohodak od samostalne djelatnosti za koju ne postoji obveza porezne prijave) potvrdu POREZNE UPRAVE za dohodak od samostalnog rada o kojima Porezna uprava vodi evidenciju (dohodak od obrta, od zakupnine i najamnine i dr. mirovinsku uputnicu ili presliku rješenja o mirovini za člana kućanstva
- dohodak od nesamostalnog rada (plaća) ili mirovina samo kod jednog tuzemnog (domaćeg) poslodavca ili više tuzemnih (domaćih) poslodavaca odnosno isplatitelja primitka od nesamostalnog rada, ali ne istodobno
Ovo je ujedno prilika građanima da kontroliraju jesu li im poslodavci sve doprinose uplatili, a informaciju o svojim podacima mogu zatražiti od poslodavca/isplatitelja primitaka ili od REGOS-a na broj 01/4891 666.
Status samohranog roditelja sam po sebi ne uvećava štićeni dio plaće, ali bi radnica u zahtjevu za otvaranjem posebnog zaštićenog računa trebala navesti i eventualne uplate s naslova uzdržavanja djeteta koje prima od određenog isplatitelja, kako bi i te uplate mogle biti zaštićene dostavom obavijesti Financijske agencije o otvorenom zaštićenom računu i tome isplatitelju primanja radnice po osnovi zakonskog uzdržavanja.
Obveznik obračunavanja i plaćanja kriznog nameta je isplatitelj dohotka ili mirovine, a oporezuju se svi primici od jednog isplatitelja.
Drugim riječima, ako netko od dva različita isplatitelja dobije dva primanja od po 2500 kuna ona neće biti oporezovana, međutim ako dobije 5000 kuna od jednog isplatitelja, čak i u dva dijela, neće izbjeći plaćanje kriznog nameta.
U slučaju kada je kod istog poslodavca ili isplatitelja drugog dohotka tijekom kalendarske godine za određenog osiguranika ispunjena obveza plaćanja doprinosa do iznosa najviše godišnje osnovice, doprinos za I. stup mirovinskoga osiguranja obračunava i obustavlja se iz plaće odnosno drugog dohotka samo do iznosa najviše godišnje osnovice propisanog za obračunsko razdoblje za koje se isplaćuje plaća odnosno drugi dohodak.
Podaci se popunjavaju prema potvrdama inozemnih isplatitelja i inozemnih poreznih tijela,
U slučaju takve provedbe putem isplate od strane isplatitelja stalnog novčanog primanja dužnost je pri godom isplate ovrhovoditelju (po stupanja po rješenju o ovrsi) voditi računa o pravilima o ograničenju ovrhe na primanjima (članak 252. g stavak 2. OZ 2005).
(2) Pri uplati predujma poreza po odbitku isplatitelj treba na nalogu za uplatu navesti propisani račun i druge propisane podatke, kao što su matični broj ili matični broj građana isplatitelja, matični broj građana poreznog obveznika, matični broj za strance ili sistemski financijski broj za strance te druge podatke propisane Naredbom o načinu uplaćivanja prihoda proračuna i izvanproračunskih fondova te prihoda za financiranje drugih javnih potreba.
b) od poslodavca ili drugog isplatitelja stalnog novčanog pri manja.
MIO je obveza primatelja dohotka, a ovih 15 % isplatitelja dohotka. zapravo sve se računa isto kao i kod običnog ugovora o radu samo bez osobnih odbitaka. meni nije jasno šta je tebi tu nejasno.
(5) Ispostava Porezne uprave mjesno nadležna prema sjedištu isplatitelja izdaje, na zahtjev nerezidenta, potvrdu o porezu plaćenom u Republici Hrvatskoj.
Isplata neoporezive nagrade uvjetovana je radnim odnosom kod isplatitelja.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, umirovljenikom se ne smatra fizička osoba kojoj je isplata mirovine od zakonom utvrđene ustanove mirovinskog osiguranja prestala zbog ponovnog zaposlenja ili početka obavljanja registrirane samostalne djelatnosti, iako ostvaruje mirovinu od mirovinskoga osiguravajućeg društva na temelju prijašnjih uplata obveznih doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje i/ili isplate od mirovinskoga osiguravajućeg društva i drugih isplatitelja na temelju prijašnjih premija osiguranja za dokup mirovine.
(3) Primicima od nesamostalnog rada smatraju se i iznosi isplaćeni za rad koji kod poslodavca ili isplatitelja u tijeku mjeseca ne traje duže od 10 dana ili 80 sati i uz naknadu do najviše 1.500,00 kuna mjesečno.
A korist isplatitelja je valjda u tome sto se rjesavaju casha, nudi novu uslugu kupcima...
(5) Odbitak poreza na dohodak po osnovi nesamostalnog rada koji kod isplatitelja ne traje duže od 10 dana (80 sati) i isplaćeni dohodak ne iznosi više od 1.250,00 kuna mjesečno, obavlja poslodavac po stopi od 25 % bez obračunavanja osobnih odbitaka iz članka 29. ovoga Zakona.
- mirovinu isplaćenu istodobno od dva ili više isplatitelja u zemlji ili inozemstvu - plaća od poslodavca i mirovina,
na iznos od 3000 do 6000 kuna porezna stopa 2 posto, iznad 6000 kuna 4 % oporezuju se sve isplate u razdoblju od 1. kolovoza 2009. do 31. prosinca 2010. godine bez obzira kada su zarađene obveznik obračunavanja i plaćanja posebnog poreza je isplatitelj oporezuju se sve isplate kod jednog isplatitelja u mjesecu isplatitelji su dužni do 15. u mjesecu za prethodni mjesec podnijeti posebno izvješće Poreznoj upravi
Njih također zakon obvezuje da zbog inozemnog isplatitelja predaju godišnju prijavu, a tek će zbroj obiju mirovina, domaće i strane, kao i olakšice na koje umirovljenik ima pravo, pokazati hoće li i koliki će porez platiti.
No, ako fizička osoba ostvari prihod od kamata od isplatitelja koji nije financijska institucija, takav se primitak oporezuje porezom na dohodak od kapitala prema stopi od 35 posto.
Što se smatra dohotkom? - plaća i drugi oporezivi primici za rad ostvareni od poslodavca (tuzemnog ili inozemnog) umanjena za izdatke prema propisima o porezu na dohodak, - mirovina od tuzemnog ili inozemnog isplatitelja, - dohodak od samostalne djelatnosti obrta, slobodnog zanimanja ili poljoprivrede i šumarstva prije svih umanjenja dohotka i bez umanjenja dohotka za gubitak iz ranijih godina, - dobit ostvarena od samostalne djelatnosti obrta, slobodnog zanimanja ili poljoprivrede i šumarstva prije svih umanjenja dobiti i bez umanjenja dobiti za gubitak iz ranijih godina, - dohodak s osnove primitaka od kojih se utvrđuje drugi dohodak, - dohodak od imovine i imovinskih prava, - dohodak od iznajmljivanja soba i postelja turistima od kojega se plaća porez na dohodak u paušalnom iznosu, - dohodak od dividenda i udjela u dobiti, - dohodak od osiguranja te - dohodak od povrata doprinosa plaćenih na dio osnovice koji prelazi iznos najviše godišnje osnovice za obračun doprinosa.
Nije riječ o isplati primitaka niti ostvarivanju tih primitaka od određenog isplatitelja ", navodi Ministarstvo u objašnjenjima koja su posebice vezana upravo za porezne obveznike poreza na dohodak od samostalne djelatnosti.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com