Istarsko govedo pripada kasnozrelim pasminama goveda koje svoju zrelost doseže u starosti 6 - 7 godina pružajući izvanrednu mogućnost dugotrajne iskoristivosti ovih goveda u radu, a što ima za posljedicu i dugu rasplodnu sposobnost.
Istarsko govedo pripada kasnozrelim pasminama goveda koje svoju zrelost doseže u starosti 6 - 7 godina pružajući izvanrednu mogućnost dugotrajne iskoristivosti ovih goveda u radu, a što ima za posljedicu i dugu rasplodnu sposobnost.
Istarsko govedo Boškarin, govedo (čija tjelesna masa prelazi 1 tonu) koje se nekad upotrebljavalo za obrađivanje zemlje, danas je zaštićena vrsta koja se uzgaja za meso i mesne prerađevine koje možete kušati u našem restoranu.
Autohtono istarsko govedo u kategoriji je zaštićenih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj.
Istarska koza vjerojatno iz cijelog areala nekadašnje rasprostranjenosti, istarsko govedo i istarski magarac iz slovenskog područja predviđenog u projektu.
Danas, istarsko govedo poprima novi gospodarski i turistički značaj, a njegovo meso postaje gurmanska delicija.
Iako se to na prvi pogled ne bi reklo, istarsko govedo je u prehrani vrlo skromnih zahtijeva.
Za nekoliko mjeseci na prostranim pašnjacima farme Vettorazzi u mjestu Prešnica pojavit će se telci - autohtono istarsko govedo vratit će se i na te (slovenske) predjele Istre i Krasa.
Prema dostupnim podatcima istarsko govedo je na područje Istre stiglo s rimskim legijama.
Kasnije su, osim seljaka, istarsko govedo koristile i vojske Mletačke Republike u zapregama za vuču teških tereta, istarskog kamena i istarske hrastovine, na velikim udaljenostima i na teško prohodnim terenima, kao temelj za izgradnju Serenissime-Venecije.
- Spasili smo istarsko govedo tako što smo ga počeli jesti
Istarsko govedo i dalje je temelj gospodarskih programa, a u narednoj godini prvi put će se valorizirati i gospodarski značaj pasminski tek definirane istarske koze.
Pored domaće obične proizvodnje nastojimo uzgajati autohtono istarsko govedo.
Edukacije I okrugli stolovi o Zaštiti životne okoline Što učiniti da ovcu/istarsko govedo/magarca I kozu vratimo na pašnjake
Vidjeli su: konje, koze, magarce, istarsko govedo i još mnoge druge, ali je najljepša im je bila slonica Lanka.
Tijekom više desetljeća istarsko govedo su iz njegova dugogodišnjeg okruženja potiskivali mehanizacija i druge pasmine goveda, tako da je do pred kraj 20. stoljeća gotovo nestalo.
Carstva su propadala, a vojske se mijenjale, ali je Istarsko govedo ostajalo.
Glavne teme međunarodnog kongresa bile su zaštita podolske pasmine goveda, kojoj pripada i naše autohtono istarsko govedo, razvoj programa gospodarenja tim pasminama, promocija ekstenzivnog uzgoja, kvalitete mesa i mesnih proizvoda.
Po prvi put na ovoj izložbi su u prikazu bili i arapski konji Udruge uzgajivača arapskih konja Moslavine iz Volodera, simentalsko govedo (mesni tip) odnosno smeđa pasmina, buša te istarsko govedo.
Začudili biste se koliko je ogromno to autohtono istarsko govedo.
Od nekada vrlo razvijenog stočarstva na Učki danas je uglavnom preostalo ovčarstvo, a kao simbol Istre i Učke posebno spominjemo Istarsko govedo ili boškarin kojeg nalazimo i na zaštitnom znaku Parka prirode Učka.
U Mađarskoj se uzgaja mađarsko - stepsko govedo, u Rumunjskoj moldavsko i erdeljsko govedo, a u Bugarskoj sivo istarsko govedo.
Boškarin, izvorno istarsko govedo, priča je koju Istrijani još nisu razvili do razine ostalih delicija.
Ponuda je raznovrsna, kopnena i morska, a baza je istarsko govedo i maslinovo ulje.
Osobitost gospodarstva je da je kod vlasnika izražena ljubav kako prema kozama tako i prema brojnim drugim vrstama domaćih životinja: istarsko govedo, ovce, konji, istarski magarci, patke, kokoši, a u njihovim čarima mogu uživati posjetitelji i turisti, ali i rekreirati se kroz školu jahanja na konjima i magarcima.
Autohtono istarsko govedo, zvano još i boškarin, pripada skupini europskih primigenih goveda, osteološki vrlo bliskih ishodišnoj fosilnoj vrsti Bos primigenius.
Istarsko govedo nije kroz povijest razvijano u pogledu mliječnosti.
U ostale pasmine se ubrajaju: crveno švedsko, angus, blonde d aquitaine, škotsko visinsko govedo, hereford, limousin, charolais, salers, aubrac, istarsko govedo, buša i slavonsko-srijemski podolac.
Inicijativa je bila jednostavna jer nam je želja bila vratiti istarsko govedo na otok Unije.
Kako je pojasnio Gordan Šubara iz AZRRI-ja, u planu je i zaštita te uzgoj izvornih pasmina kao što su istarsko govedo, koza, ovca i magarac.
Specijaliteti od mesa istarskog goveda prvi su put ponuđeni i na Jakovlji, kako bi se što bolje promoviralo i očuvalo istarsko govedo, jer kako je rekao direktor AZRRI-ja Gracijano Prekalj kako opstojnost istarskog goveda ne smije ovisiti samo o entuzijazmu pojedinih uzgajivača, već o gospodarskoj isplativosti.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com