Svjetska unija za zaštitu okoliša (IUCN) objavila je podatak da svakom šestom europskom sisavcu prijeti izumiranje, dok je za morske sisavce brojka još veća jer izumiranje prijeti svakom četvrtom.
Svjetska unija za zaštitu okoliša (IUCN) objavila je podatak da svakom šestom europskom sisavcu prijeti izumiranje, dok je za morske sisavce brojka još veća jer izumiranje prijeti svakom četvrtom.
Uz sve to, IUCN je također objavila i crvenu listu ugroženih vrsta na kojoj se nalaze šest europskih sisavaca, uključujući pirinejskog risa, artičku lisicu i europsku kunu.
Svjetska udruga za zaštitu prirode (The World Conservation Union, IUCN) utvrdila je kriterije prema kojima se utvrđuje ugroženost biljnih i životinjskih vrsta i izrađuje tzv. Crveni popis vrsta.
U sastavu vlažnih dolinskih livada Parka dolazi tustica kukcolovka (Pinguicula vulgaris) - rijetka mesojedna biljka, na IUCN-ovoj je Crvenoj listi u kategoriji osjetljivih svojti.
Istraživanja o ugroženosti liske Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN - International Union for Conservation of Nature) izučava i konstruira listu životinja sa ocjenom ugroženosti.
Fulica atra. 2006. IUCN Red List of Threatened Species.
Također i o standardima suradnja s lokalnim stanovništvom, odnosno vlasnicima i ostalim korisnicima prostora Parka (koje posebice nalaže IUCN, Organizacija za zaštitu prirode pri UN-u.
Zbog toga je situacija sada takva da je bakalar iz Atlantika kandidat za Crvenu listu ugroženih vrsta (Red List of Threatened Species) koju vodi IUCN, Međunarodna unija za zaštitu prirode i prirodnih resursa.
Na svjetskoj razini euroazijska vidra se smatra globalno ugroženom vrstom sisavaca u kategoriji Ugrožene svojte i nalazi se na Crvenom popisu sisavaca (IUCN 2010).
Gđa Ljiljana Vrbanec iz Uprave za zaštitu prirode Ministarstva kulture prezentirala je već objavljeni Javni poziv iz područja zaštite prirode, otvoren do 11. ožujka, koji se za razliku od prethodnih godina fokusirao na uže područje zaštite prirode i čiji je cilj financijski podržati projekte koji će kao svoj rezultat imati izrađene akcijske planove za zaštitu ugroženih svojti sukladno IUCN kriterijima u okviru provođenja Strategije i akcijskog plana zaštite biološke i krajobrazne raznolikosti Republike Hrvatske.
Na kraju krajeva ove godine smo zaposlili novu osobu, po prvi put iznajmili ured, postali član IUCN-a, uspješno priveli kraju Wings pročitaj više o tome > >
Mnoga od njih nazivaju se " ICCAs " - Indigenous peoples conserved territories and community conserved areas. (Područja očuvana zalaganjem autohtonih naroda i zajednica) Radionicu su zajednički organizirali ICCA konzorcij, Povjerenstvo za zaštitu okoliša, ekonomske i socijalne politike (CEESP) IUCN-a (International Union for the Conservation of Nature and Natural Resources - Međunarodne unije za očuvanje prirode), Svjetska komisije za zaštićena područja (WCPA) i IUCN Regionalni ured za Europu u suradnji s Fondazione Mediterranea Falchi, IUCN okolišno pravnim centrom i Svjetskog centra za očuvanje okoliša Okolišnog programa UN-a.
Prema IUCN-ovim kriterijima ugroženosti u Hrvatskoj ona ima status osjetljive vrste.
Na globalnom Crvenom popisu IUCN-a nalazi se u kategoriji gotovo ugrožene vrste (NT), na Europskom Crvenom popisu je u kategoriji osjetljive vrste (VU), dok se u Crvenoj knjizi sisavaca Republike Hrvatske nalazi u kategoriji nedovoljno poznate vrste (DD).
Prema ljestvici IUCN (International Union for Conservation of Nature), koja klasificira prirodne objekte u osam kategorija, Plitvička jezera su klasificirana u drugu kategoriju, što znači da pripadaju među parkove prirode u kojima ekološki sustav potpada pod posebnu zaštitu, što ovaj prostor čini jedinstvenim u svijetu.
Globalnom analizom stanja primata na planeti Zemlja utvrđeno je da 48 % vrsta prijeti izumiranje, utvrdila je organizacija IUCN i sastavila listu ugroženih vrsta.
Prema kriterijima Svjetske zaklade za zaštitu prirode (IUCN), vukovi su na Crvenoj listi sisavaca u Hrvatskoj, dakle na popisu ugroženih vrsta.
Od 2008. godine Hyla je punopravni član Intertnational Union for Conservation of Nature (IUCN-a), Međunarodnog udruženja za zaštitu prirode, najstarije i najveće mreže za zaštitu prirode koja okuplja oko tisuću nevladinih i državnih organizacija iz više od 160 zemlja.
Vrsta je od strane IUCN proglašena ugroženom.
Zahvaljujući suradnji Zavoda i IUCN-a, baza će sadržavati i podatke s hrvatskog crvenog popisa.
Nadalje, zahvaljujući suradnji IUCN-a s pretraživačem Google, u program za pregledavanje satelitskih karata GoogleEarth, uključene su granice i osnovni podaci o morskim zaštićenim područjima, što je po prvi puta službeno predstavljeno sudionicima Foruma.
Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN International Union for Conservation of Nature) definirala je 1992. divljinu kao kategoriju zaštićenih područja, koja se nalazi iznad nacionalnog parka u hijerarhiji zaštićenih područja.
Definiciju divljine prema IUCN-u možete pročitati ovdje.
Kako bi promoviro i unaprijedio koncept divljine u očuvanju prirode, IUCN je 2003. godine osnovao Radnu grupu za divljinu (Wilderness Task Force).
Prema IUCN-ovoj listi ova vrsta je u kategoriji pred izumiranjem, a u kategoriji ugroženosti je osjetljiva (VU) što znači da postoji visoki rizik od izumiranja.
Vuk je naveden kao ugrožena vrsta na Crvenom popisu IUCN-a i zakonom je zabranjen njegov lov.
Khosla je najavio snažan angažman IUCN-a po tom pitanju.
Prema kriterijima IUCN - a (Međunarodna zajednica za očuvanje prirode) 2,3 % vrsta i podvrsta nalazi se na nacionalnom Crvenom popisu ugroženih biljaka što ga je izradio Državni zavod za zaštitu prirode.
Svake četiri godine IUCN održava Svjetski kongres koji se sastoji od dva dijela.
U okviru ovih cjelina IUCN je osmislio ukupno 13 tematskih " putovanja ": Energija, Tržišta i poslovanje, Zakonodavstvo i upravljanje zaštitom prirode i okoliša, Prava i svakodnevni život, Sredozemlje, Zaštićena područja, Otoci, More, Šume, Krajobrazi, Vrste, Voda, Biokulturalna raznolikost, uključujući autohtono stanovništvo.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com