Tišina je, s druge strane, Johna Cagea odvela u harvardsku gluhu komoru gdje je svaki zvuk apsorbiran stjenkama prostorije.
Tišina je, s druge strane, Johna Cagea odvela u harvardsku gluhu komoru gdje je svaki zvuk apsorbiran stjenkama prostorije.
Za slikarski opus Ive Gattina i Marijana Jevšovara karakteristično je istraživanje graničnih fenomena u slikarskom mediju, redukcija boje u monokromnu površinu i težnja prema anti-slici, a time i bliskost s tišinom u djelima Johna Cagea.
Tom Johnson (1939.) pripada bogatoj tradiciji umjetnika, od Marcela Duchampa do Johna Cagea, koji umjesto stvaranja " preferiraju pronalaženje ".
Sljedeća je važna referencija skladba Johna Cagea 4 33, čiji se tonski zapis i reproducira u predstavi (zvuk Helge Hinteregger).
Hauschka je projekt njemačkog skladatelja Volkera Bertelmanna čiji je omiljeni instrument preparirani klavir, no za razliku od Johna Cagea koji je proslavio i popularizirao instrument, njegov cilj nije rekonstrukcija skladbi i instrumenta samog, nego relativno konvencionalna kompozicija u post - minimalističkoj tradiciji s iznimno širokim spektrom izražajnih sredstava koja na momente podsjeća na prvake minimalizma poput Phillipa Glassa ili Steve Reicha.
Iako je stasao na tradicija Joea Morella koji mu je bio uciteljem i prvim nadahnucem, te izmedu ostalih svirao s poznatim blues pjevacem Jimmyjem Witherspoonom ili big bandovsku glazbu s Maynardom Fergusonom, Granelli je suradivao i s avangardistima, primjerice Ornetteom Colemanom, a Clayton se mole pohvaliti suradnjom s najpoznatijim avangardistima poput Muhala Richarda Abramsa ili Johna Cagea.
" Muzički stroj " ili " kolektivni asamblaž " kako sam autor naziva recentni šahtofon moguće je dovesti u vezu s tradicijom Fluxusa i neoavangarde, Prepariranim klavirom Johna Cagea primjerice, ili performansima Georga Brechta.
William Burroughs u jednom je intervjuu prije kojih tridesetak godina, govoreći o načinu kako je došao do ' svoje ' cut-up tehnike pisanja, rekao kako je književnost još od vremena nakon kraja historijske avangarde u debelom zaostatku za likovnom umjetnošću te da je nivo istraživanja i kvalitetnog umjetničkog eksperimenta neusporediv između ta dva područja, odnosno da je on upravo pomoću pouka likovne umjetnosti još od dade i neo-dade te eksperimenata sa srećom i slučajnošću Mercea Cunninghama i Johna Cagea ili Rauschenbergova i Gysinova slikarstva došao do cut-up tehnike.
Na primjer, " Tišina " Johna Cagea mi je dala više od mnogih fikcija jer Cageov stil je priča za sebe.
Nadolazeći i nedavni projekti uključuju Giga - Herz " nagradu ZKM-a za stvaranje novog djela za SWR Experimentalstudio u Freiburgu i nagradu Franz Liszt " za zvukovnu instalaciju u Weimaru u povodu 100. rođendana Johna Cagea.
Popis je zaista impresivan: od Jana Fabrea, Needcompany, preko Boba Wilsona, Johna Cagea, Roberta Lepagea, Olega Kulika, kompanija kao što su La Fura Dels Baus, Rosas i Sankai Juku, pa sve do Jérômea Bela ili Xaviera Le Roya.
NACIONAL: Na Muzičkom biennalu prodefilirali su neki od najznačajnijih skladatelja svijeta, od Johna Cagea i Igora Stravinskog preko Karlheinza Stockhausena do Pendereckog.
Prisutnost Johna Cagea u Hrvatskoj neraskidivo je vezana za Muzički Biennale Zagreb, internacionalni festival koji je 1961. godine utemeljio kompozitor Milko Kelemen.
MBZ i SC pozivaju Vas na multumedijalni koncert LP Dua Volite li Johna Cagea? u četvrtak, 22. studenoga 2012. s početkom u 21 sat u velikoj dvorani Teatra TD.
Nakon izvrsnog nastupa LP Dua na MBZ-u 2011., imamo čast ponovno ih ugostiti u sklopu koncertne sezone Muzičkog salona SC-a, ovoga puta s multimedijalnim projektom Volite li Johna Cagea?.
Stoga, zajedno sa LP Duom, Muzičkim salonom Kulture promjene SC-a i Muzičkim biennalom Zagreb proslavite i Vi stotu obljetnicu rođenja američkog skladatelja Johna Cagea, koji je u mnogočemu utjecao na glazbu svih smjerova, škola i žanrova 20. i 21. stoljeća.
Drugi dio baletne večeri s tonske vrpce donio nam je glazbu Johna Cagea, čije ime je pretpostavljam i navelo selektore Biennala da Gulbenkian Balet pozovu u Zagreb, jer druge razloge primjerene koncepciji festivala koji želi predstaviti inovativne autore, u ovako koncipiranoj i izvedenoj baletnoj večeri, ni uz najbolju volju ne vidim
Drugi dio baletne večeri s tonske vrpce donio nam je glazbu Johna Cagea (čije je ime, pretpostavljam, i navelo selektore Biennala da Balet Gulbenkian pozovu u Zagreb, jer druge razloge primjerene koncepciji festivala koji želi predstaviti inovativne autore, u ovako koncipiranoj i izvedenoj baletnoj večeri, ni uz najbolju volju ne vidim).
Sonate i interludiji za preparirani klavir (1948) Johna Cagea, nakon gotovo šest desetljeća od nastanka, zvuče jednako svježe i intrigantno.
Ona i danas voli glazbu, sve vrste glazbe, od klasične i eksperimentalne do rocka, pa ponekad u istom danu sluša primjerice Wagnera, Rahmanjinova, Johna Cagea i grupe Rolling Stones i Sex Pistols, kao i napolitanske šlagere, osobito O Sole Mio, Mamma i Santa Lucia, te hrvatsku etno glazbu, osobito međimursku.
Djelo Johna Cagea (1912 - 1992) činilo je, naime, jedan od središnjih programa festivala s izvedbama njegovih Sonata i interludija za preparirani klavir (Joanna MacGregor), Etudes Australis (Roger Woodward), Roaratoria i djela An Alphabet (razni izvođači uključujući Cageova dugogodišnjeg suradnika, koreografa Mercea Cunninghama).
Paik u Njemačkoj surađuje s Wolfom Vostellom, Josephom Beuysom, te je upoznao avangardnog skladatelja Johna Cagea, čije su ideje i umjetnost imali veliki utjecaj na njegov rad.
Diskografija Pedje Mužijevića, među ostalim, uključuje solo album Sonatas and Other Interludes, s djelima Johna Cagea, W.
U Zagreb Balet Gulbenkian dolazi s trima recentnim plesnim projektima: prumo Henriquea Rodovalhoa na izvornu glazbu Hendrika Lorenzena (praizvedba: Balet Gulbenkian, Grande Auditorio Gulbenkian, Lisabon, 23. siječnja 2002.), chameleon Itzika Galilija na glazbu Johna Cagea (praizvedba: Galili Dance Company, Stadsschouwburg, Heerlen, Nizozemska, 12. veljače 1998.; prva izvedba Baleta Gulbenkian: Grande Auditório Gulbenkian, Lisabon, 8. studenog 2000.) te cantata Maura Bigonzettija u kojem tradicionalne napolitanske pjesme uživo izvodi ansambl As-sur-d (praizvedba: Balet Gulbenkian, Rivoli Teatro Municipal, Porto, 29. lipnja 2001.).
U srijedu, 5. rujna 2012., Glazbeni program Hrvatskoga radija priprema poseban događaj uz proslavu 100. rođendana Johna Cagea (1912. - 1992.), velikana umjetnosti našeg vremena: u sklopu ciklusa Život glazbe na Trećem programu Hrvatskoga radija od 16.35, odlazi se na Sljeme, uz paprati, gljive, šumu i TIŠINU.
Zatim natjecanje između skladatelja Pierrea Bouleza i Johna Cagea koji za nekoliko sekunda (vrijeme otkucava metronom) moraju napisati skladbu.
Poznate su isuviše, a da ih ne bi ponovio, rije č i Schönberga: Lou Harrison pokazuje najviše talenta me đ u mojim u č enicima, ali je zato John Cage mnogo više izumitelj-pronalaza č negoli kompozitor. U skladbama Johna Cagea koje izlaze iz sobe u kojoj su Schönberg i Cage sjedili zajedno ima ili vrlo oskudnih varijacija/elaboracija glazbenog materijala ili toga uop ć e i nema
Njegovih 90 radova sada se promatra u kontekstu četiri umjetnička giganta: skladatelja Johna Cagea, koreografa Mercea Cunninghama, slikara i grafičkog umjetnika Roberta Rauschenberga te Jaspera Johnsa čija djela nikada prije nisu bila izlagana u Velikoj Britaniji.
Osobno držim potrebnim da zbog tišine koja je okružila i život i rad Johna Cagea, 20 godina nakon njegova odlaska, napišem nekoliko redaka koji ć e pokušati pobje ć i tom pogrešnom shva ć anju, ali istodobno ć e pokušati: pred č itateljice i č itatelje postaviti neke podatke koje smo tako đ er zaboravili eventualno probuditi želju u svih nas da se Novoj glazbi (zapravo Staroj Novoj glazbi) vratimo iskreno i s razumijevanjem
Mnogi ć e se danas složiti da je jedino što je u toj golemoj skladbi Johna Cagea bilo namjerno (intentional, intended), jest namjera da bude odgovor Boulezovoj skladbi
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com