Dok je vodio Varaždinsku županiju, Čačić je preko JPP-a izgradio ili obnovio tridesetak škola i sportskih dvorana.
Dok je vodio Varaždinsku županiju, Čačić je preko JPP-a izgradio ili obnovio tridesetak škola i sportskih dvorana.
- Bilo je to vrijeme gašenja požara, ali i čeličenja rekao je župan, izdvojivši pritom kao najznačajnija ostvarenja sufinanciranje prijevoza srednjoškolaca od strane države sa 75 % što je osim rasterećenja županijskog, gradskih i općinskih proračuna, značajna pomoć za kućne budžete roditelja, preuzimanje dijela obveza za sufinanciranje najma već postojećih škola i dvorana odrađenih po modelu JPP-a, sudjelovanje države u gradnji novih jedanaest škola i dvorana te u izgradnji Kirurgije gdje će država s 90 % sufinancirati najamnine privatnom partneru.
Konferenciju su organizirali Agencija za javno-privatno partnerstvo i Veleposlanstvo Kanade u Republici Hrvatskoj, a zamišljena je kao forum na kojem su prezentirana prije svega kanadska, ali i hrvatska iskustva u JPP-a te iskustva u široj regiji.
(2) Prilikom provedbe projekta JPP-a, privatni partner od javnog partnera preuzima obvezu i rizike vezane uz financiranje i proces gradnje, te najmanje jedan od sljedeća dva rizika: rizik raspoloživosti javne građevine i rizik potražnje.
Država više nema novca za financiranje te infrastrukture pa će većina tih projekata biti odrađena po modelu JPP-a, potvrdio je izvor u Vladi.
Najavio je i da je u pripremi čak osam priručnika koji će pojasniti pojedine funkcije i obilježja JPP-a.
On je naglasio da su ključne karakteristike JPP-a da je javni partner naručitelj, a privatni partner onaj koji isporučuje uslugu, te preuzima rizik izgradnje i rizik raspoloživosti.
Ovo izdanje dnevnika pripremljeno je povodom 30 godina od otvorenja JPP-a, 60 godina rada Hrvatskog planinarskog društva " Jastrebarsko " i 120 godina starosti sljemenske piramide, koja se sada nalazi na Japetiću.
Ja sam već ranije upozoravao da unutar državnoga proračuna nema mjesta kapitalnim investicijama i ukoliko želimo nešto realizirati odmah jedina nam je kogućnost Vladin model JPP-a.
JPP dakle nije moda, već nužnost, novi odgovor na nove izazove i vjerojatno će s vremenom primjena i razvoj novih modela JPP-a samo dobivati na značaju.
Veliko zanimanje gostiju privukla je tema o koprivničkom modelu JPP-a koji je gradonačelnik istaknuo kao dobar model za poticanje ekonomskog i socijalnog razvoja u Koprivnici, ali i kao dobar model za izgradnju vojnih objekata.
Jedna je pripremljene projekte kandidirati za strukturne fondove Europske unije što će biti moguće tek u drugoj polovici iduće godine, a druga mogućnost je model JPP-a.
Model JPP-a pruža nam mogućnost da još ove godine raspišemo natječaje za investicije preko 100 milijuna kuna od čega će država sufinancirati 55 %, a ostatak će u ratama otplaćivati lokalna i regionalna samouprava.
Pokrenuta web stranica o skrivenim troškovima JPP-a
Ono što je nekada bila isključiva uloga javne vlasti koja je zadovoljenje javnih potreba osiguravala financiranjem iz proračuna, javne potrebe se primjenom modela JPP-a osiguravaju angažiranjem privatnog poduzetništva.
Drugo, putem različitih oblika JPP-a omogućava se veći kvalitet radova, odnosno usluga zbog znanja, iskustva i radnih metoda poslovnih subjekata.
U modelu JPP-a, javnopravno tijelo definira ciljeve u pogledu javnog interesa, kvalitetu radova, odnosno usluga, politiku cijena, te kontrolira ostvarenje obveza poslovnih subjekata definiranih ugovorom o JPP-u.
Uz nesumnjive prednosti modela JPP-a u odnosu na druge modele financiranja izgradnje infrastrukturnih objekata, JPP nije čudotvorni lijek za sve probleme s kojima se država susreće u razvijanju svoje infrastrukture i javnih usluga.
Ustupanje javnih radova po modelu JPP-a je u načelu kompleksan proces i traje duže od tradicionalnog načina.
Zbog toga su inicijalni troškovi za model JPP-a veći kako za javni tako i za privatni sektor.
Ograničena je količina privatnog kapitala voljnog da sudjeluje u financiranju infrastrukture, pa se ne može očekivati da se svi problemi infrastrukture mogu riješiti nekim od modela JPP-a.
Na kraju, uočava se nužnost podizanja potrebne razine znanja u javnom sektoru o mogućim modelima JPP-a sa svim njihovim prednostima i nedostacima. 2. Normativno uređenje javno-privatnog partnerstva u Hrvatskoj Pozitivna iskustva u primjeni ovog modela gospodarske aktivnosti drugih država, a posebno članica EU, utjecala su na političko i gospodarsko opredjeljenje za primjenom raznolikih modela JPP-a u Hrvatskoj.
Primjena modela JPP-a u Hrvatskoj je započela sredinom 90 - tih godina prošlog stoljeća.
Zbog takvog značenja JPP-a javila se potreba za razvijanjem primjerene pravne regulative kojom bi se uredile sve moguće oblike takvog partnerstva, te ujedno omogućilo njihovo daljnje razvijanje.
Ovim se Zakonom uređuje: a) postupak pripreme, predlaganja i odobravanja prijedloga projekata JPP-a, kao i prava i obveze javnih i privatnih partnera, b) osnivanje i nadležnosti Agencije za javno-privatno partnerstvo.
Zakonom o JPP-u pravi se razlika između dva temeljna modela JPP-a: ugovornog i statusnog.
Statusno javno-privatno partnerstvo je model JPP-a temeljen na članskom odnosu između javnog i privatnog partnera u zajedničkom trgovačkom društvu, koje je nositelj provedbe projekta JPP-a.
Na postupak odabira privatnog partnera, bez obzira radi li se o ugovornom ili statusnom JPP-u, primjenjuju se propisi kojima se uređuje područje javne nabave ili propisi kojima se uređuje područje koncesija za koncesijske modele JPP-a.
Zakonom o JPP-u posebno je uređen postupak predlaganja, odobravanja i provedbe projekata JPP-a.
Provedbu određenog projekta JPP-a predlaže javno tijelo koje u tom odnosu predstavlja javnog partnera.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com