Jako zanimljivo mi je bilo u špilji Bisernjki i u Jurandvoru.
Jako zanimljivo mi je bilo u špilji Bisernjki i u Jurandvoru.
Neizostavno treba spomenuti bašćansku ploču u Jurandvoru, pisanu na glagoljici - kolijevku Hrvatske pismenosti, samostan Franjevaca na otočiću Košljun, sačuvanu srednjovjekovnu jezgru grada Krka kao i druge značajne kulturno-povijesne spomenike.
Jedinstveno glagoljsko naslijeđe otoka Krka je Bašćanska ploča iz godine 1100., prvi pisani spomenik na hrvatskom jeziku, nađen u crkvi Sv. Lucije u Jurandvoru, pokraj Baške.
To je hrvatski književni jezik koji se jedva razlikuje od hrvatsko-ga narodnog govora onoga vremena, vrlo svečan jer se njime zapisuje pravni čin kojim kralj, hrvatski kralj, vrši darovanje benediktinskomu samostanu svete Lucije u Jurandvoru kod Baške na otoku Krku.
Ranoromanička Crkva sv. Lucije u Jurandvoru (2 km od Baške), sveto mjesto hrvatske nacionalne povijesti i kulture.
Na ovom izletu posjetili smo špilju Biserujku, mjesto Punat i otočić Košljun, Crkvu sv. Lucije u Jurandvoru i Bašku.
Nakon što smo prošle godine upoznali Vrbnik, Bašku i nalazište Baščanske ploće u Jurandvoru, ove ćemo godine upoznati sjeverni dio otoka Krka, njegove povijesne, prirodne i kulturne znamenitosti.
Natpis govori o donaciji kralja Zvonimira crkvi Sv. Lucije u Jurandvoru, a to je upravo mjesto gdje je nađena ova povijesna ploča.
ZAKLJUČAK IZLETA: Poslije obilaska mirnog ambijenta u Jurandvoru, slijedila je kraća šetnja po okolici, da bi se nedugo zatim skrasili na poznatoj velikoj plaži Baške, kojoj jedino nedostaje hladovine, a ta se ipak može postići iznajmljenim suncobranima.
Sv. Lucije u Jurandvoru kod Baške na otoku Krku.
Ovdje je nastao najznačajniji spomenik Hrvatske - Bašćanska ploča iz crkve Sv. Lucije uz benediktinski samostan u Jurandvoru; nastala oko 1100. godine, nosi uklesano u kamen prvi put na hrvatskom jeziku ime hrvatskog vladara? kralja Zvonimira i hrvatsko ime općenito; ploča je krsni list hrvatstva uopće.
Crkvica Svete Lucije u Jurandvoru, u kojoj je nađena Baščanska ploča u flišem i vapnencem u pozadini - znamo kako stijensku građu južnoga Krka i kako se on izdigao.
Na predavanju održanom u znamenitoj crkvici sv. Lucije u Jurandvoru bilo je nazočno i dvadesetak prijatelja g. ambasadora koji su doputovali iz Norveške.
Poslije malog odmora krenuli smo prema Jurandvoru pred crkvu Sv. Lucije, putem do tamo prošli smo pored slova L.
Promatrajući prozore središnje lađe kao romaničke, ukras okvira središnje apside, timpan ulaznih vrata i zvonik u osnovi prednje fasade možemo zaključiti da je crkva Sv. Mihovila arkanđela sagrađena potkraj 11. stoljeća. (Iz tog vremena na otoku su očuvane još dvije romaničke crkve sa zvonikom u prednjoj fasadi: Sv. Vid Dobrinjski i Sv. Lucija u Jurandvoru i one kao takve mogu poslužiti kao dokaz prethodno postavljenoj tezi.)
Iz slikarske baštine grada Krka, u katedrali su: poliptih Sv. Lucija Paola Venezijana (nakon 1333.), iz benediktinske opatije u Jurandvoru kraj Baške, u biskupiji je sa zbirkom talijanskih majstora 15. i 16. st.; Polaganje u grob, Giovanija Antonija Pordenonea (Pordenone, 1483. Ferrara, 1539.), četiri sakralne slike: Kiša mane, Abrahamova žrtva, Umnožavanje kruha i Posljednja večera (1706. g.) Christophora Tasce (Bergamo, 1667. Venecija, 1737.) iz 1706. g.; tri slike Blagovijesti Sv. Franjo Paolski, Sv. Ante Opat i Sv. Ivan Nepomuk sa sv. biskupom, Nicole Grassija (1682. 1748.) iz razdoblja od 1712. do 1721. i velika slika Gospe od Karmela Francesca Zugne (pretpostavlja se iz istog razdoblja).
Riječ je o kamenoj ploči oltarne pregrade (tzv. Bašćanskoj ploči) iz crkve Sv. Lucije u Jurandvoru na Krku, na kojoj je uklesan spomen na kraljevsku darovnicu (" Ja opat Držiha pisah ovo o ledini koju je dao Zvonimir kralj hrvatski... ").
Svetište se najprije nalazilo u predjelu Goričice u obližnjem Jurandvoru, odakle mu i naziv Majke Božje Goričke.
Predaja kaže da su djeca u tri navrata 1415. godine na čudesan način pronašla na tom brijegu, dakle na mjestu današnje crkve, kip Majke Božje iz crkvice u Jurandvoru.
Izletnici su posjetili Omišalj, samostane trećoredaca glagoljaša u Portu i na Glavotoku, grob akademika Branka Fučića na starome dubašćanskome groblju Sv. Apilonara, franjevački samostan na Košljunu, crkvu Sv. Lucije u Jurandvoru te Vrbnik.
Ova je dolina plodnog tla i zelenila prava oaza u krševitom pejzažu, a Vašu će pozornost sigurno plineniti mnoge izuzetno vrijedne kulturne znamenitosti kao što su: stara jezgra mjesta, ostaci rimskih naselja, sakralni spomenici (Župna crkva sv. Trojice, Crkva sv. Ivana Krstitelja, Crkva Majke Božje na Gorici, Crkva sv. Lucije u Jurandvoru) te Bašćanska ploča (najstariji cjeloviti u kamenu klesan spomenik hrvatskoga jezika iz 1100. godine) koja ima izuzetno značenje za kulturu hrvatskoga naroda.
Najvažnija i neizostavna postaja pri obilasku otoka svakako je nekadašnja opatija sv. Lucije u Jurandvoru.
Predstavlja glagoljski natpis, ispravu isklesanu u 13 redaka teksta koja govori o donaciji hrvatskog kralja Zvonimira (1075 - 1089) crkvi sv. Lucije u Jurandvoru, gdje je Bašćanska ploča pronađena umetnuta u crkveni pločnik. " Uz stručno vođenje pogledali smo, u obnovljenom dijelu samostana, kratki dokumentarni film o Bašćanskoj ploči i kompleksu sv. Lucije, te posjetiti samu crkvu.
Zahvaljujemo domaćinima u Jurandvoru i vlč.
U tekstu Baščanske ploče (oko 1100.) navodi se da je crkva sv. Mikule (Nikole) u Otočcu bila u redovničkoj zajednici (benediktinci) s crkvom sv. Lucije u Jurandvoru na Krku.
Povodom 900 obljetnice Bašćanske ploče, Zbor je održao nekoliko koncerata na otoku Krku, među ostalim i u Jurandvoru, gdje je ploča i nađena.
Predstavlja glagoljski natpis, ispravu isklesanu u 13 redaka teksta koja govori o donaciji hrvatskog kralja Zvonimira crkvi sv. Lucije u Jurandvoru, gdje je Bašćanska ploča i pronađena umetnuta u crkveni pločnik.
Jedno od važnijih djelatnosti komunalnog društva " Baška " je upravljanje grobljima, što se odnosi na održavanje, uređenje te vođenje evidencije četiriju mjesnih groblja na području Općine Baška, a to su groblja u Baški, Jurandvoru, na Batomlju i u Dragi Bašćanskoj.
U Jurandvoru se grupa podijelila na one koji su u Bašku stigli pješice, preko brda, i one koji su se odvezli autobusom.
Znamo da je pronađena na Krku kraj Baške u Jurandvoru u crkvici sv. Lucije.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com