Gumbekovi dani održavaju se u čast glumcu Mladenu Crnobrnji Gumbeku, poznatom zagrebačkom kabaretskom umjetniku.
Gumbekovi dani održavaju se u čast glumcu Mladenu Crnobrnji Gumbeku, poznatom zagrebačkom kabaretskom umjetniku.
Osim toga, šareni i maštoviti scensko-glazbeni nastup sa solidnom koreografijom Staše Zurovca prilično se brzo prazni pa druga polovina predstave odiše iznimnom monotonijom, što je najgore što se može dogoditi jednom kabaretskom spektaklu.
Kvartet mrtvih književnika Šenoa, Matoš, Zagorka i Krleža u tom je kabaretskom poigravanju zagrebačkom književnom, društvenom, kulturnom i političkom tradicijom ustao iz svojih grobova i vratio se među sugrađane da ih podsjeti na to tko su i otkud dolaze te da im, svaki na svoj način, predlože kamo im je ići.
Za ovaj mjuzikl kaže da je vrlo zahtjevan jer svaka od 11 pjesama ima različitu koreografiju i nema ponavljanja. To je show spektakl brodvejskog tipa, s jako naglašenom kabaretskom crtom, kaže. To kod nas nitko ne radi, tek se u zadnje vrijeme, kao s Kosom, počinje javljati taj tip predstava.
Klub je s takvom kabaretskom koncepcijom prestao raditi u osamdesetima, a potom je životario kao običan klub sve do rata 1991.
U šansonijersko-kabaretskom ruhu Mucalo je izveo lagane, intimističke skladbe, otvorivši koncert karakterističnim predstavljanjem stihovima: Ja sam mucalo sa Hvara, iz Muća mi je stara, ja sam kombinacija bodula i vlaja...
Festival je posvećen zagrebačkoj kabaretskoj tradiciji, posebno istaknutom zagrebačkom kabaretskom umjetniku, glumcu Mladenu Crnobrnji Gumbeku (Zagreb, 1939. Zagreb, 2000.).
Na granici između plesa i kazališta, u formi najsličnijoj kabaretskom poigravanju s gledateljskim očekivanjima, bio je nastup bugarskog performera, plesača, koreografa i vizualnog umjetnika Iva Dimčeva.
Riječ je o kabaretskom komadu sastavljenom od niza kratkih razmišljanja o naizgled nevažnim sitnicama koje suvremeni čovjek propušta ili odgađa zbog nekih drugih neodgodivih obveza.
Domaća je publika već u kabaretskom programu Red Room upoznala aerobik-duet iz Miamija, Jenifur i Beatrix, dvije prvolinijašice u tom ratu protiv masti. Eat It je nastavak ukazivanja na društvene probleme kroz tehniku smijeha.
Sadržaj: Mladi hrvatski slikar Josip Račić u osami pariške mansarde susreće neobične likove i doživljava ljubav s kabaretskom pjevačicom.
Riječ je o kabaretskom komadu sastavljenom od niza kratkih razmišljanja o naizgled nevažnim sitnicama koje suvremeni čovjek propušta ili odgađa zbog nekih drugih neodgodivih obveza.
Hiperakustični foaje Glazbenicima i glumcima uključenima u ovaj triptih valja priznati da su ozbiljno pristupili svom poslu, ne upadajući u zamku trivijalizacije uloga, u koju se lako moglo upasti u kabaretskom kontekstu.
Cabareta Torch ne nastoji problem homoseksualnosti i društva iole dublje sagledati, iako je to zasigurno moguće i u komediografskom i u ironijskom ili satiričnom kabaretskom stilu.
Obiteljskoj tradiciji usprkos Jack se okreće kabaretskom pjevanju te se transformira u zabavljača Jacka Robina.
Dramaturški, In-Grave je posložen u kabaretskom stilu, ponekad ne najspretnije nižući glazbene brojeve i scene kroz koje nas vodi komični André Borner.
Uvijek joj je instinkt za odličan provokativni potez u pravom trenutku bio vrhunski, bilo da je« Dalmatinkom »detronizirala Mariju Magdalenu (čitaj: Doris Dragović) na pijedestalu kraljice Torcide ili je kabaretskom scenografijom koketiravši sa erotikom podigla prašinu i unijela nemiran san u puritanske spavaonice, bilo da je ispljuskala cijeli glumački milje postavši im pred nosom« Karolina Riječka »ili je kombinacijom štikle i istoka natjerala cijelu naciju na žučnu raspravu o stvarnom porijeklu melosa jedne potpuno nebitne pjesme.
Sve to pomoglo je Drašku Zidaru da i kao autor i kao redatelj svoju viziju zabavnog pučkog kazališta ostvari vrhunskom kabaretskom izvedbom.
A Davor Schopf je pak u Vijencu zaključio: Ansambl je očito uživao u glazbi i kabaretskom ugođaju.
Na programu sedmog festivala je i Red Room, cirkusko-burleskna hit-predstava, s novim američkim, europskim i australskim pojačanjima u svom kabaretskom postavu.
Zaz je tridesetjednogodišnja francuskakant autorica, pravimimenom Isabelle Geffroy, koja je karijeru otpočela u blues i jazz sastavima prije negoli je izgradila vlastitu estetiku koja se osim iz spomenutih žanrova napajala i u soulu, gipsy swingu, popu i kabaretskom nasljeđu.
Senka Baruška pokreće udrugu Koraki, Zvonimir Peranić utemeljuje Teatar Rubikon, rađa se i Ri Teatar, usmjeren prema burleski i kabaretskom izričaju.
Dvije mlade glazbenice: Lea Đido i Nina Jukić koje su se posve udomaćile u kazalištu (modna dizajnerica i muzikologinja), koje često muziciraju uživo i na predstavama, predstavile su nam se svojim autorskim skladbama, otpjevale su ih i odsvirale u svojevrsnom kabaretskom nastupu, pomalo sjetnom i nostalgičnom u čudesnoj mješavini najbolje tradicije domaće šansone, američke, francuske i latino jazz glazbe današnjice.
Na prvome izdanju toga festivala od 5. do 20. ožujka bit će izvedeno 15 predstava koje pripadaju kabaretskom kazalištu.
Festival traje od 5. do 20. ožujka, a posvećen je zagrebačkoj kabaretskoj tradiciji i istaknutom kabaretskom umjetniku, slavnom " Histrionu " velike glumačke karizme i rodonačelniku poratnog zagrebačkog cabareta, Mladenu Crnobrnji Gumbeku (1939 - 2000).
Kako je riječ o kabaretskom djelu, ne čudi da se vodstvo ansambla odlučilo koncert smjestiti u intimnu atmosferu Zagrebačkog kazališta lutaka.
Rundek iznimno dobro aranžiranom i posvojenom Potraži me u predgrađu s dobitnom kombinacijom lijenog narativnog vokala i uličnog štiha s kabaretskom harmonikom, melankoličnom violinom i jecajima pile na kojoj se svira gudalom a Urban, pak, po osobnom sudu, najupečatljivijim brojem večeri, " prevođenjem " Nocturna na ekspresivnu baladu odrađenu samo vokalom i harmonikom.
Kermit je redatelj show-a i najavljivač, ili kako bismo u kabaretskom amerikanizmu mogli reći host, dakle domaćin, dok je Miss Piggy razmažena i uobražena, ali ipak simpatična i glamurozna diva rastrgana između karijere i omiljenog joj žapca.
Pišući u svojem dobro pozantom kabaretskom stilu autor nizom monologa i prikladnih songova dotiče niz važnih i vječnih tema, vezanih prije svega za muško-ženske odnose, ali i sa položaj kulture i umjetnosti u hrvatskom društvu, jučer, danas i sutra.
Zahvaljujući svojim glumačkim i recitatorskim sposobnostima Roberta Razzi često nastupa i sama promovira svoju poeziju u kabaretskom stilu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com