Kad se govori o kaležu u kojem je bila krv Kristova govori se zapravo o Mariji Magdaleni koja je u svojoj utrobi nosila Isusovu kraljevsku krvnu liniju.
Kad se govori o kaležu u kojem je bila krv Kristova govori se zapravo o Mariji Magdaleni koja je u svojoj utrobi nosila Isusovu kraljevsku krvnu liniju.
Kan. 9. Tko kaže da treba osuditi obred Rimske crkve da se tihim glasom izgovara dio kanona i riječi pretvorbe; ili da se mise trebaju slaviti samo na narodnom jeziku; ili da se voda ne smije dodavati vinu u kaležu koji se prinosi zbog toga jer je to protiv Kristove ustanove, neka bude kažnjen anatemom [ usp.
Postoje mnoge legende o svetom kaležu ili svetom gralu, iz kojeg je Isus pio vino za vrijeme Posljednje večere.
U kaležu života se sveta hostija preobražava u iskru koja me izvodi iz koridora postajanja.
U nastavku se osvrnuo na događaj koji se zbio u euharistiji prije 600 godina, kazavši kako predaja govori da se u Ludbregu 1411. godine zbio nesvakidašnji događaj: za vrijeme bogoslužja svećeniku je u kaležu potekla prava krv.
Juda je znao, da je Isus na križu napustio svoje tijelo i da se za tom velikom i potresnom pričom spustio zastor po ispijenu kaležu.
Tko zna, da li je taj stalak bio izrađen upravo za taj križ, ili je možda pripadao jednom kaležu, pa je od tog kaleža bila odijeljena čaša a na preostali je stalak pričvršćen sam križ?
Što je zaista bilo u tom kaležu koji je Otac pružio Sinu da ga ispije do dna?
Što je u kaležu prije posvećenja?
U kaležu je prije posvećenja vino s nekoliko kapi vode. 604. P.
Što je u kaležu poslije posvećenja?
Poslije posvećenja u kaležu je prava krv našeg Gospodina Isusa Krista pod prilikom vina. 605. P.
Možete li mi reći zašto je u hostiji i u kaležu čitav Isus Krist?
U hostiji je, kao i u kaležu, čitav Isus Krist, jer je on u euharistiji živ i besmrtan isto kao što je i na nebu, stoga gdje je njegovo Tijelo tu je i njegova krv, duša i božanstvo, a gdje je Krv, tu je i tijelo, duša, božanstvo.
I tako Isus preobražava, u toj molitvi, prirodno gnušanje, odbojnost prema tome kaležu, prema svojem poslanju da umre za nas; preobražava tu volju svoje ljudske naravi u Božju volju, u pristanak uz Božju volju.
Prve procesije o Tijelovu održavane su u Kölnu između 1264. i 1278. zatim u Benediktbeuernu (Bavarska) (1286.), a u Hildesheimu oko 1301. U prijašnjim vremenima prije ustanvoljenja blagdana Tijelova, Presveto se samo iznimno nosilo u procesiji, kao npr. na Cvjetnu nedjelju u englesko-normanskim crkvama, a i tada je bilo zakriveno ili se nosilo u zatvorenoj posudi (u kaležu ili u kutijici).
Kako bilo nametnuto nam je verovanje o gralu ili kaležu ili peharu kao o nekoj svetoj stvari, koja postoji iz mnogo priča o korišćenju grala u svrhe večnog života ili besmrtnosti.
Relikvija krvi Kristove iz Ludbrega potječe iz 1411. godine kada je prilikom služenja mise u kapeli sv. Križa u ludbreškom starom gradu jedan danas nepoznati svećenik posumnjao u istinitost pretvorbe - da se u kaležu zaista nalazi Isusova krv.
Tada je primijetio da se u kaležu pred njim nalazi prava krv te je prestrašen i zbunjen kalež sakrio, a tajnu je s drugima podijelio tek na samrti.
Rudolph Steiner dodaje i legendu o Svetom gralu, kaležu ispunjenom vodama života, kao spomenu simbolike pinealne žlijezde. Kozmičko jaje se također može svrstati u odabir, a Hall je označio i simbol jednoroga kao prosvijetljenog inicijata u tajna društva.
Ludbreg i okolica također su poznati po vinogradarstvu, što potvrđuje i fontana na trgu koja simbolizira četiri osnovna elementa (zrak, zemlja, voda i vatra) kojima se za dan proslave Grada pridružuje i peti za mnoge Ludbrežane važan element-vino.Kakve veze ima vino sa događajem koji se je zbio davne 1411. godine? Tada je svečenik u zavjetnoj kapelici, tijekom mise posumnjao u jedne od temelja krščanske vjere-da li su kruh i vino stvarno tijelo Kristovo? Tog se dana vino u kaležu pretvorilo u krv koja se i dan-danas čuva u svetištu Krvi Isusove u Ludbregu, te je misao vodilja stotinama tisuća ljudi koji svake godine prisustvuju poznatom Ludbreškom proštenju, kada je i ludbrešku relikviju jedino moguče vidjeti.
u jednom jutru u očima jantarnog sjaja vidjeh svitanje zatitrala je zlatna hostija u kaležu trenutka u gradu spavajućih knjiga je procvijetao limun opijajući miris se širio oko nas tek naslućujuća boja dolazećeg ljeta se slijevala obzorom i uranjala u vrijeme dotaknuo je moje lice drhtavi dodir prepun nježnosti tišina prepuna disanja i imena koje je slovkao dozivajući boginju u zrncima pjeska se zrcalila rosa otrgnuta iz obzira bijela je ptica kružila nad nama stajali smo na obali života bio je lovac s kopljem u ruci i snom u očima bojala sam se bila sam uplašena srna odbjegla iz vremena izgubljena u vihoru traganja za ljepotom
Tu si u znaku kapljica vina, u kaležu prinosa, kako bi mi rekao da si umro za mene.
SIENA (Italija) 1730. Davne 1730. u srebrnom kaležu bile su 223 male posvećene hostije.
Ostala sam sama u igri pjeska i pjene, sama u punini trenutka koji nosim kao znak na kaležu u koji se slijevaju kapi lijepih uspomena.
Od one dvorane Posljednje večere, prvog Velikog Četvrtka, od onog blagoslovljenog momenta u povijesti, kad je Isus rekao da je onaj kruh hostija njegovo tijelo, da je ono vino u kaležu njegova krv, nije bilo ni jednog časa u povijesti, kad nije bilo posvećene hostije, nije bilo časa da on nije bio prisutan stvarno, vidljivo, opipljivo na našoj kugli zemaljskoj.
Živa masonerija koja je lukavo ušla u Crkvu i loče iz svojih vinskih kaleža, rugajući se kaležu Predragocjene Krvi Kristove
Eliksir je laički izraz koji se upotrebljavao u priči o Svetom gralu, o kaležu iz kojega je Isus pio vino, pa je nastala legenda da će onaj tko popije vino iz njega postati besmrtan.
Poraz je uvijek u kaležu gorka okusa, ovog puta mu je još dodana žuč rasprave o tome je li trebalo birati tako zvani lakši put i ići u Hamburg na Islanđane, odnosno Poljake ili na kkelnskom brvnu rušiti europske prvake Francuzei domaćine Nijemce.
Kao što su oči sviju u nazaretskoj sinagogi bile uprte u Rabija Isusa, tako ćemo u euharistijskom slavlju s velikom vjerom zaustaviti svoj pogled na bijeloj hostiji dok je svećenik u tišini diže i na zlatnomu kaležu koji se u svetoj šutnji pokazuje pred nama.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com