U kanonskoj vizitaciji godine 1660. opširno su opisane međimurske župe, prihodi župnika i popisani stanovnici.
U kanonskoj vizitaciji godine 1660. opširno su opisane međimurske župe, prihodi župnika i popisani stanovnici.
U kanonskoj vizitaciji papinskog legata Masarrechija iz 1623. navodi se da župa ima 8 područnih sela s preko 1000 katoličkih vjernika i 8 pravoslavnih kuća, te da sela tog područja nisu raseljena.
Ne zna se točno kada je napravljen, ali se spominje u kanonskoj vizitaciji iz g. 1746. gdje se kaže da je pozlaćen i obučen u svileno ruho.
U prvoj kanonskoj vizitaciji 1334. nalazimo upisanu i župu Prelog (mj.
Još daleke 1668. godine u kanonskoj vizitaciji spominje se na ulazu u selo zavjetna kapela sv. Fabijana i Sebastijana podignuta u čast svecima radi obrane od kuge.
Barlé zaključuje da je kapela morala već tada stajati, iako se prvi put spominje u kanonskoj vizitaciji 1677. godine.
Bozanić je izdao dekret o kanonskoj vizitaciji u zagrebačkom Caritasu.
Prvi se put mohačke buše spominju g. 1783. u crkvenom dokumentu o kanonskoj vizitaciji u kojemu se izravno spominju mohački Šokci koji se prerušeni vesele za vrijeme poklada.
Prema kanonskoj vizitaciji iz 1729. godine vidljivo je kako je stara gotička župna crkva na Meraji dobila posvetu prema sv. Vinku Mučeniku, dok je u srednjem vijeku nosila posvetu prema sv. Iliji.
U kanonskoj vizitaciji, 20. 6. 1729. stoji zapisano da je crkva sv. Mihaela na brdu, jednu talijansku milju od sela.
S obzirom da se u kanonskoj vizitaciji iz 1698. godine spominje, kako se oko kapele sv. Križa ne pokapaju mrtvi, to može samo značiti, da su žitelji Kotoribe svoje mrtve pokapali na župnom groblju u Donjem Vidovcu.
Vizitator za njega bilježi u kanonskoj vizitaciji iz 1666. godine da je marljiv, dovoljno naobražen, dobar gospodar, gostoljubiv i sa svima susretljiv.
Prema župskoj spomenici župa je nanovo uspostavljena 1637. godine, što je vidljivo iz zapisa o kanonskoj vizitaciji koju je godine 1638. obavio arhiđakon Petar Oškoci-Selnički.
Sadašnja crkva sv. Tri Kralja sagrađena je 1879. godine, a prema kanonskoj vizitaciji iz 1669. godine na mjestu današnje crkve postojala je kapelica sv. Tri Kralja.
Kapela sv. Florijana iznad Klanjca prvi se put spominje u kanonskoj vizitaciji 1690. godine.
U kanonskoj vizitaciji od 24. 7. 1782 g. navedeno je crkva zidana, ali iznutra je slabo uređena te da krov ima rupa i prokišnjava.
Prvi pisani podatak o školstvu seže u 1669. godinu kada je kanonskoj vizitaciji za 1669. godinu spominje učitelj Nikola Orahovečki.
Arhiđakon Benko Vinković u kanonskoj vizitaciji 1622. godine kaže da je crkva zidana od starine i da je za ono doba dobro pokrivena i prilično čista.
Zanimljiv je prvi opis crkve Sv. Linarte u kanonskoj vizitaciji iz 1758. godine, u kojoj vizitator Paxy 7. travnja spomenute godine piše:
Postojala je već 1502. godine, a prvi se put spominje 1639. godine u kanonskoj vizitaciji.
Michael Joseph Higgins od 6. siječnja do 9. veljače boravio je u kanonskoj vizitaciji Hrvatske provincije franjevaca trećoredaca glagoljaša sv. Jeronima.
Utvrda Kotoriba je prvotno pripadala župi u Donjem Vidovcu, a prvi spomen o kapelici u njoj nalazi se u bilješci o kanonskoj vizitaciji iz g. 1669. Nedugo nakon toga iz izvješća o novoj vizitaciji, koju je obavio Ivan Leskovar g. 1698, može se zaključiti da su Kotoripčani sagradili novu i veću kapelu sa stropom od drveta, ali podom od cigle, korom za pjevački zbor i drvenim oltarom sv. Križa.
Prema kanonskoj vizitaciji pulskog biskupa Bottera početkom 18. stoljeća Lovran ima 2900 stanovnika.
Iz takva izvješća o kanonskoj vizitaciji župe Tuhelj 1696. spomenuta monografija Župa Tuhelj donosi popis više od 400 domova, u kojima je zabilježeno 265 prezimena.
Župa Štrigova se prvi puta spominje 1334. u kanonskoj vizitaciji.
U njoj je i najstariji popis župljana Tuhlja, izrađen prema kanonskoj vizitaciji iz 1696. godine.
O tome govore kanonske vizitacije iz godina 1669, 1671. i 1688. Prvo izvješće o postojanju kapele u Kotoribi nalazimo u kanonskoj vizitaciji godine 1669, kada vizitator piše da se " in praesidio Co-turib " nalazi kapela " locus quidem benedictus dicitur, nomen tamen capellae ignoratur ".
U kanonskoj vizitaciji iz godine 1784. stoji zapisano: " Kapela u trgovištu Kotoriba, posvećena Sv. Križu s pobočnim oltarima Sv. Nikole biskupa i Sv. Florijana, svečano je posvećena 5. ovog mjeseca septembra. " Ta kapela je osnivanjem samostalne župe u Kotoribi godine 1789. postala župna crkva.
Prema tradiciji (predaji), koja je zabilježena u Spomenici župe Goričan i u kanonskoj vizitaciji 1841. godine, kip je podigla grofica Zrinska, vlasnik gospoštije Čakovec ili Međimurje.
Kapela sv. Leonarda u Goričanu spominje se prvi put u kanonskoj vizitaciji 1688. god. ističe se da je zidana, jer je velik broj međimurskih kapela tada bio građen od drva.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com