Konkretnije, a opet najjednostavnije i najdostupnije, pokušaj pola sata prije treninga popiti 1500 mg L-karnitina sa pola litre zelenog čaja (iz rinfuze ili standardizirani ekstrakt zelenog čaja ili guarane).
Konkretnije, a opet najjednostavnije i najdostupnije, pokušaj pola sata prije treninga popiti 1500 mg L-karnitina sa pola litre zelenog čaja (iz rinfuze ili standardizirani ekstrakt zelenog čaja ili guarane).
Vitamin C je kofaktor u biosintezi karnitina, molekule koja je potrebna za oksidaciju masnih kiselina.
Prijelaz karnitina iz krvi u tkiva kroz stanične membrane obavlja se aktivnim transportom.
Iznimno je bitno obratiti pozornost na oblik karnitina budući da samo L oblik ima djelovanje u organizmu.
Hrana životinjskog podrijetla je glavni izvor L-karnitina, dok ga ona biljnog podrijetla sadrži vrlo malo.
Dobri izvori L-karnitina su meso (posebno govedina i svinjetina), perad, riba (posebno bakalar) te mlijeko i mliječni proizvodi.
L-Karnitin, acetil-L-karnitin i propionil-L-karnitin su oblici L-karnitina koji se javljaju u dodacima prehrani, u raznim oralnim farmaceutskim oblicima (tablete, otopine i sl.).
L-Karnitin se može davati i intravenozno, ali samo u slučaju liječenja primarnog i sekundarnog nedostatka L-karnitina.
Biološka raspoloživost L-karnitina ovisi o dozi, tj. što su veće doze manje se L-karnitina apsorbira.
Postotak apsorpcije L-karnitina iz hrane je između 54 i 87 %, dok se veće, farmakološke doze, apsorbiraju pasivnom difuzijom te su značajno manje biološki raspoložive.
Naime, biološka raspoloživost acetil-L-karnitina je nešto veća nego L-karnitina, no općenito postotak apsorpcije L-karnitina iz dodataka prehrane je između 14 i 18 %. [ 7 - 11 ]
Pojedini lijekovi koji se koriste u liječenju infekcije HIV-om mogu uzrokovati sekundaran nedostatak L-karnitina.
Intravenozno ili intramuskularno uzimanje L-karnitina može pomoći i u slučaju periferne neuropatije oboljelih koji uzimaju navedene nukleozidne analoge.
Međutim, u osoba inficiranih HIV-om sa simptomatskom distalnom simetričnom polineuropatijom, intramuskularne se dnevne doze L-karnitina od 1 000 mg kroz 2 tjedna ne mogu povezati sa značajnim smanjenjem boli, iako je smanjenje bilo prisutno.
Općenito, preliminarna istraživanja daju naslutiti da se dnevne doze L-karnitina između 2 i 6 g tijekom nekoliko tjedana ili mjeseci mogu povezati s usporavanjem smrti CD4 T limfocita, smanjenjem neuropatije i povoljnim utjecajem na razine lipida u krvi.
Znanstvenici dodaju kako postoji mogućnost korištenja probiotika koji bi mogli promijeniti bakterijsku ravnotežu u crijevima te tako smanjiti negativan utjecaj karnitina na metabolizam i akumulaciju kolesterola.
Kao što mu i samo ime kaže (carne = meso), on je sastavni dio mesa, ribe i mlijeka, pa se normalnom prehranom može dnevno osigurati oko 300 mg karnitina.
Transport masne kiseline oslobođene iz masnih naslaga i izgaranje u mitohondrijima moguće je samo s pomoću transportnog sustava karnitina.
Također, pretpostavljalo se da L-karnitin može poboljšati sportsku izvedbu na razne načine, npr. poboljšanjem oksidacije masnih kiselina u mišićima, promjenom homeostaze glukoze, promjenom proizvodnje acil-karnitina i sl.
Upravo su iz navedenih razloga započela istraživanja o utjecaju L-karnitina na funkciju mišića, tj. da li njegovo dodatno uzimanje poboljšava funkciju istih.
Mali broj nekontroliranih istraživanja nalazi povezanost L-karnitina u dnevnim dozama od 2 do 4 g koje se uzimaju 1 sat prije vježbanja i povećanja potrošnje kisika te smanjenja plazma koncentracija laktata.
Međutim, većina istraživanja ne nalazi povezanost L-karnitina i poboljšanja sportske izvedbe.
Pokazalo se da dodatno uzimanje L-karnitina povećava njegovu količinu u plazmi, no ne tako lako u mišićima.
Potrebna su daljnja sustavna istraživanja da bi se bolje razumjela uloga L-karnitina tijekom vježbanja.
Životinjsko meso sadrži velike količine karnitina, naročito crveno meso krave i ovce.
Brojne su funkcije karnitina u ljudskom organizmu, a najpoznatija je njegova uloga kao nosača masnih kiselina kroz staničnu membranu u procesu njihovog sagorijevanja (oksidacije) u staničnim organelama nazvanim mitohondrije.
Nedostatak L-karnitina rezultira pogoršanjima u oksidaciji masnih kiselina koje se tada usmjeruju u sintezu triglicerida.
Također, oštećuje se mitohondrij s obzirom da pri nedostatku L-karnitina nema uklanjanja prevelikih količina acil-koenzima A.
Nedostatak L-karnitina u konačnici uzrokuje ovisnost našeg organizma o glukozi, kao izvoru energije.
Također, nedostatak L-karnitina u hepatocitima može uzrokovati i disfunkciju jetre, koja se manifestira hiperamonemijom, encefalopatijom i hiperbilirubinemijom.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com