📱 Nova mobilna igra – igra slaganja riječi!
Preuzmi s Google Play 🎯

knezova krčkih značenje i sinonimi

  • Sinonimi i slične riječi za knezova krčkih, kao i primjeri u rečenici

SINONIMI I SLIČNE RIJEČI

  • krčkih knezova (0.81)
  • kneza bernardina (0.74)
  • knezova zrinskih (0.70)
  • babonića (0.70)
  • knezova frankopana (0.69)
  • frana krstu (0.68)
  • frankopana (0.67)
  • celjskih (0.67)
  • gimnaziji bernardina (0.67)
  • zrinjskih (0.66)
  • kurjakovića (0.65)
  • gimnazija bernardina (0.65)
  • knezova (0.65)
  • grofova celjskih (0.65)
  • zrinskih (0.64)
  • grofova (0.64)
  • nelipića (0.64)
  • pogibije zrinskog (0.63)
  • gimnazije bernardina (0.63)
  • anža (0.63)
  • Napomena: u zagradi je koeficijent sličnosti (sličnost s zadanim pojmom) nakon obrade pomoću AI.

PRIMJERI U REČENICAMA

0

Od ogna v varoši našem imenovanom Otočac, v Gatanskom kotaru,.. " Ovim se riječima, u veljači davne 1476. godine, jedan od knezova krčkih Frankopana, tadašnji gospodar ovoga našeg kraja, Martin Frankopan, u svojoj znamenitoj listini počeo tužiti najbližim rođacima kako im katastrofalni požar u Otočcu donese velikih nevolja i, što bijaše najgore, proguta mnoga pisma i dokumente brižljivo čuvane za buduća pokoljenja.

0

Modna linija ' Etno Krk ' inspirirana je renesansnim odorama Knezova krčkih Frankopana kao i elementima pučke nošnje.

0

Rijeka je u posjedu Devinske gospode, knezova Krčkih (potonji Frankopani), nakon toga u posjedu obitelji Walsee, a od 1466. Habzburgovaca.

0

Projekt obuhvaća sljedeće: oživljavanje običaja i društvenih događanja iz doba knezova krčkih, izradu kostima, oružja i rekvizita, oživljavanje starih zanata, prezentaciju autohtonih domaćih proizvoda kroz razna gastro-etnološka događanja itd...

0

U tome će mu zasigurno pomoći ondje okupljeni čuvari tridacije starih zanata, krčki streličari, uvijek za borbu spremni vitezovi knezova Krčkih i povijesna skupina " Aramis " zadužena za vjerna uprizorenja srednjovjekovnih borbi i igara, dok će se za dobro raspoloženje pobrinuti ansambl za srednjovjekovnu glazbu " Jaaar ".

0

U grad je dobrodošao svatko u dobroj vjeri i neka kuša sve ono što krčani u te dane nude, neka neku robu kupi kod trgovaca raznih a sve onako kako se nekada činilo u doba knezova krčkih.

0

Naime, na glavnom trgu, Velikoj placi, još je od doba knezova krčkih Frankopana stajala gradska loža s koje se saslušavalo, određivalo i presuđivalo.

0

To je kaciga sa grba obitelji Frankopan, knezova Krčkih i Modruških, nekada najvažnije obitelji na ovom području.

0

FRANKAPANI (FRANKOPANI) Hrvatska velikaška obitelj knezova Krčkih prezime Frankapani i grb uzeli su 1430. godine od rimske obitelji Frangipani.

0

U Hrvatskoj je porasla moć knezova krčkih - Frankopana, čija se vlast 1426. godine proširila na gotovo cijelu Hrvatsku, do Cetine i na područje oko rijeke Une.

0

Za vrijeme hrvatskih vladara Kompolje se nigdje ne spominje, također ni za vrijeme vlasti knezova Krčkih (kasnijih Frankopana) također se ne spominje (premda ima onih koji smatraju da je Kompolje očito bilo u posjedu Frankopana, ali i onih koji dopuštaju mogućnosti da je naselje bilo pod vlašću velikaša Gusića (Gušića) iz obližnjega Brloga).

0

" U sredini Ogulina lijep je perivoj sa spomenikom kralja Tomislava, a stare crkve čuvaju više lijepih slika i uspomena iz minulih stoljeća, podsjećajući i na slavna vremena knezova Krčkih i Modruških Frankopana; ima i kasnijih tragova iz doba Vojne Krajine i teških borba protiv Turaka.

0

1225. s Vinodolom je i Hreljin došao u vlast knezova Krčkih Frankopana.

0

Proučavanjem Modruša, više bismo otkrili i o Frankopanima jer je grad bio sjedište najjačeg feudalnog roda u Hrvatskoj, knezova krčkih.

0

Studija Frankopani knezovi krčki, koja predstavlja temelje budućeg projekta daje povijesni prikaz života knezova krčkih kao i elemente o svakodnevnom životu otoka i grada Krka u periodu od 15. do 17. stoljeća.

0

Studija obuhvaća i sljedeća područja: rodoslovlje knezova krčkih, običaje i tradiciju, kostimografiju, heraldiku, gastronomiju, poljoprivredu, obrte, društvene kontakte i komparativan prikaz života s drugim sredinama u tom periodu.

0

LOVRE, A NA SLAVU KNEZOVA KRČKIH

0

Od godine 1225. vlasništvo je knezova Krčkih, koji se od 14 stoljeća nazivaju Frankopani.

0

Srednjovjekovni plemićki grad Sokolac, ispod čijih se snažnih zidina u nemirnim vremenima razvilo naselje Brinje, bio je najvažnije središte moćnih hrvatskih knezova Krčkih (Frankopana) u Lici.

0

Brinje, koje se u povijesnim ispravama prvi put spominje 1343. godine, bilo je na prostoru Like najvažnije središte knezova Krčkih.

0

Na kraju je rekonstruirana sakristija, u brodu je konzerviran natpis iz 1653. godine i zidna slika u svetištu, a nakon višegodišnjih konzervatorsko-restauratorskih radova postavljena su i oba restaurirana maniristička oltara sa spomenutim gotičkim skulpturama iz ostavštine knezova Krčkih.

0

U jednom opisu vinodolske župe iz 1260. godine, kao posjed knezova Krčkih, spominje se i Brezidan kraj Babnog Polja, današnji Prezid.

0

Posjetitelja je, unatoč jakoj buri i hladnoći bilo mnogo, a možemo zaključiti i da je tamošnja prisutnost Krčana bila posve opravdana: promovirali su naš grad i brand knezova krčkih, a uspostavili su i nove kontakte za buduća gostovanja u drugim sredinama.

0

A da sreća bude potpuna, i konzervator je imao namjeru posjetiti stalnu izložbu o povijesti srednjovjekovnog Sokolca (spominje se od prve polovice 15. st.) i ulozi njegovih gospodara knezova Krčkih, kasnije nazvanih Frankopani, u hrvatskoj povijesti.

0

Od 10. stoljeća pripada hrvatskoj državi, a od 1225. godine je u vlasništvu knezova Krčkih.

0

Spustivši se nazad u Brinje posjetili smo stalnu izložbu unutar plemićkog grada Sokolca na kojoj se posjetiteljima nudi sažeta informacija o Sokolcu i ulozi knezova Krčkih (Frankopana) u hrvatskoj povijesti.

0

Plemićki grad Sokolac nekada moćnih hrvatskih knezova Krčkih smješten je na malom uzvišenju u središtu Brinja.Unutar njega je i jedan od najljepših kasnogotičkih sakralnih prostora u Hrvatskoj.

0

To je Sokolac, plemićki grad nekada moćnih hrvatskih knezova Krčkih, unutar kojeg je jedan od najljepših kasnogotičkih sakralnih prostora u Hrvatskoj.

0

Sva četiri prostora kapele presvođena su križno-rebrastim svodovima u čijim su zaglavnim kamenovima grbovi knezova Krčkih i moćne slavonske obitelji Gorjanski, s kojom su bili povezani ženidbenom vezom.

0

Međutim, prvi pisani spomen srednjovjekovnoga Grobnika datira tek iz Vinodolskog zakona godine.1288. Kaštel u to vrijeme, zajedno s drugim vinodolskim općinama: Trsatom, Bakrom, Hreljinom, Drivenikom, Grižanama, Bribirom, Novim i Ledenicama, pripada župi Vinodol, koja je od godine godine 1225. nasljedno leno knezova krčkih Frankopana, pa sve do pada plemićkih obitelji Zrinskih i Frankopana godine 1671.

Jezikoslovac.com

Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!