Knjižnične usluge za mladež moraju imati svoje uporište u pravu na informaciju te se moraju odnositi na njihov svakodnevni život, istaknula je Ivanka Stričević iz Odjela za informacijske znanosti zadarskog Sveučilišta.
Knjižnične usluge za mladež moraju imati svoje uporište u pravu na informaciju te se moraju odnositi na njihov svakodnevni život, istaknula je Ivanka Stričević iz Odjela za informacijske znanosti zadarskog Sveučilišta.
6. okrugli stol za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama: Knjižnične usluge za bolničke pacijente i osobe smještene u domovima umirovljenika održat će se 25. rujna 2009. godine u Gradskoj knjižnici Zagreb. (opširnije)
Unatoč raznolikosti pojedinih vrsta knjižnica koje se moraju iskazati u strateškim dokumentima, u Hrvatskom zavodu za knjižničarstvo dogovorena je njihova ujednačena struktura: 1. Uvod (analiza stanja) 2. Misija i vizija 3. Zakonski okvir 4. Ciljevi strateškog razvoja 4.1. Korisnici i knjižnične usluge obrazovanje korisnik: informacijska pismenost, odgojno-obrazovna djelatnost; razvoj službi i usluga, prostor i opremanje knjižnica 4.2. Izgradnja i razvoj zbiraka digitalna knjižnica, zaštita knjižnične građe, baštinske zbirke 4.3. Funkcionalna povezanost knjižnica 4.4. Stalno stručno usavršavanje knjižničara 4.5. Suradnja unutar knjižničnog sustava i međunarodna suradnja 4.6. Financiranje provedbe strategije
Ministarstvo kulture RH također je pozitivno ocjenilo rezultate našeg projekta uvođenja knjižnične usluge za slijepe i slabovidne, te općenito podržalo uvođenje ovakve posebne usluge u hrvatskim knjižnicama.
Štoviše, na prijedlog Hrvatskoga knjižničnoga vijeća, Ministarstvo kulture se od ove godine uključuje u sufinanciranje nabave specijalne tehničke opreme namijenjene slijepima i slabovidnima u knjižnicama kako bi se knjižnične usluge za ovu posebnu grupaciju korisnika disperzirale u što većem broju naših narodnih knjižnica.
Značaj knjižnične usluge za slijepe i slabovidne vrlo dobro prepoznaju i građani Koprivnice koji su, prema provedenoj anketi, od 22 ponuđene knjižnične usluge po značaju za taj grad i lokalnu zajednicu rangirali uslugu za slijepe na visoko treće mjesto, odmah iza posudbe knjiga i korištenja interneta.
Skup su organizirali Komisija za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama, Radna grupe za čitanje i Komisija za školske knjižnice Hrvatskog knjižničarskog društva.
Koena Krikhaara iz Nizozemske, predstavnika svjetske knjižničarske organizacije (Međunarodnog saveza knjižničnih udruga i institucija IFLA-e) u svojstvu predsjednika Sekcije za knjižnične usluge za osobe koje ne mogu čitati standardni tisak, i gđe Kristine Janc iz Nacionalne in uviverzitetne knjižnice u Ljubljani, te kolega knjižničara iz Mariborske knjižnice.
Čitači, sanjači i svi ljubitelji knjiga moći će do ponoći koristiti knjižnične usluge.
Na tribini su postojeće knjižnične usluge i sve veći problem preskučenog prostora knjižnične zgrade promatrane kroz rakurs turbulentnih društvenih promjena izazvanih s jedne strane informatizacijom i snažnim tehnološkim razvojem, a društvene polarizacije, nezaposlenosti, osiromašenja i socijalnog isključivanja sve većeg broja građana s druge strane (izlaganje o ovoj temi održala je ravnateljica Dijana Sabolović-Krajina).
Kao javna, narodna knjižnica, koja ustrojava i pruža knjižnične usluge s ciljem da omogući svakom stanovniku grada Čakovca jednakopravan pristup zabilježenome znanju i informacijama, a stanovnicima Županije i drugim zainteresiranima dostupnost potrebnoj građi i informacijama, Knjižnica Čakovec posuđuje knjižničnu građu članovima, osigurava uvjete za korištenje knjižnične građe i usluga u prostorijama Knjižnice te pruža informacijske i druge usluge iz djelatnosti knjižničarstva pravnim i fizičkim osobama.
Tako će u petak 3. svibnja u 18,00 sati u Gradskoj knjižnici čitati priče, pričati na glas gradonačelnik Dinko Pirak, književnik Slađan Lipovec, Snježana Berak ispred Komisije za knjižnične usluge za djecu i mladež HKD te učenica Matea Gredelj.
Na radionici će se govoriti kako implementirati knjižničnu uslugu za slijepe i slabovidne u postojeće knjižnične usluge, kako (se) educirati za takvu uslugu, kako doći do zvučnih knjiga i druge specijalne građe, kakvu tehničku opremu nabaviti, kako komunicirati sa slijepima i slabovidnima te kakva su iskustva slijepih i slabovidnih korisnika.
Beskućnici i knjižnice pravo na informacije i znanje za sve bila je tema Satelitskog sastanka IFLA-ine Komisije za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama (Section for Library Services to People with Special Needs LSN) uoči godišnje konferenciji IFLA-e u Helsinkiju u Finskoj.
Nakon ovih seminara Komisija za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama HKD-a i Hrvatski zavod za knjižničarstvo NSK u suradnji s HUD-om nastavili su organizirati edukaciju i seminare za knjižničare čiji su korisnici osobe s poteškoćama u čitanju i pisanju.
Kampanju je predstavila naša Alica Kolarić, članica Komisije za knjižnične usluge za djecu i mlade Hrvatskog knjižničarskog društva, a u programu je sudjelovala Hana Grubišić, studentica Učiteljskog fakulteta i članica Studentskog čitateljskog kluba Gradske knjižnice Rijeka te djeca i odgojiteljice Dječjeg vrtića Rijeka PPO Delfin.
Prema riječima voditeljice projekta Verene Tibljaš, za partnere u projektu odabrani su Komisija za knjižnične usluge za djecu i mlade Hrvatskog knjižničarskog društva, prema čijoj su Top-listi preporuka odabrani kvalitetni naslovi suvremene dječje književnosti, te Gradska knjižnica Rijeka koja je odradila zajedničku nabavu knjiga za školske knjižnice i organizirala središnje događanje projekta.
Istaknuto je kako održane prezentacije jasno pokazuju da je Knjižnica u sadašnjem prostoru dostigla maksimum iskorištenosti prostornih kapaciteta, i da su građanima kao korisnicima hitno potrebni novi i veći prostori u kojima će koristiti knjižnične usluge i programe.
Knjižnica, naime, posjeduje specijalnu informatičku opremu za potrebe odvijanja knjižnične usluge za slijepe i slabovidne, nabavljenu prije dvije godine sredstvima Europske unije.
- U šest goranskih jedinica lokalne samouprave jedini je oblik knjižnične usluge.
Ipak, ima još puno prostora za razvoj i unapređenje djelatnosti pokretnih knjižnica u Hrvatskoj, npr.: u pogledu osnivanja novih službi pokretnih knjižnica u sredinama gdje one još ne postoje te u širenju mreža stajališta postojećih službi; zatim, u unapređenju djelatnosti zapošljavanjem dodatnog osoblja što bi omogućilo uvođenje drugih smjena rada bibliobusa (samo zagrebački bibliobusi rade u 2 smjene); potrebno je poboljšanje tehničkih uvjeta rada bibliobusa npr. osiguravanjem garaža, koje bi mogle produžiti vijek trajanja vozila (samo karlovački bibliobus ima garažu); u bibliobusima treba još više razvijati multimedijalne knjižnične usluge, između ostalog, omogućiti korisnicima služenje računalom i internetom, a potrebna je i sve veća specijalizacija usluga i građe za pojedine grupacije korisnika djecu, osobe starije životne dobi štićenike ustanova kao što su domovi za starije, osobe s invaliditetom itd.
Knjižnične usluge koriste se na temelju predočenja odnosno pologa indeksa.
Projekt Čitam i uživam pokrenut je u suradnji Odjela gradske uprave za kulturu, Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo i Gradske knjižnice Rijeka, uz partnerstvo Komisije za knjižnične usluge za djecu i mlade Hrvatskog knjižničarskog društva, s ciljem razvijanja kulture čitanja i poticanja čitalačkih navika djece osnovnoškolske dobi te obogaćivanja školskih knjižnica onim naslovima dječje književnosti koji nisu na popisu obavezne školske lektire, a nalaze se na Top-listi preporuka Komisije za knjižnične usluge za djecu i mlade.
U nizu Povremena izdanja HKD-a objavljena su dva nova naslova: Smjernice za knjižnične usluge za mladež, IFLA-ine Sekcije za djecu i mladež koja sadrži i prilog posebno izrađen za hrvatsko izdanje Smjernica Web 2.0 i knjižnične usluge za mladež: uvod za knjižničare.
Ministarstvo kulture osigurava sredstva za nabavu knjiga na jezicima manjina, korištenje, nabavu opreme, manifestacije, izložbe, (međuknjižničnu) posudbu, posebice s obzirom na to da je riječ o središnjim knjižnicama koje trebaju na djelotvoran način osigurati knjižnične usluge pripadnicima manjina i izvan sjedišta središnje knjižnice, kao i sredstva za plaću zaposlenika/knjižničara te sredstva za materijalne troškove.
Općina Drežnica trebala bi, u skladu sa Zakonom o knjižnicama osnovati narodnu knjižnicu i time pružiti očekivane knjižnične usluge svim svojim stanovnicima, a Pododbor SKD Prosvjeta u Okučanima takvu mogućnost već ima u Narodnoj knjižnici Okučani.
Između ostalih, gost će biti gospodin Koen Krikhaar, predsjednik IFLA-ine Sekcije za knjižnične usluge za osobe koje ne mogu čitati standardni tisak
l Letak za odgojitelje, Letak za roditelje i letak za odgojitelje nastali su u okviru Projekta Komisije za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskoga knjižničarskog društva " Čitajmo im od najranije dobi "
U desetoj godini postojanja (2010.) Svaštarnica je ušla u IFLA-ine Smjernice za knjižnične usluge za mladež kao primjer dobre prakse.
Knjižnične usluge, brojne programe i aktivnosti godišnje koristi i posjeti više od 250.000 posjetitelja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com