Pantotenska kiselina se u hrani javlja većinom u vezanom obliku, točnije kao dio koenzima A (eng.
Pantotenska kiselina se u hrani javlja većinom u vezanom obliku, točnije kao dio koenzima A (eng.
Pokazalo se da su razine koenzima Q 10 u tkivu miokarda osoba s kongestivnim zatajenjem srca u prosjeku 33 % niže nego u zdravih osoba.
Također, niske razine ovog koenzima se mogu povezati s povećanim rizikom od razvoja kongestivnog zatajenja srca, pa su iz tog razloga započela istraživanja utjecaja ovog koenzima na rad srca..
Potrebna su daljnja i veća istraživanja o utjecaju koenzima Q 10 na rad srca. [ 17 - 23 ]
Stoga su se razvili otopljeni oblici koenzima Q 10 koji pokazuju pojačanu biološku dostupnost u usporedbi s kapsulama i tabletama na bazi praška te uljnih suspenzija.
S obzirom da postoji endogena biosinteza ovog koenzima, postoji pitanje da li njegovo dodatno uzimanje povećava njegove koncentracije u organizmu.
Pokazalo se da oralno uzimanje koenzima Q 10 povećava njegovu koncentraciju u krvi i lipoproteinima, no još se ne zna da li dodatno uzimanje koenzima Q 10 povećava njegovu koncentraciju u drugim tkivima u osoba s normalnom endogenom biosintezom.
Međutim, oralno uzimanje koenzima Q 10 može povećati njegove razine u tkivima kojima on nedostaje.
Potrebno je napomenuti da apsorpcija koenzima Q 10 opada s povećanjem njegove doze, dok se ukupno manje od 10 % koenzima Q 10 apsorbira u crijevima.
Također, relativna biološka dostupnost koenzima Q 10 u reduciranom obliku, kao ubikvinol, je veća nego ona koenzima Q 10 u oksidiranom obliku, kao ubikvinon.
Vitamini B - skupine dijelovi su molekula nosača elektrona u staničnim oksidacijskim procesima, kao što su: nikotinamid adenin dinukleotid (NAD), nikotinamid adenin dinukleotid fosfat (NADP), flavin adenin dinukleotid (FAD), kao i dijelovi nosača acilne skupine koenzima A (CoA)
markeri alfa lipoične kiseline i koenzima Q10
Beta glukanu, koji se u preparatu nalazi u izuzetno visokoj dozi (900 mg u dnevnoj dozi), dodani su ekstrakti iz 17 različitih vrsta voća i povrća, antioksidansi - C, E potom vitamin D3, cijela grupa B vitamina, minerali i mikroelementi - selen, krom i cink, mnoštvo enzima i koenzima (Q 10, NADH...) te optimalna kombinaciju aminokiselina, peptida, cisteina...
Tako je nastao Zell Oxygen Immunkomplex, dodatak prehrani koji sadrži respiratorne enzime kao i 8 spomenutih biološki zaštitnih supstanci te glutatione, važan vitamin D3, visoku koncentraciju beta glukana - snažnog prirodnog imunomodulatora, te čitav niz esencijalnih antioksidansa, enzima i koenzima (koenzim Q 6 i Q 10, citokromoksidaza, NADH...).
1899. rođen je Fritz Albert Lipmann, američki biokemičar njemačkog podrijetla. 1953. je za otkriće koenzima A i objašnjenje njegove važnosti u intermedijarnom metabolizmu podijelio Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu sa Hansom Adolfom Krebsom (25. kolovoz 1900. - 22. studeni 1981.). (>)
Sudjeluje u svojstvu koenzima kod pretvaranja proteina, masti i ugljikohidrata u metabolizmu.
Takav kompleks se resorbira i transportira u stanice u organizmu i prevodi u dva aktivna koenzima potrebna za sintezu aminokiselina.
Iako su istraživanja u tom području relativno mala, svi dosadašnji rezultati govore u prilog pozitivnog djelovanja koenzima Q10 u sprječavanju i/ili ublažavanju migrenskih napadaja.
Prema jednom istraživanju, uporaba koenzima Q10 nakon tri mjeseca smanjila je učestalost napadaja i trajanje migrene za 55 %.
Čitao sam da je nešto stabilniji od koenzima COQ10, ali da zna dosta iritirati u većim koncentracijama (na DIY-cosmetics forumima).
Proizvodnja koenzima Q10 smanjuje se starenjem.
Uzimanje tableta kao i neke bolesti te druga medicinska stanja također mogu utjecati na smanjenje stvaranja ovog koenzima u tijelu.
Uz sudjelovanje u energetskom metabolizmu, neobično je važna i uloga koenzima Q10 kao prirodnog antioksidansa.
Upravo ta dva svojstva njegova funkcija energetskog posrednika i antioksidansa ključ su višestrukog povoljnog učinka koenzima Q10 na naše opće stanje i fizičku sposobnost, ali i srčanu funkciju.
U borbi s borama pomoći će nam i neki aktivni sastojci poput hijaluronske kiseline, voćnih kiselina, koenzima Q10, vitamina A, E i C te ekstrakti aloje, zelenog čaja, hibiskusa, spiruline, klorele i matična mliječ kao i neki drugi sastojci koji će osigurati vašoj koži da u isto vrijeme bude njegovana, ali i potaknuti sintezu kolagena i održati dobar tonus i mladenački izgled.
Također, oštećuje se mitohondrij s obzirom da pri nedostatku L-karnitina nema uklanjanja prevelikih količina acil-koenzima A.
Naime, prevelike količine acil-koenzima A su toksične jer ometaju ciklus limunske kiseline, glukoneogenezu, urea ciklus i oksidaciju masnih kiselina.
Pantotenska kiselina kao sastavni dio koenzima A ima bitan utjecaj, a osobito na početak stvaranja dlake.
Najveće koncentracije koenzima Q10 u tijelu pronađene su u srcu i jetri gdje radi specifičnog metabolizma postoji vrlo velika potreba za energijom.
U tijelu ne nastaju uvijek jednake količine koenzima Q10: njegovo stvaranje se povećava pri fizičkom radu, ali i uzimanju hormona štitnjače, a smanjuje se sa starenjem.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com