Od povratka koludrica u obnovljeni samostan 1970. g. do pravne verifikacije škole s pravom javnosti od strane resornog ministarstva u čijoj je škola sad nadležnosti, koludrice su privatno glazbeno poučavale.
Od povratka koludrica u obnovljeni samostan 1970. g. do pravne verifikacije škole s pravom javnosti od strane resornog ministarstva u čijoj je škola sad nadležnosti, koludrice su privatno glazbeno poučavale.
Anastazija Čizmin, rodom iz Sutomišćice, župe koja je Zadarskoj nadbiskupiji darovala preko 150 svećenika i brojne koludrice.
Teško je ne uživati u tom skladu ljepote i jednostavnosti, igri bijelog kamena i sunca na pozornicama Kneževa dvora, benediktinskog samostana Svete Margarite gdje koludrice stoljećima čuvaju recepturu baškotina, Zborne crkve Marijinog Uznesenja koja iz političkih-povijesnih razloga nikad nije postala biskupijska katedrala, kuli Skivanat.
Mons. Puljić je tri povijesna spomena Samostana Sv. Marije slikovito nazvao ukrasima koji svi zajedno čine složeni čipkasti vez burnih stoljeća kroz koja su prolazile koludrice Čikinoga samostana.
U 16. stoljeću koludrice benediktinskog samostana Sv. Margarite u Pagu počele su organizirano podučavati žene i djevojke šivanju čipke, a nešto kasnije, 1896. godine, škola prerasta u državnu školu.
U Pagu je blagdanske dane i bilo kakvu obiteljsku proslavu, osobito u prigodi krštenja, prve pričesti, krizme i vjenčanja teško zamisliti bez baškotina, koludraške štrike i kolacića, tri proizvoda koje rade vrijedne koludrice benediktinskog samostana sv. Margarite u Pagu.
Kao i svake godine do sada, gradonačelnik Vrančić s najbližim suradnicima, posjetiti će sutra, 15. siječnja, poglavaricu, časnu majku Anastaziju Čizmin i koludrice Benediktinskog samostana Sv. Marije u Zadru.
u nedjelju, 17. lipnja, u crkvi sv. Marije, u 8.30 sati održana je sv. misa zahvale za kraj nastavne godine 2011/12. Nekolicina učenika i roditelja, te učitelja odazvala se pozivu i nazočila misi, a koludrice su se pobrinule i počastile ih u svom dvorištu nakon mise.
I tako je 18. siječnja 1956. godine u rano jutro došla u Nadbiskupsko sjemenište " Zmajević " gdje su privremeno boravile koludrice.
Ljudski paradoks s početka teksta, a izvedivu Božju logiku djelovanja, u potpunosti svjedoče benediktinske koludrice samostana sv. Margarite u Pagu.
U povijesti su koludrice doživjele i brojna druga »uskraćivanja«.
Koludrice bi im pružile hranu i financijsku pomoć, a one bi zauzvrat pomogle u domaćinstvu.
Slijedeći monašku benediktinsku tradiciju creske koludrice bavile su se u prošlosti odgojem ženske mladeži, sve do 1945. godine kada im komunističke vlasti zabranjuju prosvjetnu djelatnost.
Od tada pa do danas koludrice se svojim radom, osobito ručnim, trude slaviti Boga i priskrbiti si za život.
U vrtu se nalazi i meteorološka stanica odakle koludrice već tridesetak godina marljivo izvješćuju o vremenskim prilikama.
Creske su koludrice od 1989. godine otvorile vrata svoga samostana gostima koji u zajedništvu molitve i rada sa sestrama nalaze sabranost i odmor.
Danas u creskom samostanu, sljedeći Pravilo svetog Benedikta koludrice svakodnevno obnavljaju svoju vjernost Gospodinu kroz radost i žrtvu molitve i rada.
Koludrice su za vrijeme izgnanstva živjele u tri samostana, u Rabu, Pagu i Cresu, a do 1970. djeluju u zadarskom sjemeništu " Zmajević ".
Koludrice su predvođene časnom majkom Anastazijom Čizmin izvele prigodni recital s pjevanim programom, a zatim je crkveni povjesničar mons. dr. Eduard Peričić održao predavanje na temu " Četrdesetogodišnji jubilej zadarskih koludrica ", a o temi " Kulturno-konzervatorski pregled kompleksa Svete Marije " govorio je prof. Miljenko Domijan, glavni konzervator za nepokretnu baštinu u Ministarstvu kulture RH.
Sveta Marija čvrsto stoji da zajedno slavimo mudrost Božju, da s Kristom slavimo križno ratno razdoblje jer je samo po križu došlo spasenje svijetu i domu tvom, Sveta Marijo zaključila je opatica Čizmin u recitalu u kojem su koludrice izvele niz pjesama i korala.
Časna majka Anastazija ističe da su koludrice iz cijelog svijeta pokazale iznimnu zainteresiranost za Hrvatsku i naše samostane.
Koludrice iz cijelog svijeta stižu u Zadar
Nakon osnivanja Osnovne glazbene škole sv. Benedikta, na istoj lokaciji, zadarskom Poluotoku, u Ulici Madijevaca 8, koludrice osnivaju Dječji vrtić Golubica.
U tajanstvena spremišta brižne su koludrice pohranile što se moglo pohraniti.
Poznat i zaštićen kao izvorno hrvatski proizvod je i paški baškotin, kojega koludrice sv. Margarite pripravljaju po receptu starijem od 300 godina.
U obnovljenoj crkvi i samostanu i danas koludrice žive načelo svetoga Benedikta " Moli i radi ".
Godine 1318. Juran i Milica Pogančić podižu sjeveroistočno od Velike crkve u starome Pagu samostan za koludrice benediktinke i crkvu na čast sv. Margarite, djevice i mučenice.
Crkva je konačno obnovljena 1980. Na crkvu se nadovezuje samostan, jedan od najodličnijih benediktinskih samostana u Hrvatskoj, čije su koludrice sačuvale najvrjednije dokumente starije hrvatske povijesti te u tijeku razaranja II. svjetskog rata i zlato i srebro crkvene umjetnine Zadra, čije su sada čuvarice u Stalnoj izložbi crkvene umjetnosti (SICU) koja je u sklopu njihova samostana.
Sv. Benedikt je zaštitnik Europe, zadarske benediktinke su druga najstarija takva zajednica u svijetu, pa je susret bio prigoda i za osvrt na europska kretanja u Hrvatskoj. Koludrice idu na glasovanje.
Samostan su taj dan posjetili i blagdan čestitali brojni oblati, laici, poštovatelji karizme sv. Benedikta koji podržavaju i pohode koludrice cijele godine.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com