U doba između 1125. i 1130. počeo je salzburški nadbiskup Konrad kovanjem srebrnog novca u svojoj kovnici u Friesachu.
U doba između 1125. i 1130. počeo je salzburški nadbiskup Konrad kovanjem srebrnog novca u svojoj kovnici u Friesachu.
Radovi na kovanju ovog novca su bili pri kraju jer je već u broju 14 Glasa Crnogorca, od 21. marta 1910. godine, objavljen sljedeći raspis: Ministar finansija i građevina izvještava sve državne i opštinske vlasti da je na osnovu najvišeg ovlašćenja sadržanog u Ukazu njegovog Kraljevskog Visočanstva, Knjaza Gospodara od 2. marta t. g. riješenjem svojim od 17. marta t. g. broj 1030, odlučio da se novi crnogorski zlatni novac, iskovan u Carskoj i Kraljevskoj kovnici u Beču, pusti u tečaj na dan Blagovijesti 25. marta t. g. U daljem dijelu raspisa se navode količine novca kao i uputstva državnim i opštinskim blagajnama.
Izrada novca je umjetnički izvedena, a kovan je u Bečkoj kovnici.
Nikola III (1488. - 1534.) je od kralja Ferdinanda I dobio pravo kovanja srebrnih ugarskih filira19. U vrijeme Ferdinanda I, Nikola Zrinski kovao je denare, groše i talire u svojoj kovnici u Gvozdanskom.
U trenutku raspada bivše zajedničke države, u kovnici novca dotadašnje Narodne banke Jugoslavije zateklo se oko pola tone zlata i srebra, odnosno zlatnika i srebrnjaka s motivima Sinjske alke iskovanih u povodu 270. sinjske viteške igre.
Ugovorom je engleskoj kovnici ustupljeno svjetsko pravo dizajna, kovanja, marketinga i prodaje ovog numizmatičkog materijala.
U doba kraljice Marije (g. 1382 - 1392) kuju se novi dena-ri koji na naličju nose krunu, odatle im naziv " corona " ili " coronas ". ' Takav se novac kuje i u kraljevskoj kovnici u Zagrebu.
Od devedestih bio je u nadzornom odboru ACI-ja, direkciji Hrvatskih šuma, kovnici Ikom, tvornici topova " Marko Orešković ", a zatim, kao pomoćnik ministra obrane, sedam godina član Nadzornog odbora Privredne banke.
Swarc i da je kovan u Parizu u kovnici Bertrand et Beranger.
Podaci o spomenicama koje mi je dao sam autor: Slobodan sam Vam po našem usmenom dogovoru iznjeti podatke o dukatima Hrvatskih velikana iskovanih u Bavarskoj državnoj kovnici u Münchenu.
Kovničke matrice su rađene prvo u državnoj kovnici u Stuttgartu, a potom u britanskom Royal Mintu.
Uz suglasnost kipara Stipe Sikirice koristili su " reljefe " koje je on izradio za potrebe kovanja zlatnika i srebrenjaka Viteškog alkarskog društva osamdesetih godina u kovnici Narodne banke Jugoslavije u Beogradu.
Sa čudnom mešavinom divljenja i ogorčenja, koja se i posle toliko godina osećala u tonu i reči fra Petar je opširno pričao kako je " stari zlikovac " na njegove oči izvlačio priznanje iz nekih Jermena, pohapšenih zbog pronevere u državnoj kovnici metalnog novca.
U desetogodišnjem razdoblju u Kovnici je otkovano oko 950 milijuna komada optjecajnog kovanog novca u težini od tri tisuće tona, kao i brojne serije prigodnog kovanog novca i medalja.
Prvi sultan koji je kovao novac na našem tlu je bio sultan Murat II (1421 - 1444. i 1445 - 1451) koji je u staroj srpskoj kovnici Novo Brdo kovao srebrne akče.
Kovani su u kremničkoj kovnici s oznakom KB (Körmöczbánya - Kremnitz)
Crnogorski kovani novac - izrađen u Glavnoj kovnici u Beču - ostao je, razumije se, bez oznake u punoj vrijednosti u opticaju.
SIBIRSKI NOVAC Novac kovan u Kolivanskoj kovnici (Njižni Suzunsk) za Katarine II (1762. - 1796.) od 1763. - 1781. g. za Sibir.
BERNER, PERNER Stari tanjurasti novac, pfennig, kovan od 1039. do 1125. godine kao DENARIUS VERONENSIS u carskoj kovnici u Veroni (staronjemački Bern, odatle i naziv novca).
Ali, poznato je, da se je u slavonskoj kovnici počelo kovati još za hercega Andrije (1196. - 1204.).
Kovanica je kovana u Beogradu (privatna kovnica " Kovnica a. d. ") i Londonu 1932. godine, a nalazila se u optjecaju od 23. siječnja 1933. do 18. kolovoza 1940. Ukupna emisija je 11.000.000 primjeraka (5.500.000 u svakoj kovnici).
Kovničke matrice su za prvo izdanje 1993. izrađene u njemačkoj državnoj kovnici u Stuttgartu, a potom u britanskom Royal Mintu.
VALOR COMUNIS ZAGREBIENSIS Vrijednost, posebno novca, u ovom slučaju banovaca (banales zagrabienses), kovanih u zagrebačko ] kovnici, a računaju se po gradskom (zagrebačkom) obračunu.
Srebrni denar s likom Faustine I, supruge cara Antonina Pia, kovan u rimskoj kovnici nakon njezine smrti 141. god.
Zatim slijedi Zakonska odredba o izdavanju sitnoga novca NDH od 25.9.1942., te Odredba o državnoj kovnici 30.9.1942., kao i druge odredbe u 1944. g.
Ova jubilarna medalja je rađena u Beču u Carskoj i Kraljevskoj kovnici novca.
Rješenjem ministra finansija, br. 1199, od 26. I 1914, ova novoiskovana partija sitnog novca se vraća kovnici. Pošto se je na novoiskovanoj partiji sitnog novca od 71000. perp. potkrala slučajna greška, to je godina izmijenjena, a natpis na istom ostao prvobitni i tako izašlo: Knjaževina Crna Gora - 1913. g, Rješavam da Gl.
Državnoj Kovnici u Beč, kojoj je već pisato da grešku ispravi i iskuje novu partiju u istom iznosu i srazmjeri.
Nije sigurno da se tu radi o banovcima, jer je već 1384. g. kraljica Marija dokinula kovanje banovaca i odredila da se u zagrebačkoj kovnici imaju kovati jedinstveni novci, koji će vrijediti u čitavoj državi.
Možemo zaključiti da su primjerci, koji se pominju u broju 9 od 29. I, bili u stvari probni primjerci, kako su ocijenjeni kao odlični, i tek tada je, kako piše Cetinjski vjesnik: Ministar Finansija predao kovnici u Beču svu potrebnu količinu zlata.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com