Nadalje, hrvatske bespilotne letjelice neopaženo su, sredinom 1995., snimale iz zraka vojnu paradu krajinske vojske na poligonu Slunj, kojoj je prisustvovao tadašnji vojni i politički vrh krajinskih Srba.
Nadalje, hrvatske bespilotne letjelice neopaženo su, sredinom 1995., snimale iz zraka vojnu paradu krajinske vojske na poligonu Slunj, kojoj je prisustvovao tadašnji vojni i politički vrh krajinskih Srba.
Potom je sa Sačićem otišao u drugu prostoriju gdje mu je " izdiktirano " novo izvješće u kojemu je navedeno da su pripadnici ATJ Lučko naišli na oružani otpor preostalih pripadnika tzv. krajinske vojske, pri čemu je izbio sukob u kojem su smrtno stradali i civili.
Hrvatskim snagama pokušalo se suprotstaviti oko 5500 pobunjenih Srba koji su nade polagali u 18. korpus srpske krajinske vojske.
Rajčić je napade opravdao činjenicom da su ostaci tzv. krajinske vojske kod Srba topništvom i pješaštvom napale 4. brigadu HV-a, a napad na Drvar obavještajnim podacima o planiranom protunapadu vojske Republike Srpske u području Bosanskog Grahova.
Cekinović, tadašnji zapovjednik Teritorijalne obrane Primišlja u sastavu tzv. krajinske vojske, osuđen je kao odgovorni za ubojstvo civila Pave Ivšića te zlostavljanje Tome Kosa i njegovo protupravno lišavanje slobode, a oslobođen je optužbe za uništavanje kuća i protjerivanje Hrvata.
U svima HRT emisijama nude nam ovakovu retoriku: " Pobunjeni Srbi, odmetnuti Srbi, srbske paravojne jedinice, srbske oružane snage, vojska pobunjenih Srba, srbski pobunjenici, čsnici krajinske vojske Balvan revolucija...
Na sastanku su raspravljali kako upotrijebiti HV protiv krajinske vojske, ali i kako provesti iseljavanje Srba - kaže se u presudi.
Navodni civil imao je na sebi samo civilnu jaknu, ali ispod nje je bila maskirna odora " krajinske " vojske, a na snimci se može vidjeti kako je prije ubojstva pokraj sebe odložio pušku M-48, tzv. tandžaru.
Oslobođenje preostalih okupiranih područja, primjerice, zarobljavanje cjelokupnog Kordunskog korpusa krajinske vojske ili ulazak hrvatskih snaga u Petrinju trećeg dana operacije, samo su posljedice razvoja vojne situacije na spomenutim područjima, kad su se hrvatske postrojbe gotovo trčeći nadmetale koja će prva ući u preostala napuštena naseljena mjesta i sela iz kojih se srpsko civilno stanovništvo po nalogu svojih krajinskih šefova počelo evakuirati već prvog dana operacije.
Po njegovim riječima, specijalci su od 4. do 8. kolovoza probijali neprijateljske linije od Velebita do granice s BiH kod Kulen Vakufa te poslije, do sredine rujna, čistili teren od zaostalih vojnika tzv. krajinske vojske na Petrovoj gori i oslobođenu južnom sektoru.
Prije njezina iskaza, dvodnevno svjedočenje dovršio je Slobodan Lazarević, nekadašnji jugoslavenski kontraobavještajac i oficir tzv. krajinske vojske.
Lazarević je otkrio i da su prevoditelji, pa čak i čistačice koji su radile za međunarodne promatrače, bili špijuni tzv. krajinske vojske sa zadatkom da ih dezinformiraju i utječu na izvješća UN-a i Europske zajednice o zbivanjima u tome području.
Najveći se broj ubojstava nad civilima i zarobljenim pripadnicima tzv. krajinske vojske dogodio tijekom prva tri dana operacije na području sela Rogić, Čitluk i Divoselo.
Lazarević je svjedok insajder, koji je u vrijeme Oluje kao oficir krajinske vojske bio u sektoru Sjever, na stalnoj vezi s čelnicima srbijanske državne sigurnosti Jovicom Stanišićem i Frenkijem Simatovićem.
Prema tome izvješću, u Gruborima su pripadnici protuterorističke postrojbe Lučko naišli na oružani otpor preostalih pripadnika tzv. krajinske vojske, pri čemu je izbio sukob u kojem su smrtno stradali i civili.
Svjedok Gotovinine obrane (desno) sa zapovjednikom krajinske vojske Milom Novakovićem
Uspjesi krajinske vojske u zapadnoj Bosni i bihaćkoj enklavi bili su neznatni, a štete zbog pogrešne procjene vojnog vrha i slabljenja obrane kninskog područja katastrofalne.
Sudac Županijskog suda u Splitu Neven Cambi danas je najavio kako će za obnovljeno suđenje negdašnjem pripadniku paravojnih postrojba tzv. krajinske vojske Mitru Arambašiću, kojem je Vrhovni sud Hrvatske 2009. ukinuo prvotno izrečenu presudu od 20 godina zatvora, poslati poziv u Kanadu gdje trenutačno boravi.
Računao je i na 10.000 Mrkšićevih vojnika iz krajinske vojske.
Napadne li HV " Baniju, Kordun, Liku i Kninsku krajinu ", predviđa se pomoć u " materijalno-tehničkim sredstvima ", a Glavnom štabu krajinske vojske gotovo se cinično savjetuje da " uporno brani teritoriju RSK i da masovnim ubacivanjem DG (divrzantskih grupa) i drugih manjih sastava u pozadinu HV, diverzijama po najosetljivijim komunikacijama (...) nanosi joj gubitke, stvara psihozu opšte nesigurnosti kod nje (...) ".
Govoreći o doktrini tzv. krajinske vojske, svjedok je rekao da su naseljena područja bila uporišta njezine obrane i da pritom nije vodila brigu o sigurnosti stanovnika.
Obojica su sudjelovali u izdavanju i uređivanju knjige " Razgrtanje pepela " autora Nebojše Devetka, koji je u " Krajini " bio zadužen za informativne i propagandne djelatnosti u sklopu Generalštaba " krajinske " vojske i u Kanadi tražio novčanu pomoć od srpskih iseljenika za projekt " krajinske " države.
Njihov suborac Boško Sučević danas je, svjedočeći, potvrdio da je Cekinović bio zapovjednik čete " Teritorijalna obrana Primišlje ", u sastavu tzv. krajinske vojske, ali da Cekinovića u napadu na Slunj " nije vidio ".
Hrvatski vojnici na snimci nisu udarili ni jednog civila, ni puškom, ni nogom, ni rukom, a čak kad su otkrili da se pod civilnom odjećom skriva vojnik " krajinske " vojske, osim oštrih verbalnih poruka i psovki upućenih vojniku, njemu se nije dogodilo ništa.
Krajinsko je vodstvo dobilo na uvid plasiranu informaciju iz hrvatskih obavještajnih krugova da će HV parcijalno oslobađati preostala okupirana područja pa su tako i nastali planovi Oluja 1 do Oluja 4 s ciljem dezinformiranja krajinske vojske koja je na temelju njih smatrala kako će HV postupiti na isti način kao u operacijama Maslenica, Medački džep i Bljesak, odnosno otrgnuti dio po dio tzv. RSK.
Na isti je način odgovorio i na pitanje je li Markač od njega ili drugih specijalaca tražio da sastave izvješće po kojem su civili stradali u oružanom sukobu hrvatskih snaga i ostataka tzv. krajinske vojske.
U Sisku dakle možemo imati za dožupana bivšeg ratnohuškačkog izvjestitelja srpskih vojnih novina, u Kninu za mogućeg zamjenika gradonačelnika bivšeg majora tzv. krajinske vojske
Time su snage 7. korpusa krajinske vojske došle u poluokruženje.
Umjesto intervencije na tom najkritičnijem smjeru, gdje je bilo neposredno ugroženo političko središte RSK, snage krajinske vojske, jačine korpusa specijalnih snaga te nekoliko brigada, oklopnih i topničkih sastava iz 15. ličkog i 39. banijskog korpusa, sudjeluju u napadu na Bihać na koji su 19. srpnja krenule jake snage bosanskih Srba s namjerom da ovladaju i tom enklavom u kojoj se u okruženju još od 1992. godine nalazilo 200 tisuća ljudi.
To je najbolje pokazano 1995. godine kada je Hrvatska preko svojih obavještajnih kanala neposredno prije Oluje ubacila informaciju jugoslavenskom Generalštabu da posjeduje ruski strategijski protuzračni raketni sustav S-300. Jugoslavenski MiG-29 nije niti pomišljao da krene u zaštitu krajinske vojske, ne zbog hrvatskih MiG-ova 21, već zbog informacija o učinkovitosti ruskog raketnog sustava S-300.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com