U Varaždinu će se od 1. do 4. srpnja 2008. godine održati 38. Međunarodni kulturnopovijesni simpozij Mogersdorf.
U Varaždinu će se od 1. do 4. srpnja 2008. godine održati 38. Međunarodni kulturnopovijesni simpozij Mogersdorf.
Pomorski, kulturnopovijesni, arheološki i etnološki odjeli sadrže brojne zbirke, pretežno regionalnog karaktera, a prezentiraju se izložbama i brojnim predavanjima.
Knjiga kćerke Antuna Dobronića s podnaslovom Glazbeni i kulturnopovijesni pregled nastoji harfu još više približiti publici, ali i glazbenicima, teoretičarima, pa i skladateljima.
Akciju zajednički pripremaju: Arheološki, Kulturnopovijesni, Povijesni i Etnografski odjel te Galerija starih i novih majstora.
U žanrovskom pogledu, tekstovi su raznorodni: pravni (Iločki statut), korografski ili krajopisni (Firman, Szörényi), kulturnopovijesni (Bösendorfer, Matasović), dnevničko-memoarski (Lerman, Janković, Kršnjavi), književni u užem smislu (Relković, Katančić, Ivakić...).
U Mogersdorfu u Austriji održan je početkom srpnja 2012. godine 42. međunarodni kulturnopovijesni simpozij Mogersdorf.
Uz Studije, tu su i dvije manje cjeline, Eseji i Kulturnopovijesni zapisi, povezane s dubrovačkim tradicijama i kulturom.
Kulturnopovijesni zapisi sadrže pet kratkih zapisa: o putevima - ' koritima kojima je protjecalo povijesno vrijeme ', otkriću puka, izvorima/dokumentima/i ljudima, starim dubrovačkim svečanostima i dvije Arkadije, gdje u dijalogu s Držićevim djelom konfrontira antičku i renesansnu Arkadiju, pučku i gradsku..
Muzejski fundus čine sljedeći odjeli: geološko-paleontološki, prirodoslovni, arheološki s numizmatičkim, povijesni, kulturnopovijesni, etnografski, galerijski i tehnički, te bogata biblioteka i restauratorsko-konzervatorska radionica.
Knjiga Daniela Glavana i Ivana Sršena " Povijest zagrebačkih knjižnica - kulturnopovijesni uvod ", u kojoj autori pišu o značenju knjiga pohranjenih u knjižnice kao trajnosti i postojanosti kulturnoga identiteta, objavili su u sunakladništvu zagrebački izdavači Fortuna i Sandorf.
Knjiga " Povijest zagrebačkih knjižnica - kulturnopovijesni uvod " (199 str.) podijeljena na četiri poglavlja, u kojima autori uvodno pišu o knjižnicama kao neprekinutu rasadniku kulture, a u preostalim poglavljima posebno obrađuju Metropolitansku, Nacionalnu i sveučilišnu te Gradsku knjižnicu.
U trećoj cjelini donose se Szabini kulturnopovijesni biseri i razastire pun opseg njegova interesa i osjećajnosti.
Predstavljanje knjige Povijest zagrebačkih knjižnica: kulturnopovijesni uvod nakladničkih kuća Fortuna i Sandorf (Zagreb, 2010.).
U toj gotičko-renesansnoj utvrdi, građenoj i pregrađivanoj od 14. do 19. stoljeća, od 1925. godine smješten je Kulturnopovijesni odjel Gradskog muzeja Varaždin.
Kao što se vidi iz navedenog se jasno uocava kako se kulturnopovijesni i prirodni spomenici sa florom i faunom na podrucju Nakovane medusobno prožimaju.
Gradina na Babinom školju najznačajniji kulturnopovijesni lokalitet unutar granica Parka.
Među njima valja spomenuti rad O potrebi kritičkih ili faksimiliranih izdanja senjske glagoljske tiskare, u kojemu autorica želi potaknuti na sustavno izdavanje pretisaka i kritičkih izdanja senjskih glagoljskih knjiga, jer su one vrijedni kulturnopovijesni, jezični, književni i tipografski spomenici (1975.), te članke Senjska Spovid općena kao izvor Akademijina Rječnika hrvatskoga ili srpskoga jezika (1980.), U Londonu potpun primjerak senjskih Mirakula (1981.), Glagoljska tiskara u Senju (1994.), kao i brojne napise o Senjskoj tiskari u novinskome tisku.
1. Kulturnopovijesni simpozij Mogersdorf na temu Učvršćivanje i promjene etničkih struktura u panonskom prostoru 1790. - 1918. (referat Obilježje demografskog razvoja Hrvatske i Slavonije 1860. - 1918.) Ptuj, 1998.
U njemu se nalaze brojni kulturnopovijesni spomenici, parkovi, sultanova palača i kraljevski dvor...
Na 300 stranica u knjizi se iznosi temeljno znanje o epohi romantizma objašnjava se značenje (a) pojma epohe, njegova različita značenja i realizacije u europskim književnostima, socijalnopovijesni i kulturnopovijesni kontekst razdoblja, osnove estetike romantizma (različiti naglasci u pojedinim nacionalnim književnostima od ideje o autonomiji umjetnosti i njezinoj nadmoći nad drugim sferama ljudske egzistencije do ideje o umjetnosti koja stoji u službi nacije na valu samoodređenja europskih naroda); nadalje, donosi se prikaz tipičnih žanrova romantičke književnosti (subjektivna lirika u duhu narodne poezije, povijesni roman i drama, gotski roman itd.), a spominju se i specifičnosti romantizma u pojedinim nacionalnim tradicijama i njihovi vodeći predstavnici, pri čemu u prvom planu stoje njemački, engleski i francuski romantizam, dakle oni odvjetci epohe u kojima su nastale središnje poetološke koncepcije i najznačajnija književna djela.
Olupina Szent Istvana danas počiva na dubini od 66 metara; zaštićen je ratni grob i kulturnopovijesni spomenik.
Švelec) lucidno pronašli taj kulturnopovijesni, zemljopisni, književnopovijesni i teatrološki pojam kojemu će, niti ne sluteći dalekosežnost vlastitih namisli, posvetiti jedan svakogodišnji skup, a grad Hvar učiniti ponovnim susretištem književne povijesti, teatrologije i scenske prakse, što je on u svoje najslavnije doba, u rasponu od Lucića do Benetovića, odista i bio.
U blizini Arboretuma je i mjesto Vinica u kojem je na središnjem mjesnom trgu, " pranger " zanimljiv i rijedak kulturnopovijesni spomenik, mjera za žito i sramotni kamen o koji su za porugu vezali varalice.
Knjiga predstavlja popularni kulturnopovijesni pregled odnosa čovjeka prema vlastitoj ishrani kroz komparativnu analizu stalnih mjena u povijesti europske (s naglaskom na mediteransku) prehrane.
Brojni kulturnopovijesni spomenici na otočju okruženi su stoljetnim maslinama.
Spomenuti kulturnopovijesni (pisani) spomenik samo je jedan od mnogobrojnih kojima je bio posveĆen dugogodišnji znanstveni interes dr. BartoliĆa.
Vječna harfa naslov je autorice Rajke Dobronić-Mazzoni, uvažene hrvatske harfistice, kćerke skladatelja Antuna Dobronića, s podnaslovom Glazbeni i kulturnopovijesni poregled, koji ponajbolje ilustrira građu i nastojanja da se ovaj instrument još više približi publici, ali i glazbenicima, teoretičarima, pa i skladateljima.
Iz neposredne blizine u autentičnom prostoru mogao se doživjeti pravi triler i nadamo se da će taj pilot-projekt postati tradicija festivala, koji će kroz prizmu poznatog opernog remek-djela posjetitelje voditi na kulturnopovijesni obilazak grada.
Godine 1925. osnovan je, kao prvi i najstariji, Kulturnopovijesni odjel Gradskog muzeja Varaždin.
39. Međunarodni kulturnopovijesni simpozij« Mogersdorf »održan je od 30. lipnja do 3. srpnja 2009. godine u Balatonszárszóu u Mađarskoj.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com