Hrvatski LAG-ovi još uvijek čekaju na prvi natječaj u okviru Mjere 202 programa IPARD
Hrvatski LAG-ovi još uvijek čekaju na prvi natječaj u okviru Mjere 202 programa IPARD
LAG-ovi, uz rijetke iznimke, nisu dovoljno pripremljeni za Europu.
Koliko su hrvatski LAG-ovi aktivni i spremni za ulazak u EU?
O značenju osnivanja LAG-ova i kandidiranju razvojnih projekta iz Leader programa raspravljalo se na današnjem sastanku u županijskoj upravi. Leader program i osnivanje LAG-ova je izuzetno bitno za unapređenje poljoprivrede u što sam se i osobno mogao uvjeriti tijekom nedavnog posjeta SAD-u gdje su LAG-ovi vrlo bitan čimbenik razvoja ruralnih područja rekao je na današnjem sastanku o Leader programu župan Danijel Marušić.
Takvi LAG-ovi onda imaju dovoljno sredstava za zaposlenike, ali treba naglasiti da svoj novac troše vrlo racionalno i sve troškove trebaju i obrazložiti.
Važno je naglasiti da su svi takvi, na neki način akreditirani LAG-ovi, pod stalnim nadzorom svojih financijera, pojašnjava Laginja.
LAG-ovi su dio LEADER pristupa ruralnom razvoju, koji se u zemljama Europske unije kao zajednička strategija uspješno provodi već dvadeset godina.
Kad LAG-ovi postupaju prema LEADER konceptima, naglasak se stavlja na zajedničku strategiju razvoja temeljenu na specifičnostima određene regije.
Također cilj predstaviti institucionalni i pravni okvir za provedbu LEADER programa u Hrvatskoj ključnim dionicima ruralnog prostora u Hrvatskoj kao što su LAG-ovi i njima slične inicijative te predstavnicima javnog sektora.
Stvaranje lokalnih partnerstava zvanih LAG-ovi, originalan je i važan dio LEADER pristupa, stoga su prije sastanka predstavnicima spomenutih gradova i općina, prezentirani principi LEADER programa kojeg Europska unija proteklih desetljeća uspješno provodi među svojim članicama, a koji se temelji na pripremi i provedbi lokalnih strategija ruralnog razvoja.
Tako je nakon uključivanja općina Gvozda i Topuskog iz Sisačko-moslavačke županije u članstvo LAG-a Petrova gora, ulaskom općine Pokupsko iz Zagrebačke županije u sastav LAG Vallis Colapis mogućnost koju LAG-ovi Karlovačke županije nude svojim ruralnim prostorima još jednom prepoznata i izvan granica naše Županije.
LAG-ovi su okvir koji koriste zemlje članice Europske unije (EU) kako bi usuglasile, financirale i provele lokalne strategije razvoja za ruralne zajednice.
LAG-ovi su osnova razvoja ruralnih zajednica u EU pa Vas pozivamo da se i Vi ukljucite
Ovaj projekt povezan je i s Lider projektom Europske unije, kojim se formiraju lokalne akcijske grupe, poznate pod skraćenim nazivom LAG-ovi, koje su zapravo budući nositelji razvoja ruralnih područja pa je iznimno važno uključivanje žena u njihov rad.
Izabrani LAG-ovi moraju obuhvaćati teritorij usklađen s kriterijima LEADER-a u smislu ljudskih, financijskih i ekonomskih resursa za potporu strategiji održivog razvoja
Odobreni i ugovoreni LAG-ovi za dvogodišnje razdoblje dobivaju 900.000 kn, a sredstva se ostvaruju u sklopu Podmjere 1 - »Stjecanje vještina i animiranje stanovnika LAG područja« i Podmjere 2 - »Provedba lokalnih razvojnih strategija«.
Do sada su u Splitsko-dalmatinskoj županiji osnovani ili su u fazi osnivanja LAG-ovi Brač-Šolta i Hvar.
Ivan Ciprijan, viši stručni savjetnik za LEADER pristup i ruralnu mrežu pri Ministarstvu poljoprivrede kazao je kako će LAG-ovi imati priliku sufinancirati svoje projekte objavom natječaja za Mjeru 202 unutar IPARD programa te da će sve pristigle prijave obraditi Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
Pravilnik o provedbi mjere 202 »priprema i provedba lokalnih strategija ruralnog razvoja« unutar IPARD programa definira ulogu i obveze LAG-ova u Hrvatskoj te kriterije koje trebaju zadovoljiti LAG-ovi koji će proći proces akreditacije i biti sufinancirani kroz mjeru LEADER unutar IPARD programa.
Dok ne budu prihvaćeni u okviru europskog programa LEADER, naši LAG-ovi ne mogu razvijati ravnopravnu suradnju s LAGovima iz zemalja EU.
Kad jednom postanu dio europske obitelji LAG-ova, naši će LAG-ovi tim putem moći tražiti najprihvatljivije partnere za određeno razvojno pitanje.
Domaćini u Sloveniji su nam bili voditelji LAG-grupe iz Kopra i Ilirske Bistrice gdje smo dobili mnogo informacija što su njihovi LAG-ovi učinili za neke od članova Lokalnih akcijskih grupa, koja im je potrebna pomoć u pripremi i izradi projekata za njihovu aplikaciju na natječaje te provođenje u krajnju realizaciju po dobivanju novčanih sredstava.
Novi članovi HMRR-a postali su novoosnovani LAG-ovi Una i LAG Vuka-Dunav, dok su Skupštini prisustvovali i predstavnici organizacija potencijalnih novih članica Mreže, DOOR društvo za oblikovanje održivog razvoja te Mreže mladih Hrvatske.
Također očekujemo i bolje korištenje mjere 201 " Radnje za poboljšanje okoliša i krajolika " koja dosad nije zaživjela kako treba, te mjere 202 " Priprema i provedba loklanih strategija ruralnog razvoja " u kojima će Lokalne akcijske grupe (LAG-ovi) imati mnogo veći značaj za regionalni razvitak nego do sada i kojima će sredstva biti na isključivom raspolaganju.
Konačni korisnici projekta su žene iz ruralnih područja Jugoistočne Europe (koje će imati koristi od unaprjeđenih programa i strategija ruralnog razvoja kao rezultata većeg sudjelovanja žena u raspravi o politici ruralnog razvoja); javne institucije, lokalne i nacionalne vlade (koje će imati će koristi od motiviranih partnera u dijalogu, pružanju važnih inputa i uvida u različite potrebe i prioritete žena u ruralnom razvoju); lokalne i regionalne zajednice (imat će koristi od poboljšanih intervencija politike i programa za ruralni razvoj koje imaju zastupane različite perspektive, uključujući i žene) te registrirani i potencijalni LAG-ovi (imat će koristi od aktivnog sudjelovanja žena u pripremi i strateškom planiranju).
Priručnik za provedbu LEADER pristupa u Hrvatskoj nastao je 2010. godine suradnjom dvaju međunarodnih projekata ruralnog razvoja u okviru kojih su se formirala prva lokalna partnerstva u Hrvatskoj-LAG-ovi te su izrađeni strateški planovi održivog razvoja ruralnog područja.
U Zadarskoj županiji LAG - ovi imaju pravno-tehničke probleme i upravo iz tog razloga poljska iskustva su nam korisna te se nadamo što boljoj suradnji u budućnosti, rekao je Segarić.
Zatim su hrvatski LAG-ovi i njihovi predstavnici nazočne upoznali sa podacima o teritorijalnoj zastupljenosti, aktivnosti koje se provode i planovima za budućnost.
Poljski LAG-ovi, Partnerstvo 5 općina i Eurogalicija su predstavili svoje članove, Roberta Kuraszkiewicza, Mareka Misiura, Boguslawa Kida i Jerzya Koziarza i prenijeli neka od svojih iskustava u financiranju i upravljanju.
LAG-ovi se između ostalog bave izradom Lokalne razvojne strategije, razvojem infrastrukture i malih poljoprivrednih poduzeća.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com