U katalogu venecijanske izložbe, uz tekstualni dio opremljenom i filmskim DVD-om, jedan od laudatora, također arhitekt Leo Modrčin, Bašićev je projekt prvo opisao kao jednostavan a tehnološki napredan ".
U katalogu venecijanske izložbe, uz tekstualni dio opremljenom i filmskim DVD-om, jedan od laudatora, također arhitekt Leo Modrčin, Bašićev je projekt prvo opisao kao jednostavan a tehnološki napredan ".
Sudjelovati će hrvatski i inozemni predavači koji spadaju u vrh europske arhitektonske i umjetničke elite, čije je polje djelovanja direktno povezano s temom kongresa; Jerko Rošin, Ivica Trumbić, Vladimir Petrović, Nives Kozulić, Nikola Bašić, Miljenko Domijan, Miće Gamulin, Vedran Mimica, Boris Ljubičić, Platforma 981, Ante Kuzmanić, Leo Modrčin, Medić i Puljiz, Kees Christiaanse, profesor na ETH Zurich, Reinier De Graaf, direktor OMA-AMO iz Rotterdama, Adriaan Geuze, landscape arhitekt i direktor Biennala Rotterdam 2005. te Luis Falcon, direktor istraživanja IAAC Institute for advanced architecture of Catalonia iz Barcelone.
Dan nakon što je hrvatski ploveći paviljon Brod oštećen tijekom plovidbe na putu prema Veneciji, izbornik hrvatskog nastupa na 12. venecijanskom bijenalu Leo Modrčin potvrdio je da je stanje paviljona takvo da su ocijenili kako bi bilo riskantno dopustiti posjetiteljima ulaz.
Na ovu temu arhitekt Leo Modrčin, povjerenik hrvatske izložbe za Bijenale, odgovorio je projektom plovećeg paviljona pod nazivom " Brod ", oko kojega je okupio skupinu hrvatskih arhitekata.
Oni zajednički potpisuju projekt hrvatskog paviljona, o čemu Leo Modrčin kaže:
Hrvatska se na ovom Kongresu u organizaciji UHA-e i Ministarstva kulture RH predstavila s izložbom Arhitektura u rajskom vrtu morfologija suvremene hrvatske arhitekture čiji je povjerenik Leo Modrčin a kustosi Leo Modrčin i Maroje Mrduljaš, te predavanjem Maroja Mrduljaša s naslovom Hibridni koncepti: između kulturne avangarde i instrumentalne modernizacije.
Osim Njirićeva rada, koji je nagrađen sa 100.000 kuna, drugu nagradu od 65.000 kuna dobio je arhitekt Leo Modrčin, a treću od 35.000 kuna arhitekt Andrej Radman.
U tinelu: Arhitektura i esej Leo Modrčin i Tomislav Pavelić Utorak 08.05.2012. u 19 sati
LEO MODRČIN, riječki arhitekt i docent na zagrebačkom Arhitektonskom fakultetu, prvi je došao na ideju o teglenici kao paviljonu Prošle subote dotegljen je iz brodogradilišta u Kraljevici na Gat Karoline Riječke u Rijeci vrlo neobičan ploveći paviljon, koji će predstavljati Hrvatsku na 12. međunarodnoj izložbi arhitekture Biennale u Veneciji.
Hrvatski predstavnici su Šaša Bradić i Ines Nizić, autori nagrađenog projekta EUROPAN 7 za Sv. Katarinu, predsjednik Društva arhitekata Zagreba Hrvoje Hrabak, prostorni planer iz zagrebačkog Gradskog Zavoda za planiranje Borislav Doklestić, Sonja Jurković s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, hrvatski arhitekt iz New Yorka Leo Modrčin, autor projekta Gradske knjižnice u Rijeci Hrvoje Njirić, riječki arhitektonski dvojac, autori projekta Muzeja moderne i suvremene umjetnosti Šaša Randić i Idis Turato, bivši predsjednik EUROPANA Hrvatska Zdravko Švigir i autori rješenja novog Autobusnog kolodvora i Mosta branitelja Silvije Novak i Šaša Begović iz Studija 3 LHD.
U utorak 08.05.2012. u 19 sati u DAZ-ovom tinelu gostuju Leo Modrčin i Tomislav Pavelić.
Kustosi izložbe Arhitektura kao krajolik: morfologija hrvatske suvremene arhitekture su Leo Modrčin i Maroje Mrduljaš koji će na Kongresu održati i predavanje pod naslovom Hybrid concepts: between cultural avant-garde and instrumental modernisation.
Povjerenik nastupa, arhitekt Leo Modrčin, predložio je projekt plivajućeg paviljona na teglenici kao jednostavno rješenje pitanja izložbenog prostora hrvatske umjetnosti i arhitekture na venecijanskom Bijenalu.
" Do oštećenja je došlo za vrijeme plovidbe Jadranom i shvatili smo da se ne možemo s takvim oštećenim paviljonom predstaviti pred venecijanskom publikom ", kazao je arhitekt Leo Modrčin.
Nacionalni povjerenik za ovu manifestaciju je Leo Modrčin koji je u suradnji sa Marojem Mrduljašem odabrao 40 arhitektonskih projekata koji ce biti predstavljeni na izložbi Arhitektura kao krajolik: morfologija suvremene hrvatske arhitekture.
Hrvatski izbornik na 12. Bijenalu arhitekture u Veneciji bit će Leo Modrčin
Za nagradu za najuspješnije arhitektonsko ostvarenje u prošloj godini nominirani su arhitekti Veljko Olujić i Tonči Žarnić (za Industrijsko-obrtničku i tehničku školu u Zadru), zatim arhitektice Ivana Ergić, Vanja Ilić i Vesna Milutin (za zgradu POS-a na Cresu), te Leo Modrčin, za 59 E59 Theaters u New Yorku.
Izbornik Leo Modrčin rekao je kako popravak paviljona smatraju svojom odgovornošću.
Ostvarenja iz 2007. godine za nagrade UHA-e valorizirao je Stručni savjet Udruženja hrvatskih arhitekata: voditelj Nenad Kondža, Maja Furlan Zimmermann, Nikola Popić, Vedran Pedišić, Dubravka Kisić, Leo Modrčin i Veljko Oluić te je prigodom 130 obljetnice Udruženja hrvatskih arhitekata u ožujku ove godine proglasio nominacije:
Izbornik hrvatskog nastupa na Bijenalu Leo Modrčin nije želio dati nikakve izjave.
Leo Modrčin je arhitekt koji je svojim radom prisutan u Hrvatskoj i SAD.
Kustosi izložbe na kojoj je predstavljeno 40 arhitektonskih projekata koji istražuju specifičan odnos sa krajolikom, u kojem se pokušava stvoriti simbioza između građevne forme i terena, su Leo Modrčin i Maroje Mrduljaš.
Kao osnova za raspravu u oba je dana poslužilo uvodno izlaganje Bojana Bilića iz Odjela za urbanizam grada Rijeke kad je sudionicima prezentiran povijesni presjek arhitektonskog promišljanja obaju lokacija a seminar je oba dana zaokružen okruglim stolom, u kojem su pored navedenih, sudjelovali i sljedeći urbanisti i arhitekti: Hrvoje Njirić, Hrvoje Hrabak, Leo Modrčin, Silvije Novak, Marko Dabrović, Saša Begović, Saša Randić, Idis Turato, Ines Nizić, Saša Bradić, Tito Kosty, Goran Rako, Borislav Doklestić, Zdravko Švigir, Srđan Škunca i Borka Bobovec.
Na drugoj Pecha Kucha Night u Zagrebu prezentacije će održati Leo Modrčin, Dora Budor i Maja Čule, Anica Tomić i Jelena Kovačić, Ivan Fijolić, Silvio Vujičić, Kontejner, Archisquad, Goran Sudžuka, Marko Pavlović, TRAFIK i Zbor pritužbi Zagreb.
Leo Modrčin je arhitekt koji je svojim radom prisutan u Hrvatskoj i SAD-u.
Koncept i postav izložbe osmislio je arhitekt Leo Modrčin, koautor je Maroje Mrduljaš, a grafički dizajn potpisuje Damir Gamulin.
Hrvatska će se na 12. međunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji predstaviti plovećim paviljonom, koji je odabrao arhitekt Leo Modrčin, hrvatski povjerenik za naš nastup na toj uglednoj izložbi arhitekture.
Kustosi izložbe su Leo Modrčin i Maroje Mrduljaš koji će na Kongresu održati i predavanje pod naslovom " Hybrid concepts: between cultural avant-garde and instrumental modernisation ".
Riječ je o susretu velikih arhitektonskih umova, potpuno afirmiranih, koji su prihvatili sve nesigurnosti koje proizlaze iz tako neobičnog projekta i sada otvoreno vlastitoj javnosti nude duboko osobno iskustvo rada u nestabilnim grupnim uvjetima. " (Leo Modrčin)
Ostali autori tekstova većim su dijelom studenti Nevena Šegvića koji time vraćaju dio onoga što im je profesor dao za životni i profesionalni put: Nikola Polak, Tomislav Odak, Leo Modrčin, Mladen Škreblin, Mladen Bošnjak, Feđa Vukić, Miće Gamulin, Ivan Juras, Vera Grimmer, Hildegard Auf Franić, Dubravka Kisić, Goran Vuković, Nenad Fabijanić, Sandra Križić Roban i Eugen Širola.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com