LGBTIQ udruge kontinuirano dobivaju upite iz cijele Hrvatske od strane LGBT populacije da im se preporuči LGBT friendly psiholog/inja.
LGBTIQ udruge kontinuirano dobivaju upite iz cijele Hrvatske od strane LGBT populacije da im se preporuči LGBT friendly psiholog/inja.
U psihološkim savjetovalištima u sklopu LGBTIQ udruga rade psiholozi/ginje osposobljeni za rad s LGBT populacijom, ali ova savjetovališta su često manjeg kapaciteta te se nalaze samo u Rijeci i Zagrebu.
Ova informacijska baza podataka nalazila bi se na Internet stranici udruge (www.lori.hr/psihologija) dok bi se informacije o njoj nalazile na stranicama svih LGBTIQ udruga u Hrvatskoj, stranicama psiholoških udruženja i organizacija te drugim izvorima.
I tako, od početnog oduševljenja viđenim došla sam do zaključka da se zapravo i ne radi o za nas LGBTIQ-ovce posebno učinkovitoj kampanji u emotivnom smislu.
U Strasbourgu od 28.11. do 05.12. trajala je studijska sesija pod nazivom« LGBTIQ youth on the doorstep of healthcare.
Za LGBTIQ osobe to je posebno važno iz nekoliko razloga.
Unatoč tomu, Oprah je jedna od voditeljica koja je davala najživotnije i istinite portrete LGBTIQ osoba koji žive sretne, autane živote.
Od danas se na trgu vijore dugine boje, međunarodni simbol LGBTIQ i Pride pokreta, već tradicionalno, četvrtu godinu za redom.
Rezultati istraživanja o mišljenjima i percepciji homoseksualnosti među hrvatskim tinejdžerima, koje je u devet zagrebačkih srednjih škola na 322 učenika i 117 učitelja proveo Queer Zagreb, objavljeni su ovog tjedna te su pokazali kako su učitelji, većinom profesorice, mnogo tolerantnije prema LGBTIQ zajednici i njihovim zahtjevima za ravnopravnost od učenika.
Iskreno se nadam da će i pripadnici zagrebačke LGBTIQ zajednice doći na nastup jer bih htio naučiti više o tome kako je biti kvir u Hrvatskoj.
Europsko LGBTIQ istraživanje prikuplja iskustva lezbijki, gej, biseksualnih ili transrodnih osobe starijih od 18 godina koji žive u Europskoj uniji ili Hrvatskoj.
Ali, zar nije apsurdno očekivati od žena i LGBTIQ pojedinaca da prilagode svoje ponašanje rizicima, umjesto da se radi na smanjenju rizika?
Na Zrinjevcu su proglas u ime Organizacijskog odbora Povorke ponosa LGBTIQ osoba i obitelji - Zagreb Pride 2013, pročitale Petra Tomašić i Simona Skuzin ističući kako su u borbi za pravdu bili i bit će povrijeđeni mnogi od njih.
Usvojena (internalizirana) homofobija, bifobija ili transfobija manifestiraju se kroz osjećaj krivnje, srama, sumnju, slabo samopoštovanje, vjerovanje osobe da je inferiorna u odnosu na druge i dr. Internaliziranje homofobije/bifobije/transfobije uključuje: uznemirujuće ili neugodne osjećaje o sebi kao homo/biseksualnoj ili transrodnoj/transeksualnoj osobi, iskrivljene predodžbe i stavove prema homo/biseksualnosti i transrodnosti, negativne moralne stavove prema LGBTIQ osobama, nedostatak povezanosti s LGBTIQ zajednicom, toleriranje diskriminirajućeg tretmana drugih, iracionalno potkopavanju vlastitih intimnih veza, itd.
Da, nije baš suviše ugodno biti pripadnik LGBTIQ populacije u ovom društvu.
Iako se Sanaderu mora priznati demokratizacija HDZ-a (za koju se sve više spekulira da ju je morao platiti korupcijskim aferama kako bi namirio sebe i ljude oko sebe), njegov odnos prema LGBTIQ populaciji nije postojao.
S druge strane, onaj manji broj osoba koje nisu doživjele nasilje zbog svoje seksualne orijentacije i/ili rodnog identiteta, suočavaju se neposredno s njim kroz iskustvo svojih prijatelja/ica ili poznanika/ca (gotovo da nema LGBTIQ osobe koja ne zna nekoga tko je doživio nasilje).
Uz ovakav line-up, Partycipacija će dostojno proslaviti kako deseti Pride tako i zatvoriti sezonu LGBTIQ clubbinga u metropoli.
Više o radionicama na kojima možete sudjelovati u okviru IGLYO-a možete pronaći na njihovim službenim web stranicama, kao i niz zanimljivih publikacija na teme Pridea, zdravlja, aktivizma, legislativama, religije i drugih ukomponiranih u priče, iskustva i prakse LGBTIQ mladeži.
Nemogućnost slobodnog izražavanja rodnog i seksualnog identiteta na javnom mjestu jedan je od većih problema s kojima se lgbtiq osobe u Hrvatskoj susreću, uključujući i liberalniji Zagreb.
Surađujemo s LGBTIQ udrugama, grupama, aktivistima/kinjama u zemlji i inozemstvu, kao i s drugim NVO-ima koji se zalažu za promociju i zaštitu ljudskih prava, npr.
Namjera projekta je napraviti LGBTIQ afirmativne politike koje se odnose na zdravstvenu skrb, usluge i pravila; evaluirati i dokumentirati iskustva LGBTIQ osoba s psiholozima/ginjama i pružateljima/cama zdravstvene skrbi; podići svjesnost o specifičnim problematikama i potrebama LGBTIQ zajednice među pružateljima/icama zdravstvene skrbi; podizanje svjesnosti unutar same LGBTIQ populacije o njihovom pravu na zdravstvenu skrb i blagostanje; podići svjesnost među institucijama o kršenju prava na zdravstvenu zaštitu LGBTIQ osobama; razviti strategiju za stvaranje radne grupe psihologa/ginja koji bi sudjelovali u educiranju o specifičnostima LGBTIQ populacije s ciljem stvaranja sistema podrške i informiranja; stvaranje strategije orijentirane terapeutima/kinjama i savjetodavcima/kama za uključivanje LGBTIQ afirmativnih politika.
Projekt je obuhvatio dva istraživanja: među LGBTIQ populacijom te među samim pružateljima/cama usluga psihosocijalnog zdravlja; seminar i follow up seminar za psihologe i psihologinje; izdavanje Smjernica za rad s LGB populacijom od Američkog psihološkog društva i Standarde skrbi za poremećaje rodnog identiteta, šesta verzija (Međunarodno udruženje za rodnu disforiju Harry Benjamin), lobiranje strukovnih institucija i dr. Projekt je provela Ženska soba u suradnji s Lezbijskom organizacijom Rijeka - LORI.
Pitali smo ih zašto misle da su ovakvi projekti važni i naglasili su da su htjeli djelovati protiv marginalizacije LGBTIQ tema: Vjerujemo da će takvi projekti su iznimno važni za čitavu LGBTIQ populaciju i smanjenje homofobije.
U sklopu projekta Smanjenje homo/bi/transfobije u srednjim školama i osiguranje adekvatne podrške za LGBT srednjoškolsku populaciju u Hrvatskoj, Lezbijska organizacija Rijeka LORI izdala je Priručnik za nastavnike i stručne suradnike, o vršnjačkom nasilju i/ili zlostavljanju nad LGBTIQ učenicima.
Naime, 29. ožujka u Booksi, održati se večer LGBTIQ poezije na kojoj će, uz mnoga poznata imena hrvatske pjesničke scene poput Asje Bakić, Barbare Pleić-Tomić, Aide Bagić za mikrofon stati mnogi drugi relativno nepoznati pjesnici i pjesnikinje.
Tema ovogodišnje Povorke jesu LGBTIQ obitelji, a slogan je ' Imamo obitelj
Zagreb Pride zajedno s udrugom Cenzura plus pod pokroviteljstvom EU provodi jednogodišnji medijski projekt o suzbijanju diskrimincije nad LGBTIQ osobama.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Ljubičić, dala je intervju za drugu emisiju na ovu temu u kojem se osvrnula na ulogu Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u zaštiti od diskriminacije, na projekte koje provodi u području promicanja prava LGBTiQ osoba, na ulogu Pravobraniteljice u potpori izrade novog Zakona o registriranom partnerstvu, na inicijativu za regulriranje statusa transrodnih osoba, na vidljivost LGBTiQ osoba u medijima te na aktivnosti povodom obilježavanja Međunarodnog dana protiv homofobije.
LORI je otvorena svim aktivistkinjama/ima i volonterkama/ima koje/i žele doprinijeti promociji ljudskih prava LGBTIQ osoba i stvaranju boljeg i tolerantnijeg društva.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com