Tekoma je popularna bujna, drvenasta, listopadna penjačica koja se sadi u kontinentalnim, ali i priobalnim krajevima duž cijele jadranske obale.
Tekoma je popularna bujna, drvenasta, listopadna penjačica koja se sadi u kontinentalnim, ali i priobalnim krajevima duž cijele jadranske obale.
To je listopadna penjačica koja se sama penje uz podlogu pomoću vitica ili češće pomoću prianjalki nalik na male diskove koji se nalaze na vrhovima vitica.
Raste kraj bukava, jela, hrastova, pitomih kestena i borova a najčešće se nalazi u višim predjelima iznad 200 (do 1.500) m. gdje prevlađuju jele ili u nižim predjelima gdje se miješa borova i listopadna šuma.
U skladnu cjelinu spojeni su borovi, čempresi, listopadna šuma i zimzeleno grmlje.
On je, naime, kako to neki kažu, listopadna četinjača.
Ova listopadna biljna vrsta ponekad ima bodljikavo granje, a u Istri raste u okolici Kopra, Pirana, Strunjana, Marčane, Pule te u Šijanskoj šumi.
Biljka je listopadna, a njeni su listovi zaobljeni, dugi 6 - 12 cm i prekriveni malim dlačicama sa svake strane.
Ginko biloba dvodomna je listopadna biljka, postoje dakle ženska i muška stabla.
To je listopadna biljka koja naraste i preko 2 metra visine.
Ginko biloba dvodomna je listopadna biljka, visoke krošnje oblika piramide, karakterističnih lepezastih poluodvojenih listova koji listu daju karakterističan " dvokrilni oblik ".
L. heckrottii je listopadna grmolika penjačica visine 1 - 6 m.
Kivi (Actinidia deliciosa) je cvrsta, drvenasta, listopadna biljka puzavica.
Javor mliječ je listopadna vrsta biljke.
Glicinija) Visterija je dobro poznata listopadna penjačica.
Južni pristranci su bogatiji vegetacijom pri čemu do 1000 m dominira tropska šuma, od 1000 do 2000 m suptropska šuma, a iznad 2000 m listopadna šuma umjerene klime.
Listopadna su stabla ostala gola i pusta.
Listopadna je biljka, novi listovi izbijaju krajem travnja i početkom svibnja, opadaju krajem rujna do listopada, a plodovi su dostupni tijekom ljetnih mjeseci.
Dvije osnovne vegetacijske zone koje možemo naći čine sumediteranska (listopadna) zona i eumediteranska (zimzelena) zona.
Prvu zonu obilježava listopadna šuma hrasta medunca i bjelograba, dok drugu zonu čine zimzelene šume crnike.
Na područjima s obilnim padalinama raste trop. kišna šuma s mnogobrojnim vrstama, uključujuči tikovo drvo i kaučukovac, drugdje monsunska listopadna, a u još sušnijim teško prohodno grmlje s nešto trava.
Bazga (Sambucus nigra), listopadna grmolika biljka.
Samo neke od njih su trajno zelene, dok je većina listopadna, a listovi zimi potpuno odumiru ili na biljci ostaje samo lepeza kratkih listova.
To je listopadna vrsta, laka za uzgoj.
Parthenocissus quinquefolia Lozica je listopadna penjačica, često se sreće i u našim krajevima.
To je listopadna biljka porjeklom iz južne Afrike.
Grab je odlična listopadna vrsta za formiranje gustih, visokih živih ograda koje će vas štititi od znatiželjnih pogleda čak i zimi, jer se osušeni listovi gotovo cijele zime zadržavaju na granama.
Murve su listopadna stabla koja dobro podnose orezivanje, brzo rastu i formiraju krošnju pravilnog habitusa.
Glicinija je listopadna penjačica koja cvjeta u proljeće.
Ova listopadna biljka traži rahla, svježa, duboka i hranjiva tla na sunčanim i zaklonjenim mjestima.
Iz površinskog, razvijenog korijena razvija se višegodišnja listopadna drvenasta penjačica.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com