Lukina jama sa svojih 1392 metra dubine spada među deset najdubljih jama svijeta, a zajedno sa Slovačkom jamom (1301 metara) nalazi se na području NP Sjeverni Velebit, Hajdučki i Rožanski kukovi.
Lukina jama sa svojih 1392 metra dubine spada među deset najdubljih jama svijeta, a zajedno sa Slovačkom jamom (1301 metara) nalazi se na području NP Sjeverni Velebit, Hajdučki i Rožanski kukovi.
Površina parka iznosi 109 km 2, a unutar istog nalazi se strogi rezervat Hajdučki i Rožanski kukovi, koji predstavlja specifičan geomorfološki fenomen na kojemu je do sada otkriveno više od 150 jama, od kojih je najpoznatija Lukina jama, jedna od najdubljih u svijetu uopće, otkrivena 1999. godine.
Na dno jamskog sustava Lukina jama-Trojama se spustilo 13 speleologa (Slaven Boban, Danijel Frleta, Inga Patarčić, Luka Mudronja, Ana Bakšić, Darko Bakšić, Mario Musulin, Darko Troha, Đuro Mileusnić, Dalibor Paar, Andrej Stroj, Jana Bedek i Marko Lukić).
U razdobljima od 7. 9., te 14. 15. rujna, održane se posljednje pripremne akcije za ekspediciju Lukina jama 2013.
Na ekspediciji Lukina jama 1994., koju je vodio Branko Jalžić i koja je trajala 15 dana, do dna se spustilo 18 speleologa.
Na speleološkoj ekspediciji Hrvatskog planinarskog saveza 1993., 1994. i 1995. godine na Velebitu, članovi su sudjelovali u istraživanju jamskog sustava Lukina jama-Trojama, dubokog 1392 m i devetog na svijetu po dubini.
Robert Erhardt je time dubinu od 1000 m prešao u tri različite jame (jama Berger - 1100 m, jama Batmanhöhle - 1219 m i Lukina jama - 1350 m).
I po dubini Hrvatska ima prvaka, a to je Lukina jama koja od najviše do najniže točke ima 1421 metar.
O ljepotama i kvalitetama, istodobnoj divljini i pitomosti ovog područja te o njegovoj posebnosti dovoljno govori što se na njegovom području nalaze mnogobrojni prirodni fenomeni: čak dva nacionalna parka, Paklenica i Sjeverni Velebit, strogi rezervat Hajučki i Rožanjski kukovi, šumski rezervat Štirovača, botanički rezervati Visibaba, spomenik prirode Cerovačke pećine s 3.5 km dugim podzemnim hodnicima i nalazima koji nas vode do željeznog doba, te Lukina jama i jama Golubinka, jama s najdužom vertikalom na svijetu.
After that they joined the explorers of Lukina jama on Velebit, and helped them to transport the equipment out of the pit.
Sudjelovao je u speleološkim logorima Velebita 2007, Nevidna Voda 2008, Lukina Jama (1005 m).
U Hajdučkim kukovima na Velebitu istražena je Lukina jama, najdublja u Hrvatskoj (1392 m) i jedna od najdubljih na svijetu.
U Hrvatskoj je trenutno najdublja jama jamski sustav Lukina jama Trojama, duboka 1392 metra.
Tu je i najdublja jama na svijetu, Lukina jama.
U toj riznici autentičnih prirodnih ljepota, dragocjenih kamenitih skulptura i jedinstvenih speleoloških objekata najznačajnija je Lukina jama (ulaz na 1436 m), veličanstvena jama s jezercem na dnu, otkrivena 1992. godine, smještena upravo u srcu Hajdučkih kukova, ispod vrhova Kuk i Golubić.
Ovaj rezervat odlikuje se brojnim geomorfološkim oblicima i speleološkim objektima, od kojih je najpoznatija Lukina jama u Hajdučkim kukovima.
Na njemu se nalazi stotine dubokih jama (Lukina jama 1392 m, Puhaljka 318 m, Mamet 206 m) i spilja (npr. spilja Modrič, Manita peć, Jama vodarica, Vrtlina, itd.).
Hrvatska, a posebice područje Nacionalnog parka Sjeverni Velebit, gdje 2012. godine obilježavamo dvadesetu godišnjicu otkrića najdubljeg hrvatskog jamskog sustava, Lukina jama - Trojama (1421 m) izuzetna je lokacija za njihova istraživanja.
1993. Prva speleološka ekspedicija Komisije za speleologiju Hrvatskog planinarskog saveza u jamski sustav Lukina jama-Trojama u NP Sjeverni Velebit.
Jamski sustav Lukina jama - Trojama istražen je do dubine 1392 m što ga je u trenutku istraživanja svrstalo na 9. mjesto na listi najdubljih jama na svijetu, a i danas je najdublja jama u Hrvatskoj i uz drugu po dubini Slovačku jamu (dubine 1320 m, istraživanu između 1996. i 2002.) među dvadeset najdubljih na svijetu.
Unutar parka nalaze se strogi rezervat Hajdučki i Rožanski kukovi, Lukina jama - jedna od najdubljih jama na svijetu (otkrivena 1999.), botanički rezervat " Visibaba " s nalazištem endemične hrvatske sibireje (Sibiraea altaiensis ssp. croatica), šumski rezervat Borov vrh, botanički rezervat Zavižan-Balinovac-Velika kosa te glasoviti Velebitski botanički vrt.
Ekspedicija Lukina jama 2011 " trajala je od 23. srpnja do 7. kolovoza ove godine te je bila pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske.
U gornjem dijelu se sastoji od dvije jame koje se spajaju na dubini od 550 m (Lukina jama i Trojama).
I. predekspedicija " Lukina jama 2013 "
Po njemu je najdublja jama Velebita dobila ime Lukina jama.
Speleološka istraživanja u okviru speleološke ekspedicije " Lukina jama 2010 " pod vodstvom Luke Mudronje obavilo je stotinjak speleologa iz 14 hrvatskih speleoloških udruga uz suradnju s kolegama iz Bugarske, Engleske, Slovačke, Češke i Španjolske.
Sustav Lukina jama - Trojama Lukina se jama nalazi u sjeveroistočnom dijelu Hajdučkih kukova na sjevernom Velebitu u području NP Sjeverni Velebit.
Tada se još nije zvala Lukina jama već joj je radni naziv bio Ledenica.
Istraživanje jame najvećim je dijelom provedeno u okviru ekspedicija« Lomska duliba ' 93 »,« Lukina jama ' 94 »i« Lukina jama ' 95 »koje je organizirala Komisija za speleologiju Hrvatskog planinarskog saveza.
Istraživanje je nastavljeno 1994. godine kada je istražena susjedna Trojama (ima tri ulaza u nizu) koja se na dubini od preko 500 m spaja s Lukinom jamom te stoga govorimo o jamskom sustavu Lukina jama Trojama.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com