Koristi se kao hladni macerat (1 dio droge na 3 dijela vode), kao sirup ili u obliku voćnih kocki.
Koristi se kao hladni macerat (1 dio droge na 3 dijela vode), kao sirup ili u obliku voćnih kocki.
Macerat gardenije plijeni pažnju zanosnim, gotovo parfemskim mirisom.
Macerat lista bršljana ne koristi se kod kašlja kao drugi tipovi ekstrakta, već potiče cirkulaciju u koži, te metabolizam kože i potkožnog tkiva.
Koristi se i kod problema s cirkulacijom, slično kao i ulje tamanua i macerat vinove loze, te kod zastoja limfe s limfotoničnim eteričnim uljima.
Macerat korijena mrkve još je jedna od primjena ove svestrane biljke u kozmetici.
Macerat urukuma iznimno je bogat karotenoidima, još više nego macerat mrkve.
Koristi se u kozmetici kao i macerat mrkve.
MACERAT ARNIKE tradicionalno se radi u maslinovom ulju, mada je za aromaterapijsku primjenu pogodnije neko manje gusto ulje.
Nakon toga se macerat procijedi, zagrije lagano na temperaturu 40 - 50 C i pije u laganim gutljajima.
Ovaj macerat se može pripremati dva puta dnevno i pije se kroz tri do četiri tjedna nakon čega je potrebno napraviti dulju pauzu zbog mogućih nuspojava koje uključuju retenciju natrija i vode, nedostatak kalija, visok tlak te edeme.
U bočicu od 50 ml nakapajte po 25 kapi svakog eteričnog ulja i dodajte macerat gospine trave do 50 ml - tako ćete dobiti 10 - postotnu mješavinu kojom možete nekoliko puta na dan mazati vaše umorne i ukočene noge.
Sadrži vaniliju planifoliju, shea i kakao maslac, macerat mrkve, pčelinji vosak i ekstrakt svile.
- Uljni macerat kantariona (Hypericum perforatu m) - nadaleko poznata biljka po svojim višestrukim ljekovitim svojstvima, ali nama u ovom kontekstu interesantna jer macerat kantariona dokazano djeluje protiv humanog papiloma virusa HPV-a, uz to je i jako dobro sredstvo kod zacjeljivanja rana i ima antibakterijska svojstva.
Iz našeg programa možemo ponuditi MACERAT POLJSKE PRESLICE u ulju od maka, HITOZAN dobiven od oklopa crvenonogih rakova.
Biljna ulja mrkve: macerat korijena i ulje sjemena
Macerat mrkve djeluje kao antioksidans i sprečava oštećenje i starenje kože nakon sunčanja, a u isto vrijeme osigurava lijepu i dugotrajnu preplanulost, a na sličan način, regeneracijski, djeluje i eterično ulje mrkve te se upravo iz tog razloga i našlo u ovoj formulaciji.
Macerat nevena je apsolutno prirodno kozmetičko sredstvo koji štiti i njeguje, kako mladu tako i zrelu kožu.
Macerat centele (gotu kole) (Centella asiatica) obično se pripravlja u bademovom ulju.
Uljni macerat nanosi se na kožu lokalno, najmanje dva puta na dan.
Usitnjeni korijen sljeza, koji se može kupiti u svakoj ljekarni, najprije se kratko ispere pod hladnom, tekućom vodom, a zatim se u posudi napravi takozvani hladni macerat.
Unaprijed zahvaljujem odgovor: Ulje divlje ruže se može nabaviti kao macerat ili kao hladno prešano ulje.
A da nabaviš još macerat centelle i apsolut nevena?
Zadržite se na jednostavnim pripravcima tonik od hidrolata lavande ili rimske kamilice, macerat nevena u bademu s par kapi eteričnog ulja (lavande, rimske kamilice, sjemena mrkve), eventualno shea maslac ako je koža suha.
Pojačano učincima predivne biljke Smilje ovaj macerat se koristi i za njegu i ishranu svih tipova kože, ali pogotovo osjetljive i dehidrirane.
Ovaj macerat čini kožu dubinski ishranjenu i glatku ne ostavljajući masni trag.
U aromaterapiji koristimo macerat centrele najčešće u bademu ili lješnjaku.
Macerat se može upotrebljavati i u salatama, ali i kao ulje za masažu.
Klasične recepture sadrže plod divlje ruže (ili macerat centele u tom ulju), neven, pšenične klice, lješnjak, te eterična ulja ružmarina verbenona, smilja, bušina, ljekovite kadulje itd.
MACERAT CENTELE (GOTU KOLE) obično se spravlja u bademovom ili sezamovom ulju, a mi u Aromaterri smo eksperimentirali napravivši i macerate u plodu divlje ruže, makadamiji, lješnjaku, sjemnkama grožđa itd.
Dalje, dermalna rješenja su vrlo jednostavna i jasna, te se obavezno primjenjuju uz sve do sada navedeno.Ukratko, to su tonici s antibakterijskim, umirujućim i protuupalnim hidrolatima poput čajevca, hamamelisa, timijana linalola, lavande.... Biljna ulja lješnjaka, kalofila, te macerat nevena.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com