Na repertoaru su svjetovna i duhovna djela (madrigali, moteti, mise) poznatih europskih skladatelja.
Na repertoaru su svjetovna i duhovna djela (madrigali, moteti, mise) poznatih europskih skladatelja.
Zbirka Il primo libro de madrigali a cinque voci (1604) u kasnorenesansnom je stilu.
Svjetovni su mu madrigali objavljeni u dvjema sjevernoeur. antologijama (Nürnberg 1604; Kopenhagen 1606), a u venecijanskim antologijama (1624., 1625) zastupljen je s nekoliko moteta.
Zbog svog statusa Madrigali su shvatili da njihovi nekadašnji prijatelji nisu više susretljivi kao nekoć dok su imali ugled i bogatstvo...
Uz spomenuti prvijenac iz 1595. godine u kojemu se nalaze polifone instrumentalne skladbe, sačuvani su peteroglasni madrigali u kasnorenesansnoj venecijanskoj tradiciji (Il primo libro de madrigali a cinque voci, Venecija 1604.), zatim opsežna zbirka instrumentalnih i duhovnih skladbi različitih liturgijskih namjena (Messa, e salmi da concertarsi nel ' organo, Venecija 1614.), nadalje zbirka monumentalnih dimenzija, možda najznačajnije Usperovo skladateljsko djelo Compositioni armoniche (Venecija 1619.) i na posljetku crkvene polifone skladbe dijelom u modernom koncertantnom slogu, a dijelom u starijem stilu, in stile antico (Salmi vespertini, Venecija 1627.).
Pjesnički tekstovi visokog su estetskoga statusa jedino u slučaju Paraćevih Madrigali dell Estate (Ljetni madrigali, 1930), nastalih na (talijanske) stihove Gabrielea D Annunzia.
Zajčevi izvorno također talijanski madrigali na različite, katkad i anonimne predloške, nastali za vrijeme studija u Milanu (1850 55), inicijativom čuvara i graditelja hrvatske glazbene tradicije Lovre Županovića izvode se u hrvatskim prepjevima, dok su Klobučareva Tri madrigala i Bergamovi Spiriti eccellenti nastali na nešto manje poznate domaće predloške Bore Pavlovića i u Bergamovu slučaju dijalektalne čakavske pjesnikinje Marine Čapalija.
Instumentalna glazba tog vremena ogledalo je poetskog svijeta: Frescobaldi je posebno zapisao da su njegove tokate bile toliko bogate njihovim affettima kao« moderni madrigali ».
Giulio Tetrico di Zara, u zbirci Terzo libro di madrigali a 4 e 5 voci Nuovamente composti (Venecija, 1554) (skladbu je objavila Katarina Livljanić u časopisu Arti musices. 21/1, 1990).
A madrigali nas još uvijek, svojim tonovima pozivaju da osjetimo tajnovitost ženske duše i spoznamo ljepotu osjećaja koji nam potvrđuje da je divno prije svega biti žena.
Onda se sjedinjuju stoljeća u trenutak istinskog postojanja i spoznajemo da su svi soneti i madrigali napisani tim divnim stvorenjima koja su prije svega znala biti žene.
Ritam izvedbe i razvojnu liniju rada diktiraju glazbene numere čiji je logički slijed također teško raspoznatljiv Wagner, srednjovjekovni madrigali, francuske šansone.
Bili su to madrigali Dolcissima mia vita (Najslađi moj živote) i Itene, o miei sospiri (O, neka odu moji uzdasi).
Prelijepa i zamamna, tajanstvena kao Tassovi soneti i madrigali pisani njoj u čast, žena koja " glasom prodire kroz tisućljeća ", jedna od najpoznatijih pjesnikinja u povijesti hrvatske književnosti, nije iza sebe ostavila niti jedan jedini stih.
Na drugom albumu spleen and ideal ušli su magične vode srednjovjekovne europske tradicije - korali, madrigali i.... spava mi se....
Jer, prošle su nam godine na taj dan predstavljeni Monteverdijevi Ratni č ki madrigali, inače osmišljeni kao kontrast Ljubavnim madrigalima istog skladatelja.
Zbirka Madrigali a cinque (Venecija 1580) Lamberta C. st.., posvećena nekolicini dubrovačkih plemića, kao i neke druge njegove skladbe objavljene u onodobnim antologijama, svjedoče o visokoj izvodilačkoj razini u Dubrovniku.
Šibenčanin Julije Skjavetić u Veneciji objavljuje madrigale (Li madrigali a quattro, et a cinque voci 1562), gregeske, a Motetti a cinque et a sei voci iz 1564. raskošne su polifone strukture pod utjecajem nizozemske škole.
U slučaju Uspera riječ je o pet samostalnih opusa Ricercari et arie francesi (1595), Madrigali a cinque voci (1604), Messa e salmi (1614), Compositioni armoniche (1619) i Salmi vespertini (1627).
Među vrhunce umjetničkih postignuća Zbora HRT-a ubrajaju se Schnittkeovi Stihovi pokajanja i Koncert za zbor, Rautavaarina Vigilia, Papandopulova Muka Gospodina našega Isukrsta i Hrvatska misa, Monteverdijevi Ratni i ljubavni madrigali i Vespro della Beata Vergine, Bachove Muka po Mateju i Muka po Ivanu, Haydnovo Stvaranje svijeta, Händelov Mesija, Muka po Luki K.
To zašto su već ovjenčani i brojnim međunarodnim trofejima mladi su pjevači dokazali svojim vrlo kultiviranim i sabranim pjevanjem i najtežih djela, koja zahtijevaju vrhunsko umijeće i koncentraciju, a to su madrigali Claudija Monteverdija (' Sfogava con le stelle ', ' Cruda Amarili '), motet Carla Gesualda da Venose (' Ave dulcissima Maria ') i djelo u nas gotovo nepoznatog genijalnog nastavljača Gesualdovih harmonijskih ekstravagancija i majstorija Antonia Lottija.
Na glazbu Monteverdijevih odabranih madrigala iz osme knjige Madrigali Guerrieri et Amorosi (između ostalog i onog pod naslovom Il Combattimento di Tancredi e Clorinda), uz elektron sku glazbenu dopunu Schotta Gibbonsa, u režiji Romea Castelluccija, dramaturgiji Chiare Guidi i pod muzičkim vodstvom Roberta Ginija, ostvarena je sasvim fantazmagorična vizija Monteverdijeve glazbe.
Na bogatom repertoaru nalaze se svjetovna i duhovna djela - madrigali, moteti i mise poznatih europskih renesansnih skladatelja, a izvodi i glazbu iz kasnijih razdoblja, osobito onu duhovnoga karaktera.
Na programu su " strastvena " barokna glazbena djela madrigali Gesualda, Allegrija i Monteverdija koji će se fino ispreplesti sa solističkom svirkom virtuoznog Dimitrija Sinkovskog (Bach, Biber).
Ostatak je programa ispunjen madrigalom Cor mio la bianca mano iz zbirke Madrigali et Canzonette a tre voci...
Taj danas praktički nepoznat pjesnik s dvama izdanjima zbirke Madrigali (1544. i 1545) postigao je znatan uspjeh u suvremenih talijanskih skladatelja.
Zajedno s Hrvatskim baroknim ansamblom otvorivši novo izdanje festivala u vrućemu i za sve crkve akustički zapravo uobičajeno nezahvalnu prostoru Bazilike Srca Isusova u Palmotićevoj ulici (1. srpnja), radijski je zbor s nemalim solističkim prinosom Martine Matić Borsa, Martine Gojčeta Silić, Miroslava Živkovića, Ivane Kladarin, Hrvoja Ivkošića, Mladena Klepe i Marka Pletikose, u dramaturški polariziranoj emisiji i percepciji tona ponovio standardni sezonski hit u antologijskome liku i djelu Monteverdijevih Madrigali guerrieri et amorosi.
Bilo kako bilo, Ratnički i ljubavni madrigali u mletačkoj su 1638. kao godini nastanka osme, pretposljednje knjige madrigala, nezaustavljivo najavili obrise baroknoga (kantatno oratorijskoga) plana sola i tutija, a sofisticirano i vlastitim savršenstvom vođenja polifonije s homofonim uklonima u božanski čistu konsonancu dovršeno renesansno madrigalno pravilo, s trećim je uhom zlatnoga reza i novopronađenim/novoosvojenim tehnikama tremola i pizzicata u dramatičnoj varijaciji dinamike u pianissimu pokucalo na vrata pojedinca sa svim njegovim (ljudskim, zemaljskim) dvojbama.
Te 1585. Pace i Vopa objavljuju zajedničku zbirku Il primo libro de madrigali a cinque voci, i to je, čini se, obojici bila prva i posljednja autorska tiskovina.
Njihovi madrigali u jednostavnijem su stilu, s povremenim citatima i aluzijama na smjeliju i kromatikom obogaćenu polifoniju njihova učitelja Stefana Felisa.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com