Nakon otkrivanja spomenutog malvera, istraživači su počeli s detaljnom analizom njegovog djelovanja te je Symantec jučer u svojoj izjavi potvrdio da malver iskorištava dosad nepoznatu ranjivost koja pogađa jezgru operacijskog sustava Windows.
Nakon otkrivanja spomenutog malvera, istraživači su počeli s detaljnom analizom njegovog djelovanja te je Symantec jučer u svojoj izjavi potvrdio da malver iskorištava dosad nepoznatu ranjivost koja pogađa jezgru operacijskog sustava Windows.
Autori malvera sve više koriste pop-up prozore koji sliče sigurnosnim izvještajima poznatih tvrtki kako bi neoprezne korisnike uhvatili u zamku.
Ruski cyberkriminalci započeli su s distribucijom visokotarifnog SMS malvera na lažnim stranicama za skidanje Android aplikacija.
Drugi malver, koji je verzija Andriod: FakeInst malvera ima na meti korisnike koji pokušavaju skinuti čuvare zaslona i besplatne igre, a kao rezultat opet dobiju veće račune za svoj mobilni uređaj.
Oba malvera se trenutno poslužuju na web stranicama na ruskom jeziku, što svakako smanjuje šansu da itko izvan Rusije bude kompromitiran, no svejedno postoji razlog za brigu.
Bez obzira nabavljaju li se aplikacije s proizvoljnih web stranica ili Android marketa, programeri malvera pronalaze sve bolje i sofisticiranije načine kako da kompromitiraju korisnike.
Riječ je o jednom od najsloženijih oblika malvera ikad, a namjena mu je reprogramiranje rada specifičnih...
Bruce Harrison, istraživač tvrtke Malwarebytes, tvrdi da se SFX Fake AV razvija vrlo brzo te da će se u budućnosti pojaviti više varijanti ovog malvera.
Microsoft je opisao ovu akciju kao najsloženiju do danas u borbi protiv malvera.
Veliki broj korisnika i vrlo velika količina interakcije omogućuju vrlo brzo širenje malvera i drugih oblika zloćudnog sadržaja.
Od 41 alata, dvije trećine su se pokazale nedovoljno pouzdanim proizvodima, otkrivši na testu manje od 65 % od 618 malvera.
Mahaffey iz tvrtke Lookout Mobile Security tvrdi kako je ova inačica Zeusa novina, međutim ne sofisticirana te da veća opasnost prijeti od malvera u obliku oglasa unutar aplikacija, poput GGTracker-a koji se širi putem web stranica koje imitiraju Android Market.
Nedavno smo i u Hrvatskoj imali inačicu takvog malvera koji je tražio uplatu od 500 kn zbog kršenja zakona, kako bi navodno MUP odblokirao računalo.
Osim sučelja, naravno spominju se poboljšanja što se tiče detekcije malvera i njegovog uklanjanja koje bi trebalo biti automatizirano, da program čisti zloćudne datoteke bez potrebe za korisnikovim akcijama.
Novootkrivena varijanta malvera dolazi u dva dijela.
Prvi dio malvera instalira downloader aplikaciju " avRunner " pomoću koje automatski skida " avSetup.pkg " instalacijski paket u trenutku korisnikovog posjećivanja zloćudnog web sjedišta.
Na drugom mjestu s 8.54 posto detekcija je Trojan.AutorunInf.Gen, generički mehanizam za širenje malvera preko pokretnih uređaja kao što su flash driveovi, memorijske kartice ili vanjski tvrdi diskovi.
Win32.Worm.Downadup i Win32.TDSS najpoznatije su dvije obitelji malvera koje koriste ovaj način za pokretanje novih infekcija.Win32.Worm.Downadup na trećem je mjestu s 5.29 posto detektiranih infekcija.
Mike DeCesare, govorio je o budućnosti korporacije i suradnji s Intelom te budućnosti security industrije u cjelini. Mi u McAfeeu vjerujemo da su snovi ozbiljna stvar, rekao je, a naš je san napraviti svijet sigurnijim mjestom. Govorio je o realnosti današnjih prijetnji činjenica je da je samo u 2. kvartalu ove godine McAfee Labs pronašao više od 1,5 milijuna novog malvera, činjenica je da cyber napadi ne dolaze više od strane nekoliko tech entuzijasta koji pišu kod u svojim sobama.
Prema zadnjem kvartalnom izvješću Cisca, količina malvera u 2010. g. porasla je čak 139 % u odnosu na 2009. g.
Otkriće malvera " Mebromi " je vrlo značajno iz razloga, jer je vjerojatno riječ o prvom malveru programiranom za BIOS unazad četiri godine.
Programska komponenta malvera " trojan dropper " koja služi za instalaciju neke vrste malvera na sustav, sačinjena je da prvo inficira Award BIOS sustav, proizvođača Phoenix Technologies.
Mnogi od scenarija napada uključuju JavaScript za kreiranje malvera unutar preglednika s mogućnošću slanja neželjene pošte i izvođenja DoS napada.
Takav malver bi se mogao pokretati i na drugim platformama kao što su OS X i Android što bi bitno pojednostavilo razvoj malvera.
McArdle je upozorio i na otežanu detekciju HTML5 malvera.
Sigurnosni stručnjaci smatraju da bi QR kodovi mogli biti sljedeći korak u širenju malvera za pametne telefone.
Ta će se činjenica sve više zloupotrebljavati u širenju neželjenih elektroničkih poruka i malvera za mobilne uređaje.
Korištenje DGA algoritama (domain generation algorithms) među autorima malvera poprima sve veće razmjere kako bi izbjegli gašenje njihovih botnet mreža od strane sigurnosnih istraživača i tijela za provođenje zakona.
U svojim nastojanjima da nadvladaju antivirusnu obranu od bankarskih trojanaca i drugog zlonamjernog softvera, hakeri su povećali proizvodnju malvera.
Tijekom prva tri mjeseca u 2011. dnevno je izrađeno prosječno 73.000 novih vrsta malvera, što je za 10.000 više od istog razdoblja prošle godine.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com