Dramaturg Matko Botić o predstavi je zapisao: Kako napraviti predstavu o najobičnijem, svakidašnjem trajanju, a da taj mimesis ne stvori uvijek istu kolekciju sitnih realizama u izvedbenom stilu?
Dramaturg Matko Botić o predstavi je zapisao: Kako napraviti predstavu o najobičnijem, svakidašnjem trajanju, a da taj mimesis ne stvori uvijek istu kolekciju sitnih realizama u izvedbenom stilu?
Dramaturg je Matko Botić, dramski pedagog i asistent redatelja je Denis Kirinčić, supervizor je Magdalena Lupi Alvir, a oblikovanje svjetla Predrag Potočnjak.
Matko Botić, Young Practitioners Committee (YPC)
Dramaturg predstave je Matko Botić, scenski pokret osmislio je Pravdan Devlahović, scenografiju Juraj Glasinović i Ivana Škrabalo, kostimografiju Doris Kristić, oblikovanje svjetla Aleksandar Čavlek, a odabir i obrada glazbe djelo su Olje Lozice i Matka Botića.
Autorica je lutaka Vesna Balabanić (uz pomoć Luči Vidanović i Safeta Kovačevića), dramaturg Matko Botić, a u glumačkom ansamblu (skrivenu iza lutaka) svi su pridonijeli skladnim tonovima predstave.
Komisija smatra da su redatelj Vinko Brešan i dramaturg Matko Botić upravo to i postignuli te ponudili gledateljima jedno sasvim novo čitanje Novakova kultnog romana.
Stručni žiri u sastavu Matko Botić, Tamara Kučinović i Maja Više o temi
U sličnoj maniri, iako manje opsežno piše i Matko Botić o gostovanju sedmosatnog Čehovljevog Galeba (režija Tomi Janežić, Srpsko narodno pozorište Novi sad, 26. listopada 2012.) u ZKL-u 9. prosinca 2012. logično temeljeći svoju prosudbu većinom na dramaturškim i režijskim postupcima s kraćim osvrtima na glumačke kreacije.
Prvo su se na daske popeli Luka Benčić i Matko Botić i okupljene pozdravili sa nekoliko My Buddy Moose pjesama s njihov prvog rogatog albuma i jednim vječnim hitom Travelling Willburysa u jednostavnoj i ogoljenoj kombinaciji gitare i mandoline.
Dramaturg predstave Matko Botić dodao je da se struktura predstave u nastanku često mijenjala te da su glumci dali golem doprinos da predstava bude kakva jest.
U suradnji s Brešanom dramatizaciju romana potpisuje Matko Botić, koji kaže da mu je prvotni impuls dao redatelj koji je rekao da želi raditi komediju.
Ravnateljica Dječjega kazališta Branka Mihaljevića i predsjednica Organizacijskog odbora Osječkoga ljeta kulture istaknula je kako joj je osobito drago što je predstava napravljena u koprodukciji sa Hrvatskim kazalištem u Pečuhu, a izabran je upravo jedan od najvećih mađarskih klasika Dječaci Pavlove ulice, u godini kada je grad prijatelj Osijeka Pečuh europski grad kulture 2010. Roman napisan prije stotinu godina aktualan je i danas, o bezrazložnom nasilju svakodnevno možemo čitati u novinama, ističe Mesarić i dodaje kako je Matko Botić napravio izvrsnu dramatizaciju i aktualizirao roman Ferenca Molnara.
Voditelji okruglih stolova biti će Tajana Gašparović, dramaturginja (Rijeka/Zagreb) i Matko Botić, dramaturg iz Rijeke, uz festivalskoga selektora Hrvoja Ivankovića.
U predstavi »Pristajanja« dizajn zvuka potpisuje Matko Botić, scenografiju Stefano Katunar i Dejan Rožić Dajc, oblikovatelj svjetla je Alan Vukelić.
U sličnom tonu strukturiran je i razgovor s Oliverom Frljićem koji je vodio Matko Botić.
Prvi na redu, festivalski blok otvara se dvama festivalima (o Sterijinom pozorju piše Matko Botić, a o ovogodišnjem Eurokazu Mira Muhoberac), no ne u cijelosti već odabirom pojedinačnih predstava.
Režiju potpisuje Vinko Brešan, a dramatizaciju romana načinio je Matko Botić u suradnji s Vinkom Brešanom.
Predstavu nastalu po Molnárovom svjetski poznatom romanu Junaci Pavlove ulice (preveden na nekoliko svjetskih jezika, četiri filmske adaptacije od kojih je ona iz 1969. nominirana za Oskara) dramatizirao je Matko Botić.
Posljednji autor rubrike, Matko Botić (Prolazi sve Dramsko kazalište Gavella 7. siječnja 2012.) svoj tekst temelji ponajviše na dramaturškoj analizi i pohvalama Frljićevoj poetici i redateljskim zahvatima, a pri tome se samo ukratko osvrće na glumačke kreacije, dok ostale elemente niti ne spominje.
U bloku kazališnih kritika popraćene su neke od najzanimljivijih predstava u Hrvatskoj u proteklih šest mjeseci, poput Anočićeve Niko i Ništ (Matko Botić: Nepočešljani blues malog čovjeka), a iscrpnošću kritičkog prikaza obogaćena je autorskim promišljanjima.
Matko Botić Urednik programa 24. SLUK-a
Glazbu potpisuje Frano Đurović za prva dva dijela, te Matko Botić za treći.
Stručni žiri u sastavu: Maja Sviben, Tamara Kučinović i Matko Botić dodijelio je nagrade u više kategorija:
Predstava Dječaci Pavlove ulice Ferenca Molnára (režija János Szikora, dramatizacija Matko Botić) nastala u produkciji Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića i Hrvatskog kazališta iz Pečuha podsjetila nas je na postojanje onih djela književnosti, koji uvijek iznova oduševljavaju ljubitelje lijepe riječi bez obzira na starosnu dob.
Onaj koji se sam govori i Grupa za podršku uglavnom kopaju po blatnjavom podu egzistencijalnog minimuma, a Život u sjeni banane i Dolina ruža opisuju što se događa kad se, na drugoj strani, egzistencijalni maksimum raspline kao balon od sapunice Matko Botić
Jedan od najljepših i najpotresnijih romana za djecu, Junaci Pavlove ulice Ferenca Molnára dramatizirao je i sceni prilagodio Matko Botić koji je priču o vjernosti družini, o prijateljstvu, hrabrosti malenih te prije svega ponosu, aktualizirao, pa se tako primjerice glavni lik Nemecsek ne prehladi nego ga protivnička banda pretuče.
Voditelji okruglih stolova ove godine bit će Darko Lukić, Tajana Gašparević i Matko Botić, dok su za uspostavljanje dinamičnije rasprave o predstavama pozvani poznati kazališni kritičari; Jasen Boko, Želimir Ciglar, Nataša Govedić i Bojan Munjin.
Naposljetku, u Novim knjigama Matko Botić piše o monografiji Cariću Carićevo Hrvoja Ivankovića, Darko Lukić o kapitalnom Uvodu u suvremenu teatrologiju I Borisa Senkera, Darko Gašparović o knjizi Kazalište, kultura, tranzicija Darka Lukića, a Lucija Ljubić pozabavila se knjigom Branka Hećimovića, Marije Barbieri i Henrika Neubauera Slovenski umjetnici na hrvatskim pozornicama/Slovenski umetniki na hrvaških odrih.
Dosad su izvedene dvije prethodnih godina nagrađene predstave: Mirisi, zlato i tamjan (režija Vinko Brešan, dramaturška obrada Matko Botić u suradnji s Vinkom Brešanom) koja je 2005. godine proglašena najcjelovitijim ostvarenjem Riječkih ljetnih noći.
I dobro misli, i uspješno djeluje, a zbirka koja je pred vama nepobitni je dokaz toj tvrdnji. Matko Botić
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com