Prije nastavka plovidbe prema Zadru možete se osvježiti skokom u modre dubine u blizini otočića Maun.
Prije nastavka plovidbe prema Zadru možete se osvježiti skokom u modre dubine u blizini otočića Maun.
Ime Vira u povijesnim se dokumentima prvi put spominje 1069. godine u poznatoj darovnici hrvatskog kralja Petra Krešimira IV, kojom je darovao otok Maun benediktinskom samostanu sv. Krševana u Zadru.
Kralj Petar Krešimir IV u darovnici kaže kako poklanja otok što leži u našem dalmatinskom moru, koji se zove Maun, kojemu na istok leži otok koji se slavenskim jezikom zove Vir.
U željezno doba (900. god. pr. n. e. - početak 1. stoljeća n. e.) osniva se i razvija naselje na otočiću Maun, preteča današnjeg (starog) Nina.
Za vrijeme hrvatskih narodnih vladara Nin je jedna od njihovih prijestolnica iz koje upravljaju državom, a isto tako i važna ratna i trgovačka luka. 7. lipnja 879. godine knez Branimir od pape Ivana VIII. prima pismo koje je u ono doba bilo priznanje države Hrvatske. 1069. godine Petar Krešimir IV. u Ninu prvi naziva Jadransko more našim morem u darovnici kojom zadarskom samostanu Sv. Krševana daruje otok Maun. 1080. godine za vrijeme kralja Dmitra Zvonimira papinski legat održava crkveni sabor.
Maun je isto tako idealna lokacija za sve ljubitelje ronjenja, gdje možete zaroniti do zida koji se spušta na 40 metara dubine.
Kako smo se više penjali prema 1320 m visokom vrhu, tako su izranjali biseri našeg mora - otoci Maun, Olib, Silba, Ist, Molat i dr. Slika za sjećanje.
Sa samog vrha pruža se pogled na većinu otočki mjesta (Pag, Kolan, Šimuni, Mandre, Košljun,..), takožer se vide i susjedni otoci (Rab, Mali Lošinj, Silba, Olib, Maun, Lukar,.).
" Ja, Krešimir, upravljajući Božjom milošću Hrvatskom i Dalmacijom zajedno s prisutnim županima, knezovima i banovima odlučismo i spremna srca ustanovismo samostan Sv. mučenika Krševana (u Zadru) počastiti posjedima dajući mu naš vlastiti (kraljevski) otok, koji se prostire u našem dalmatinskom moru a zove se Maun
Danas su Mandre turističko mjesto sa gotovo 400 stalnih stanovnika smješteno na južnoj strani otoka Paga sa prekrasnim pogledom na Silbu i Olib te na otočiće Maun i Škrdu koji obiluju uvalama i prekrasnim plažama.
Mare nostrum Dalmaticum, pisanoj u nazočnosti Petra Krešimira IV. u Ninu; u njoj piše da se samostanu sv. Krševana u Zadru daruje »naš vlastiti (kraljevski) otok koji se prostire u našem dalmatinskom (hrvatskom) moru, a zove se Maun, kojem s istočne strane stere otok koji se u hrvatskom jeziku zove Vir«.
Od ranoga srednjeg vijeka otok je bio u posjedu hrvatskih vladara o čemu svjedoči i povelja kralja Petra Krešimira IV. kojom zadarskom samostanu Sv. Krševana daruje otočić Maun u paškoj otočnoj skupini.
Maun je inače prikladno mjesto za odmor za sve one koji su željni malo odmora i žele pobjeći od silnih gužvi s kojima se susreću u svakodnevnici.
U subotu i nedilju u kafićima Liso, Sofora i Maun održan je 2. Memorijalni turnir u briškuli i trešeti ' ' BAKOTIĆ I LISO ' '.
U neposrednoj blizini otoka Paga, nalazi se Maun, otok dug 9 kilometara kojeg od Paga dijeli Maurski kanal.
Maun od davnina bilježi početke naseljenosti.
U isto vrijeme, jer u djelima naših predšasnika tj. odličnih kraljeva nađosmo da su prije rečeni samostan obdarili mnogim poljima i zemljištima, stoga i mi ne odstupajući ni u čemu od naših predšasnika za otkup moje duše i svih mojih pokojnika poklanjamo i sadržajem ove isprave stalno darivamo tebi blaženome Krševanu, slavnom mučeniku, a po tebi gospodinu Petru, tvoga svetog dvora dostojnu opatu, naš vlastiti otok koji leži u našem dalmatinskom moru, koji se zove Maun, kojemu na istok leži otok koji se slavenskim jezikom zove Vir, da ga ima i posjeduje prije rečeni samostan presvetoga mučenika uvijek bez uznemiravanja od ikojega smrtnika.
Od sjeveroistoka prema sjeverozapadu, zapadu i jugu Vir okružuju otoci Pag, Maun, Planik, Olib, Ist, Molat, Sestrunj, Rivanj i Ugljan.
« Pružamo i dajemo tebi, blaženom Krševanu slavnom mučeniku i za tebe gospodinu Petru dostojnom opatu tvog svetog dvora, naš vlastiti otok koji se nalazi u našem dalmatinskom moru, a zove se Maun, s čije istočne strane leži otok koji narod zove Vir, da njega ima i vječno posjeduje spomenuti sv. Mučenika bez ičijeg ljudskog uznemiravanja, jer tako je odlučila naša dobra volja uz nazočnost i pristanak prvaka čitavog našeg kraljevstva », navodi se u ispravi u kojoj se potom po diplomatičkim običajima toga vremena iznose i prijetnje, proklinjanja i sankcije protiv svakoga tko bi navedenu odluku kršio.
« Pružamo i dajemo tebi, blaženom Krševanu slavnom mučeniku i za tebe gospodinu Petru dostojnom opatu tvog svetog dvora, naš vlastiti otok koji se nalazi u našem dalmatinskom moru, a zove se Maun, s čije istočne strane leži otok koji narod zove Vir, da njega ima i vječno posjeduje spomenuti samostan sv. Mučenika bez ičijeg ljudskog uznemiravanja, jer tako je odlučila naša dobra volja uz nazočnost i pristanak prvaka čitavog našeg kraljevstva », navodi se u ispravi
U rujnu 1069. godine izdana je u kraljevskom gradu Ninu, 10. rujna povelja kralja Petra Krešimira IV., kojom ovaj vladar daruje otoke Maun i Vir zadarskom samostanu Svetoga Krševana, općenito poznata kao« Mare nostrum », budući se u njoj spominje kako navedeni otoci leže u« našem dalmatinskom moru »- in nostro dalmatico mari.
U sklopu NDH ostali su i otoci Brač, Hvar, Pag, Šipan, Šćedro, Maun, Lokrum, Lopud i Koločep.
Od Novalje do Molata, vozeći zadanim kursom uz Škrdu ili Maun, pa niz Olib, možda Silbu i Ist, morali su on i ujak, ili veslači im, u vrlo vjerojatnom kaiću ili gajeti, veslati po utihi, možda i jedriti, najmanje pet do šest sati.
Formulu arenge Ankica Bralić utvrdila je u proširenoj verziji darovnice za Žirje i u darovnici za Maun, formula notifikacije još je rjeđa-samo u jednoj ispravi.
Vidimo Pag, Maun, Plavnik, Škrdu, Olib, Silbu, Premudu, Škardu, Ist i druge otoke.
4.4.4.8. Ispostava Pag sa sjedištem u Pagu, obuhvaća područje od sredine uvale Mandalina na kopnu do sredine Velebitskog kanala gdje zakreće u smjeru sjeverozapada i prati liniju sredine Velebitskog kanala i dalje nastavlja sredinom Paških vrata i Paškog zaljeva do sjevernog ruba uvale Katarelac pa kopnom prema južnoj granici naselja Gajac, između rtova Straško i Crna u smjeru jugozapada do sredine Maunskog kanala gdje nastavlja sredinom Maunskog kanala, zakreće u smjeru jugozapada između otoka Škrda i Maun do sjeverne granice ispostave Silba;
Spašene su četiri osobe kod otoka Maun u kornatskom otočju.
Vidim Brgulje i crkvicu Gospu od sniga na Istu.. Silba, Olib, Grebeni, Maun, Pag, Vir prema jugu Sestrunj i Rivanj. bezbroj školjića. imam što gledati..
Jučer oko 14 sati na otoku Maun nasukao se gumenjak s 10 putnika kojim je upravljao 38 - godišnjak.
Najstariji dokument, s ponosom ističe ravnatelj Državnog arhiva Slavko Ražov, je Darovnica kralja Krešimira IV iz 910. godine u kojoj samostanu Sv. Krševana daruje otok Maun.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com