Iako je 17 stoljeća neprekinutog kontinuiteta života unutar zidina preoblikovalo mnoge prvobitne dijelove poput careva mauzoleja koji kasnije inkorporiran u katedralu sv. Duja, Diolecijanova je palača danas istinski simbol grada Splita.
Iako je 17 stoljeća neprekinutog kontinuiteta života unutar zidina preoblikovalo mnoge prvobitne dijelove poput careva mauzoleja koji kasnije inkorporiran u katedralu sv. Duja, Diolecijanova je palača danas istinski simbol grada Splita.
Međutim, u ruskom listu Izvestija od 25. novembra 1992. godine objavljen je tekst o jednom Rusu plaćeniku koji je u trenažnom kampu u Erdutu prošao obuku pod vođstvom Željka Ražnatovića Arkana, a uz podršku srpske policije. Filozofija brutalnosti je utuvljivana u glave boraca Srpski patriota je nemilosrdan prema neprijateljima, on nema pravo da poštedi njihovu decu, žene, ili starce zgražavao se naš (ruski) bandit, kaže Evgenij Vostrukov u svom tekstu Umreti u Jugoslaviji. Prećutkivano je i da je u Banjaluci, gradu na čijem području nije bilo ratnih dejstava, srušeno svih 16 džamija i pet turbeta (mauzoleja), kao i Sahat kula, prvi javni sat u Bosni i Hercegovini.
- Naše je stajalište jasno: gdje god je riječ o islamskom, narodnom i protuameričkom pokretu, mi ćemo ga poduprijeti, rekao je Hamenei okupljenima ispred Homeinijeva mauzoleja u Teheranu, koji su izvikivali ' Smrt Americi '.
" Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja RH ipak je zatvorilo gradilište kuće koju investitor Jozo Rozić gradi na brežuljku ispod Račićeva mauzoleja u Cavtatu.
U srednjem vijeku kripta mauzoleja pretvorena je u crkvu sv. Lucije.
Za starijeg, Vežić pretpostavlja da je ostatak ranokršćanskog mauzoleja, a mlađeg, prigrađenog, da je ostatak romaničke crkve sv. Pavla.
Na sjeveru su pronađeni slični medaljoni, na vratima mauzoleja Ebrahima i Mohammada u Mazandaranu (1421. g.) te na vratima hrama Shahzadeh Hosseina (1485. g.).
Joško Belamarić predložio je nov ključ za čitanje najoriginalnije dalmatinske srednjovjekovne građevine zvonika koji se sredinom stoljeća počeo graditi između mauzoleja i Peristila, akordirajući se s antičkim ambijentom, a Goran Nikšić izazvao je posebnu pozornost prijedlogom re k onstrukcije izgleda svetišta splitske prvostolnice u Arhiđakonovo doba.
U Splitu, u žarištu Hauserova interesa i praktičnog djelovanja sanacija je Dioklecijanova mauzoleja, odnosno stolnice sv. Duje, a isto tako, neposredno uz nju, i impozantna zvonika.
Ljeti su mogući organizirani turistički obilasci dvorca, kraljevskog mauzoleja, tamnica, podzemnih grobnica i tri muzeja koja se u kompleksu nalaze.
Zvonik je osebujno graditeljsko djelo, specifično po svojoj vitkosti i transparentnosti, po stepenastom sužavanju prema vrhu i uklopljenosti u antičko graditeljsko okruženje, jer uporabom vijenaca i kapitela, u formatu otvora i lukova, korespondira s arkadama Peristila i trabeacijom periptera mauzoleja.
Iranske novinske agencije objavile su i vijest da je došlo do samoubilačkog bombaškog napada u blizini mauzoleja imama Homeinija u južnom dijelu grada.
Ostaci mauzoleja upotrijebljeni su kako bi vitezovi reda Svetog Ivana u 15. stoljeću utvrdili i ojačali zamak u okolici Halikarnasa.
Zlatni vrh kupole i drago kamenje kojima su bili optočeni zidovi mauzoleja ukrali su, naravno, Britanci.
Između ograničene raskoši bijede Mauzoleja (MauzĂłleum) i Anđela tijela (A test angyala, 1997) razapet je isti virtualni ponor, kao među današnjim društvenim slojevima.
Ispred Dvojnih vrata pronađeni su ostaci osmerokutne grobne građevine - mauzoleja iz I-II stoljeća, dijelom restaurirani.
Preko zvučnika postavljenih oko mauzoleja jedan muškarac je ponovno pričao priču o borbi u kojoj je imam poginuo, što je izazvalo jecaje mase obučene u crno.
U to vrijeme, oko mauzoleja je bila gusta industrijska zona.
Navedeni je skup održan 9. svibnja 1997. godine, a na njemu je svećenik Vjekoslav Lasić, redovnik dominikanac, svom kolegi Luki Vincetiću dovikivao Vincetiću pederu Govoreći na trgu s kojeg je ustaška vlast NDH neprijatelje režima odvodila u logore i smrt, Vincetić je upozorio da svaku žrtvu tek živi mogu do kraja osmisliti. Ako se politikantski govori o prošlosti u kojoj su ove žrtve pale, ako se zataškava istina o zločinačkom karakteru ustaškog režima za NDH, ako se ideolozima rasnih zakona te marionetske države daju u današnjoj Hrvatskoj imena ulica ili se pojedinci iz tog razdoblja uzdižu u zaslužne Hrvate itd., onda se, iz kršćanske perspektive, čini teški grijeh jer se ismijava Božja ljubav, čiji je odraz čovjek u svom dostojanstvu, kazao je Vincetić s podija Meštrovićeva mauzoleja, praćen uvredama i zvižducima, zaključujući kako je uzvanike antifašiste okupio strah od budućnosti. Stoga je imperativ da se bude čestit spram prošlosti, nije se davao ušutkati Luka.
Bila je to velebna, trobrodna bazilika (19 x 32 m), na jugu starogradske jezgre s parom kružnih sakristija i parom mauzoleja (tlocrtni obris grčkog križa), te tipičnim paleobizantskim poligonalnim apsidama na začelju i gljivastim vratima.
Kao takva ne može više biti shvaćana kao dekoracija niti smiju više njeni produkti biti sadržajem umjetničkih mauzoleja (muzeja i galerija), kao što nije moguće da više bude u službi nekog sustava koji ima sumnjive ciljeve, već će nastojati ispitati učinke samog procesa stvaranja.
Značajni rimski povjesničar Amijan Marcelin spominje da je car pokopan u svome mauzoleju te navodi i krađu grimiznog vela s njegova groba u vezi s jednom spletkom na dvoru Konstancija II., iz čega se razabire da Dioklecijanov grob oko godine 360. još nije bio opljačkan i izbačen iz mauzoleja.
Prateći obalu doći ćete do ćitovnice i mauzoleja a malo dalje do vijkastog mlina, pa sve do Lanterne, malog svjetionika gdje se sastaju zaljubljeni.
Bikovsku glavu na kaseti iz trijema oko Dioklecijanova mauzoleja moglo bi se dovesti u vezu s crnim bikom - božanstvom Apisom.
Moguće je stoga da bik na kaseti iz trijema oko Mauzoleja predstavlja Apisa.
Iste je godine kapela sv. Duje povučena iz periptera Mauzoleja, gdje je u XVIII. stoljeću bila protegnuta probijanjem njegova sjevernog zida.
Zajedno sa 16 grobalja i mauzoleja, one su ključne za o čuvanje identiteta malijskog naroda...
Iz Srbije je, u suradnji s Ministarstvom kulture, uspio vratiti i slikarske radove Ivana Meštrovića opljačkane iz njegova Mauzoleja u Otavicama za vrijeme agresije na Hrvatsku.
Djelo je kipara Tome Rosandića, koji je projektirao i kompletnu unutrašnjost, od namještaja do ključa velikih ulaznih brončanih vrata i zdenca pored mauzoleja.
Interijer mauzoleja također je izvanredan i učenjaci kao što su A. U.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com