Prema zakonu o minimalnoj plaći, njen u dio u prosječnoj plaći na razini države je 39 posto.
Prema zakonu o minimalnoj plaći, njen u dio u prosječnoj plaći na razini države je 39 posto.
(NOVI LIST) ZAGREB Sindikati i poslodavci uskoro bi mogli dobiti poziv resornog ministarstva rada na razgovore o minimalnoj plaći.
Zakonske promjene u obračunu dohodaka, osnovice za doprinose, minimalna plaća Kako je od 1.7.2008. stupio na snagu Zakon o minimalnoj plaći, Zakonom o obveznim doprinosima od 1.1.2009. dodatno se mijenja sistem obračuna plaća.
Govoreći o prijedlogu Zakona o minimalnoj plaći, koji sindikati poslodavci trebaju usuglasiti do 15. ožujka, Mudrinić je ustvrdio kako je " praksa u svijetu pokazala da približavanje minimalne plaće udjelu od 40 posto u prosječnoj plaći usporava gospodarski razvoj ".
Na listu rezultata socijalnog dijaloga treba pridodati i nedonošenje Zakona o minimalnoj plaći.
Pregovarat će se o radu agencija za zapošljavanje, prekovremenom radu, radnom vremenu, minimalnoj plaći, ali i o ugovorima o radu.
Posao manekenke koja nosi revije smatra se prestižnim, a kao samostalni poduzetnici modeli su izuzeti od razno raznih provizija čije plaćanje nalaže američki zakon o radu uključujući i onaj o minimalnoj plaći.
' GSV je lani na državnom nivou postigao značajne rezultate od donošenja Zakona o minimalnoj plaći, povećanja neoporezivog dijela plaće do spriječavanja rasta cijena, a sve zahvaljujući dijalogu sindikata, poslodavaca i vlasti ', dodao je.
SSSH traži zakon o minimalnoj plaći
Nekoliko sindikalnih središnjica već je iznijelo svoje prijedloge o minimalcu, a čelništvo Saveza samostalnih sindikata Hrvatske danas će raspravljati o zadnjoj verziji svog prijedloga Zakona o minimalnoj plaći.
ZAGREB Većina saborskih klubova najavila je danas da će podržati izmjene Zakona o minimalnoj plaći, a protivi mu se HDZ, koji smatra da je riječ o udaru na poslodavce koji će dovesti do daljnjeg gubitka radnih mjesta.
- Poslodavci oko Zakona o minimalnoj plaći mogu najviše profitirati ako na tom pitanju podrže sindikate i prema Vladi izađemo sa zajedničkim stavom, koji uključuje fond za subvencioniranje isplata minimalnih plaća.
Utvrđene su i povrede Zakona o mirovinskom osiguranju jer se kasnilo s prijavama radnika te Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i Zakona o minimalnoj plaći budući da su utvrđeni prekršaji u obračunskim listama plaća.
Prije je Hrvatska mogla konkurirati nižom cijenom rada, ali sada, pogotovo ulaskom u EU, u kojoj se trenutno vodi debata o ujednačenoj minimalnoj plaći na razini Unije, ova će prednost uskoro potpuno nestati.
Sada pak, sve otvorenije govore o potrebi izmjene zakona o minimalnoj plaći, ili barem privremenog »zamrzavanja« primjene minimalca u radno-intenzivnim industijama.
(Novilist.hr) ZAGREB Iako je Zakon o minimalnoj plaći stupio na snagu, novi minimalac primjenjivat će se od lipnja.
Zadržavanje udjela minimalca na razini od 39 posto u uvjetima kada je prosječna plaća u državi lani iznosila 7.796 kuna, podrazumijevalo bi podizanje minimalne plaće na 3.040 kune, što bi se slijedom Zakona o minimalnoj plaći primjenjivalo do konca svibnja iduće godine.
- Ako odredba o minimalnoj plaći ostane u smjernicama za vođenje politike plaća, nikada za to neću dati svoj glas.
Prihvaćam da se i o minimalnoj plaći može razgovarati, a naš je sindikat dao prijedlog da Vlada iznađe sredstva za poseban antirecesijski fond iz kojih bi se kompenzirali poslodavci koji zbog krize ne mogu isplaćivati minimalne plaće.
NHS o Prijedlogu Zakona o minimalnoj plaći
Upozorio je na to da u Americi, obitelj s dvoje djece na minimalnoj plaći živi ispod ruba siromaštva.
1. po osnovi plaće i s plaćom izjednačenih primanja do iznosa minimalne plaće u Republici Hrvatskoj utvrđene prema propisu o minimalnoj plaći,
Podsjetio je na nužnost što bržeg donošenja zakona o minimalnoj plaći.
Nakon izbora treba hitno donositi i mijenjati razne zakone, zbog usklađivanja s europskim zakonima i propisima do zakona o minimalnoj plaći, izmjenama ZOR-a, privatizaciji i organiziranom radničkom dioničarstvu, presložiti zakone o mirovinskom i zdravstvenom osiguranju, urediti neoporezivima uplate poslodavaca za radnika u 3. mirovinski stup, dopunsko zdravstveno osiguranje i topli obrok, sve do nekog određenog iznosa.
Izmjene Zakona o minimalnoj plaći, usvojene u Hrvatskom saboru i objavljene u NN, kojima se unatoč nastavku izrazito negativnih trendova u domaćem gospodarstvu minimalna plaća ove godine povećava za 170 kuna odnosno za 6 posto, Hrvatska udruga poslodavaca ocjenjuje posve neprimjerenima situaciji u gospodarstvu i štetnima za značajan dio domaćeg gospodarstva, posebno prerađivačku industriju i graditeljstvo.
ZAGREB, 21. travnja 2008. (Hina) - Na današnjem sastanku radne skupine Ministarstva financija, sindikata i poslodavaca, koja radi na prijedlogu Zakona o minimalnoj plaći, svi su se usuglasili kako bi prijedlog da cijeli iznos minimalne plaće bude neoporeziv stajao državu tri milijarde kuna, rekao je ministar financija Ivan Šuker.
Donošenje Zakona o minimalnoj plaći u 2008. godini za posljedicu je imalo porast udjela na 36 posto, što je rezultiralo porastom broja radnika primatelja minimalne plaće, i to s procijenjenih 3 posto radnika prije 2008. godine na 5 posto radnika u sadašnjem sustavu.
Vlada će stoga, nakon donošenja tog zakona, donijeti i uredbu o minimalnoj plaći za 2013. i sve ostale godine.
Državni minimalac će, prema Zakonu o minimalnoj plaći, od 1. srpnja doseći 39 posto prosječne plaće u prošloj godini, a utvrđeni iznos vrijedi do 31. svibnja 2009. godine.
Zakon o minimalnoj plaći predviđa i kazne od 60 do 100 tisuća kuna za poslodavce koji u propisanim rokovima ne isplate minimalnu plaću u visini koju određuje Zakon, odnosno 7000 do 10.000 kuna za poslodavca fizičku osobu ili odgovornu osobu u pravnoj osobi.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com