h) strujni krug u kojem se uspostavlja struja mjerene veličine odnosno struja koja je njoj razmjerna
h) strujni krug u kojem se uspostavlja struja mjerene veličine odnosno struja koja je njoj razmjerna
Na mjerilima se moraju nalaziti ovi natpisi i oznake: 1) tvrtka, odnosno ime ili znak proizvođača; 2) oznaka tipa; 3) serijski broj; 4) mjerna frekvencija; 5) jedinica mjerene veličine; 6) mjerni opseg u kojem mjerilo udovoljava uvjetima u pogledu pogrešaka propisanih ovim pravilnikom; 7) oznake stezaljki, i to tako da se mjerilo može uporabiti za mjerenje bez pogrešaka u spajanju, na što se mora upozoriti i u uputama za uporabu; 8) donja i gornja granica napona napajanja u okviru kojih mjerilo u pogledu pogrešaka udovoljava uvjetima propisanima ovim pravilnikom; 9) napon, struja i vrijeme punjenja baterije, na mjerilima s baterijom koja se puni; 10) vrsta i napon baterije, na mjerilima s baterijom koja se mijenja; 11) napon i frekvencija mreže, na mjerilima s priključkom na vanjsku mrežu; 12) službena oznaka tipa mjerila.
Oni u postupku određivanja vrijednosti mjerene veličine zamjenjuje čovjekova osjetila.
Neposredni postupak mjerenja je kada mjernu vrijednost dobijemo neposrednom usporedbom mjerene veličine s primjerenom vrijednošću iste veličine.
Posredni mjerni postupak je kada je vrijednost mjerene veličine određena vrijednošću druge fizikalne veličine, korišćenjem njihovih međusobnih fizikalnih ovisnosti.
Kontrolni instrumenti i optički signalni uređaji moraju na radnoj opremi ili u njenoj blizini biti postavljeni na lako vidljivom mjestu, tako da se mjerene veličine i signali mogu s radnog mjesta lako očitati odnosno promatrati.
Prema ovome pravilniku, osnovna je pogreška je izražena u postocima dogovorne vrijednosti; 13) Promjena je razlika između dviju izmjerenih vrijednosti iste mjerene veličine, kad jedna od utjecajnih veličina dobiva uzastopce dvije različite i utvrđene vrijednosti; 14) Promjena u postocima dogovorne vrijednosti je količnik promjene i dogovorne vrijednosti definirane u točki 10) ovoga članka, pomnožen sa 100; 15) Uporabna pogreška je u postocima iskazana pogreška u uvjetima nazivne uporabe, odnosno u uvjetima koji odgovaraju nazivnim područjima uporabe za utjecajne veličine.
Ako je pogreška pozitivna vrijednost, znači da smo izmjerili veću vrijednost mjerene veličine od stvarne vrijednosti, a ako je pogreška negativna vrijednost, znači da smo izmjerili manju vrijednost mjerene veličine od stvarne vrijednosti.
3.1.2. Najveće dopuštene relativne pogreške mjerenja mase plina kod prve ovjere provedene pri nazivnim radnim uvjetima na mjestu primjene agregata kao i pri ponovnim ovjerama za cjelokupni agregat iznose 2 % mjerene veličine.
1.5 % mjerene veličine za cjelokupni agregat.
Naime, najveće dopuštene pogreške od 1.5 % mjerene veličine primjenjuju se kada je cjelokupni mjerni sustav opremljen s cijevi duljine kraće od ili jednake 5 m.
Najbolja mjeriteljska sposobnost etalona iz članka 4. ovoga pravilnika za svaku mjerenu veličinu, i za postupkom ovjeravanja određeno područje, određena procjenom iznosa doprinosa pojedinih sastavnica mjernih nesigurnosti, mora biti najmanje 3 puta manja od dopuštene pogreške mjerenja te mjerene veličine ovjeravanog mjerila, a za etalonski uređaj za ispitivanje laserskih mjerila brzine, za brzine veće od 50 km/h i pri udaljenostima većim od 100 m, najveće odstupanje mjerenja vremena ne smije biti veće od 1,5 %.
Pri tome treba imati na umu da je ponekad, ukoliko su mjerene veličine ' onečišćene ' smetnjama, pogodnije koristiti asimptotski procjenitelj stanja koji procjenjuje vrijednosti varijabli stanja bez smetnji.
Kada je duljina cijevi veća od 5 m, iznos najveće dopuštene pogreške za cjelokupni agregat je 2 % mjerene veličine.
Vatmetar je mjerni instrument koji djeluje po načelu umnoška vrijednosti dvije mjerene veličine (obično električnog napona i jačine struje).
Kontinuiranom izlazu mogu biti pridodijeljene mjerene veličine sa svih ulaza ili regulacijske veličine.
Do 8 MASTERA može biti spojeno u sistemu. 4. PC koji posjeduje instaliran VIBRONET TREND software.Software-om se pokreće mjerni sistem, određuju mjerene veličine na pojedinim mjernim mjestima, setiraju alarmni nivoi, stvara baza izmjerenih podataka, radi trending aktuelnog stanja itd.
15) kapacitet brojača je podatak izražen u jedinicama mjerene veličine, što ga pokaže brojač kad njegov kolut, ljestvica odnosno kazaljka najveće mjesne vrijednosti napravi jedan punokretaj;
Stanje brojača izražava se u jedinicama mjerene veličine.
EDPS-B je uređaj s mogučnošću prikaza mjerene veličine na LED displeju s 4 znamenke te također ima mogučnost prikaza te iste veličine na 50 segmentrom LED bargrafu u postocima.
Kontinuiranom izlazu mogu biti pridodijeljene mjerene veličine ili regulacijske veličine.
Osnovne mjerene veličine geodetskih mjerenja jesu linearne veličine i kutovi.
i) naponski krug koji je priključen na napon električnog kruga mjerene veličine, odnosno na napon koji je njemu razmjeran.
Debljina oznaka mora doista biti stalna i ne smije prijeći jednu petinu (1/5) duljine podjeljka na ljestvici. 4. Natpisi i oznake 4.1. Natpisi 4.1.1. Obvezatni natpisi Tlakomjeri moraju nositi ove oznake: (a) na brojčaniku znak mjerene veličine, Pe znak mjerne jedinice, bar ako je potrebno, oznaku koja pokazuje radni položaj mjerila, (b) na brojčaniku, na pločici s podacima ili na samome mjerilu: podatke za identifikaciju proizvođača podatke za identifikaciju mjerila oznaku EZ odobrenja uzorka.
Apsolutna vrijednost najveće dopuštene pogreške za prikazanu masu, u drugom slučaju je povišena za 5 % najmanje mjerene veličine.
2. »mjerna nesigurnost« određuje raspon vrijednosti unutar kojega očekujemo da se nalazi (prava) vrijednost mjerene veličine;
U uvjetima kad je faktor vlažnost bez kondenzacije, prikladno je stanje sa stalnom temperaturom s vlagom. 2. Obnovljivost Primjena iste mjerene veličine na drugome mjestu ili od strane drugoga korisnika, pri čemu su svi drugi uvjeti isti, mora dati tijesno slaganje rezultata uzastopnih mjerenja.
Razlika između tih mjernih rezultata mora biti malena u usporedbi s najvećom dopuštenom pogrješkom. 3. Ponovljivost Primjena iste mjerene veličine pod istim mjernim uvjetima mora dati tijesno slaganje rezultata uzastopnih mjerenja.
Razlika između tih mjernih rezultata mora biti malena u usporedbi s najvećom dopuštenom pogrješkom. 4. Razlučivanje i osjetljivost Mjerilo mora biti dostatno osjetljivo, a prag pokretljivosti mora biti dostatno nizak za mjerne zadatke za koje je namijenjeno. 5. Trajnost Mjerilo mora biti konstruirano tako da održava odgovarajuću stabilnost svojih mjeriteljskih značajka u razdoblju koje je procijenio proizvođač, pod uvjetom da je ispravno ugrađeno, da se ispravno održava i upotrebljava u skladu s uputama proizvođača kad je u uvjetima okoliša za koje je namijenjeno. 6. Pouzdanost Mjerilo mora biti konstruirano tako da se što je više moguće smanji djelovanje neispravnosti koja bi mogla dovesti do netočnoga mjernog rezultata, osim ako je postojanje takve neispravnosti očigledno. 7. Prikladnost 7.1 Mjerilo ne smije imati svojstva koja bi mogla olakšati zloporabu, pri čemu mogućnosti nenamjerne pogrješne uporabe moraju biti svedene na najmanju mjeru. 7.2. Mjerilo mora biti primjereno uporabi za koju je predviđeno, uzimajući u obzir praktične radne uvjete, a korisnik ne smije postavljati nerazumne zahtjeve da bi se dobio ispravan mjerni rezultat. 7.3 Pogrješke mjerila koja služe za mjerenje energenata ili vode pri protocima ili strujama izvan nadziranoga područja ne smiju imati nepropisnu sustavnu pogrješku. 7.4 Kad je mjerilo konstruirano za mjerenje vremenski stalnih vrijednosti mjerene veličine, to mjerilo mora biti neosjetljivo na mala kolebanja vrijednosti mjerene veličine, ili mora dati upozorenje za odgovarajuće djelovanje. 7.5. Mjerilo mora biti neosjetljivo, a gradiva od kojih je izrađeno moraju biti prikladna za predviđene uvjete uporabe. 7.6 Mjerilo mora biti konstruirano tako da dopušta nadzor mjernih zadataka nakon što se stavi na tržište ili u uporabu.
13) podatak brojača je stvarna vrijednost mjerene veličine ako se uzme u obzir i eventualna konstanta transformacije;
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com