Tijekom svoje povijesti Biograd je bio stiješnjen između mletačke vlasti, priznavao ju je, a Mlečani su ga razorili, naglasio je Došen.
Tijekom svoje povijesti Biograd je bio stiješnjen između mletačke vlasti, priznavao ju je, a Mlečani su ga razorili, naglasio je Došen.
U nekadašnjem samostanu koji su podigli Mlečani, za potrebe grčkih, pravoslavnih posada mletačke mornarice, donedavno hvarskoj kulturnoj ljetnoj pozornici, Kazimir Markić, direktor tvrtke Veneranda, koja tu na temelju ugovora o koncesiji drži ugostiteljski objekt s diskoklubom, odlučio se bez ikakvih dozvola na opsežne i drastične radove u unutrašnjosti i oko objekta koji je zaštićeno kulturno dobro.
Tako su Mlečani sami zarobili nekih 225 brončanih topova, ali su skoro svi rastopljeni i preljevani (s pojačanjem), jer po Vijeću desetorice " metal je od tako loše kvalitete ".
Već su Mlečani na otoku izgradili utvrdu koja je štitila ulaz u zaljev do XIX. st. važno alternativno sidrište.
Dok dalmatinske gradove i otoke sve jače steže vladavina ÂťRepublike Svetoga MarkaÂŤ â Mletaka i sve jače pritišće najezda osmanlijskih osvajača, Dubrovnik je proživljavao doba svoga najvećeg uzleta, premda se svuda oko njega prostiralo osmanlijsko carstvo, a u neposrednome su dalmatinskome susjedstvu vladali Mlečani koji su cijeli Jadran nazivali Golfo di Venezia (Mletački zaljev).
Nakon smrti hrvatskoga kralja Držislava 997. godine došlo je do dinastijskih borba što su Mlečani vješto iskoristili i 1000. godine pokorili Hrvate i Neretvane.
Na području cijele Makarske rivijere možemo vidjeti mjesta koja svjedoče o bogatstvu povijesti toga prostora - građevine koje su izgradili Mlečani, Turci ili pak Francuzi, koji su se najkraće zadržali na ovim prostorima.
Da ne bude monotono prvo su ga razorili Đenovežani, pa nedugo poslije i Mlečani.
Nakon što su poklali skoro sve stanovnike u 15. stoljeću Mlečani ipak obnavljaju grad i cijelo jedno stoljeće (uzevši u obzir ljudsku povijest, glupost, megalomaniju i slično usudila bih se reći da je to solidno dug period), grad napreduje.
To je jedan od glavnih razloga zašto su Mlečani započeli s podizanjem utvrda u dalmatinskim gradovima i zbog čega je mletački dužd dao šibenskom knezu 300 dukata kako bi na području Mandaline i Tisnoga podigao obrambene zidove.
Afera s brošem pojavila se u medijima kad i najnovije istraživanje MMF-a u kojem stoji da je HDZ u vrijeme Tuđmana i Sanadera bio štetniji za hrvatsku ekonomiju nego Mlečani i Turci zajedno.
Dokaz njihove snage i bogatstva je slučaj iz 1202. g. kada su Mlečani razorili Zadar: templari su kupili 10 najskupljih galija uz pomoć kojih su već godinu dana kasnije vratili grad.
Istodobno, iskoristivši slabljenje bribirske moći i politiku kralja Karla, Mlečani su proširili svoju vlast u Dalmaciji.
Hormuz je bio veliki lučki terminal, no Mlečani nisu bili zadovoljni izgledom i stanjem tamošnjih brodova te su odustali od puta morem i zaputili se teškim kopnenim stazama koje je Marco kasnije ovako opisao:
To su naši stari, kad su se s brda spuštali na obalu, donijeli pastrve i pustili ih u more, a onda, kad su došli Mlečani i kad su posjekli Velebit, usput su izlovili starohrvatsku morsko-potočnu pastrvu.
Sjeverna je Hrvatska (Kraljevina Hrvatske i Slavonije) bila pretežno pod utjecajem njemačkoga jezika i njemačke kulture, južnom su Hrvatskom (Kraljevinom Dalmacijom i istarskom grofovijom) stoljećima vladali Mlečani, Dubrovnik je bio slobodan, ali je živio u daleko tješnjoj vezi s prekomorskim talijanskim susjedom nego s vlastitim sjeverom.
To se dogodilo u vrijeme kada Mlečani i Neretvani, premda su bili pod vlašću Bizanta, nastupaju kao samostalan čimbenik na Jadranu osloba đ ajući se tu đ inske vlasti i sami odlučuju o svojoj sudbini.
Tijekom minulih stoljeća otokom su vladali Iliri, Rimljani, Mlečani, Slaveni, knezovi Frankopani i mnogi drugi.
Mlečani su Barbanštinu dali na dražbu te su ugovorom od 23. prosinca 1535. Barban i Rakalj prodani poznatoj mletačkoj obitelji Loredan za 14.760 dukata.
Gazili su nas Mlečani, Turci, Srbi.
U obračunu s Uskocima Mlečani su, međutim, pribjegli diplomaciji i činili sve da na bečkom dvoru stvore antiuskočku klimu i potaknu Habsburgovce da uklone uskočke posade iz Senja i Podvelebitskog primorja.
Mlečani su u svojim nastojanjima uspjeli 1601. kada je u Senj stigao kraljevski i carski povjerenik Josip Rabatta, kojega je pratilo 1.500 vojnika.
Dvije godine kasnije, Mlečani su počeli ozbiljno nastojati oko zauzimanja onih dijelova Dalmacije koji su još bili pod vlašću kralja Žigmunda.
Prvi podaci o Senjaninu Ivi potječu baš iz 1596. godine za vrijeme zauzeća Klisa gdje se Vlatković istakao te je nagrađen od nadvojvode Ferdinanda. 1603. godine vodio je uskoke u okolicu Primoštena, a sljedeće godine u Liku te u okolicu Zadra, Šibenika, Splita, te opet pod Klis i na Hvar. 1606. godine opet pregovara o zauzimanju Klisa budući da vodi šest stotina uskoka, ali već sljedeće godine mu Mlečani ucjenjuju glavu na 5.000 dukata.
Uskoci su napadali područja koja su držali Turci na kpnu i Mlečani na moru.
Mlečani su radili pritisak na Austriju da raseli Uskoke što je napravljeno.
Kad su Mlečani 1716. uništili tvrđavu Čitluk i granica se povukla na liniju ispod Gabele, franjevci su počeli osamostaljivati pastoralni rad oko Metkovića.
Karlo I. je svrsishodno potpomagao otpor protiv Mletaka na otocima Krku, Pagu i Hvaru (1310.), a osobito ustanak u Zadru, kojeg su Mlečani 1311./1313. opsjedali, ali kako nije imao jaku mornaricu, Karlo I. ih nije mogao potisnuti iz Dalmacije.
Iz mnogobrojnih tužbi naroda protiv venecijanskih poslanika i namjesnika-providura vidljivo je da mlečani nikada nisu stekli naklonost stanovništva.
Dominacija Austrije Godine 1797. u Dalmaciji Mlečani gube vlast, a nastupa dominacija Austrije.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com