Veći zubi nego obično-MAKRODONCIJA, češća su pojava kod trajnih nego kod mliječnih zubi, i to naročito izražena na gornjim središnjim sjekutićima, očnjacima i kutnjacima.
Veći zubi nego obično-MAKRODONCIJA, češća su pojava kod trajnih nego kod mliječnih zubi, i to naročito izražena na gornjim središnjim sjekutićima, očnjacima i kutnjacima.
Budući da je to vrijeme u kojem se dešavaju intenzivne promjene, za nas posebno zanimljiva zamjena mliječnih zubi novim trajnim zubima, stomatolog bi barem jedanput u školskoj godini u svakom razredu morao održati predavanje s temom o zdravlju zubi i usne šupljine.
Formula prvih " mliječnih " zubi je: 3 1 3. Još mladi, članovi ove porodice nemaju kutnjake, dok kao odrasli imaju po dva u gornjoj i tri u donjoj čeljusti sa svake strane [ 1 ].
Zamjena mliječnih zubi završava se između 30. i 34. mjeseca.
Razvoj mliječnih zubi počinje u ljudskom embriju, za vrijeme šestog tjedna, a trajnih u tijeku petog mjeseca intrauterinog života.
Rijetka je pojava manjak mliječnih zubi, a ako se nađe, onda nedostaju sjekutići ili očnjaci.
Okolnosti su takve da dijete češće pobolijeva u razdoblju od jedne do tri godine, kada mu niče najveći broj mliječnih zubi.
Nedostatna i jednolična prehrana može uzrokovati poremećaje stvaranja mliječnih zubi u djeteta.
Dentinox N gel tradicionalno se koristi kao lijek za ublažavanje tegoba tijekom nicanja mliječnih zubi.
Na rast mliječnih zubi majka utječe već tokom trudnoće putem svoje prehrane.
Vrlo je bitno kod izrasta mliječnih zubi dovesti dijete na pregled stomatologu (negdje od 18 mj. do 3 god. života) jer se karijes najčešće pojavljuje oko druge godine života, s velikim povećanjem tijekom daljih godina.
Zubalo mačke obično ima 30 trajnih zubi, a sve dok se ne pojave trajni zubi, mačka ima 26 mliječnih zubi.
U dobi od 12 do 24 mjeseca: četkanje zubi barem dva puta dnevno, a obvezno prije spavanja, slijediti raspored kontrolnih pregleda kako je preporučio doktor dentalne medicine; općenito, kontrolne preglede preporuča se svakih 6 mjeseci, a po potrebi i češće, nakon što je dijete naučilo isprati usta, a većina mliječnih zubi je niknula, može se početi koristiti pasta za zube s fluorom, u količini koja odgovara veličini zrna graška;
Slikoviti opis karijesa bočice kao dentalnog oboljenja mliječnih zubi može se dati na slijedeći način.
Četkanje od malih nogu i mliječnih zubi
Svjesnost o važnosti oralne higijene potrebno je razviti još u dječjoj dobi, jer je djetinjstvo vrijeme trajnog stjecanja higijenskih navika kao i zamjene mliječnih zubi trajnima.
Osnove mliječnih zubi počinju se stvarati od 38. dana intrauterinoga života djeteta, a njihova mineralizacija (ugradnja kalcija) počinje u 4. mjesecu prije rođenja.
Mladić se sjeća, ako uopće poseže za introspekcijama, samo djetinjih dana (to je njegovo jučer; sve drugo je njegovo danas), a djetinji su dani doba neosviještenosti ili djelomične osviještenosti â Âťdoba pekmezaÂŤ, ako mi dopustite malo slanga, i Âťdoba mlijekaÂŤ, mliječnih zubi, ukratko: nedoraslosti.
Kod izbijanja mliječnih zubi terapija nije potrebna jer ionako ispadnu, ali kod uguranih mliječnih zubi postoji veliki rizik za rast trajnih zubi.
Sa oralnom higijenom se može krenuti i prije izbijanja mliječnih zubi, a čim niknu mliječni zubi treba ih početi nježno četkati mekom četkicom koja je svojom veličinom prilagođena dobi djeteta, bez uporabe zubne paste.
Postupci mogu uključivati ubrušavanje mliječnih zubi ili njihovo vađenje, vježbe drvenom špatulom kod obrnutog pregriza jednog prednjeg zuba, vježbe jačanja mišića usnica i odvikavanje od guranja jezika između zubi kod otvorenog zagriza te primjenu nekih ortodontskih naprava za preusmjeravanje rasta čeljusti i usmjeravanje rasta zubi.
Do treće godine dijete bi trebalo imati svih dvadeset mliječnih zubi
Nicanje mliječnih zubi ne stvara nikakve simptome, no djeca mogu osjetiti nelagodu, svrabež zubnog mesa, te crvenilo i oticanje.
Na rast mliječnih zubi majka utječe već tokom trudnoće putem svoje prehrane.
Izrazito je važno da mliječni zubi budu zdravi jer prerani gubitak mliječnih zubi negativno utječe na rast i razvoj čeljusti te pravilno nicanje trajnih zubi.
korekcija zubnog luka u slučaju prekomjernog broja zubi, gubitka ili preranoga gubitka te urođenog nedostatka zubi, usklađivanje vremena i tempa razmjene mliječnih zubi s trajnim zubima...
Najvažnija preventivna mjera, pravilno održavanje oralne higijene, redovito započinje pojavom prvih mliječnih zubi i traje cijeli život.
Svih 20 mliječnih zubi obično izbije prije djetetove treće godine.
Pojava mliječnih zubi često je praćena mnogobrojnim simptomima na samom mjestu gdje zub izbija i općim.
I tako dijete s dvije godine ima 20 mliječnih zubi.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com