Povišena mokraćna kiselina nije vitalno ugrožavajući poremećaj ali umanjuje kvalitetu života oboljelih.
Povišena mokraćna kiselina nije vitalno ugrožavajući poremećaj ali umanjuje kvalitetu života oboljelih.
Neke vrste povrća sadrže purine prirodne spojeve čijom se razgradnjom stvara mokraćna kiselina, ali kod osoba, primjerice oboljelih od gihta, njezino prekomjerno stvaranje može izazvati dodatne tegobe.
Mokraćna kiselina je produkt metabolizma purina, a jedan dio purina dolazi iz hrane, drugi nastaje u tijelu.
Svakodnevno se u našem organizmu razgrađuje više od 600 mg purina (jedan od produkata je i mokraćna kiselina), hranom se dodatno organizam opterećuje s 50 - 100 mg.
S obzirom da mokraćna kiselina nastaje tijekom probave pojedine hrane, glavna će biti prilagodba izbora i pripreme namirnica.
U normalnim uvjetima se mokraćna kiselina otapa u krvi i bubrezima se izlučuje u urin.
4. Izbacite alkoholna pića u potpunosti (alkohol sam potiče stvaranje mokraćne kiseline te izlučivanje vode iz organizma, zbog čega se mokraćna kiselina koncentrira u tijelu).
Također, vrlo efikasno pospješuju oksigenaciju krvi i otpuštanje metabolita kao što su mliječna i mokraćna kiselina iz naših tkiva i mišića.
Čak i mokraćna kiselina (uric acid), koja se normalno smatra otpadnim produktom koji izaziva giht, ima izvanredne ljekovite osobine, kao što su sprečavanje raka i starenja, uz pomoć uništavanja slobodnih radikala.
Kao što cestama i prugama kolaju ljudi i materijalna dobra, tako žilama kola krv, prenositelj kisika, energenata (škrob i masti), građevnih komponenti (aminokiseline), otpadnih tvari (mokraćna kiselina, urea), obrambenih jedinica (leukociti), raznih proteina, glasnika (hormoni), i dr. Kardiovaskularni sustav ima i zadaću ujednačiti pogodne uvjete u svakoj točki organizma održavajući stalnu temperaturu, pH, osmolaritet i dr
PITANJE: Nije li ta mokraćna kiselina uzrok bolova u donjem dijelu kralježnice i nepokretljivosti u kukovima, a možda i mogući uzrok moje hipertenzije?
To je metabolička bolest, jer mokraćna kiselina nastaje kao nusprodukt razgradnje hrane, stoga su tegobe vezane za giht usko povezane sa prehranom, pa tu treba tražiti i uzrok bolesti.
Utječe na pH urina, ometa određivanje glukoze u urinu, može biti povećana mokraćna kiselina i oksalati u urinu, može povisiti bilirubin u serumu...
Mokraćna kiselina je otpad pri staničnoj aktivnosti.
U normalnim uvjetima mokraćna kiselina se razgrađuje u krvi i eliminira urinom.
Potrudite se da popijete bar dvije litre vode kako bi mokraćna kiselina nastala uslijed dijete izašla iz tijela.
Sirova salata siromašna je tvarima iz kojih nastaje mokraćna kiselina pa može povoljno utjecati na liječenje gihta, a može se preporučiti i dijabetičarima te svima koji imaju problema s prekomjernom tjelesnom težinom.
Naime, mokraćna kiselina, koja je nusprodukt razgradnje produkata tijela razgrađuje se razgrađuje u krvi i eliminira se urinom.
Treba napomenuti da iako je mokraćna kiselina sadržana u ribi, puretini i piletini manja od one u crvenom mesu i, prema tome, ne toliko toksična za bubrege i tjelesna tkiva, stupanj oštećenja krvnih žila i probavnog sustava nastalih zbog konzumacije ovih koaguliranih bjelančevina nije ništa manji od onih nastalih zbog konzumacije crvenog mesa.
Ekskretornim funkcijama odstranjuju iz tijela otpadne produkte metabolizma dušika kao što su ureja, kreatinin i mokraćna kiselina, ione vodika i sulfate koji nastaju razgradnjom sumpornih aminokiselina te izlučuju i suvišak vode, natrija, kalija, fosfata i magnezija (2).
Prema statističkoj definiciji, hiperuricemija se smatra koncentracija urične (mokraćne) kiseline u serumu iznad 420 µmol/L u muškaraca i iznad 360 µmol/L u žena.Prema fizikalno-kemijskoj definiciji, hiperuricemija počinje pri koncentraciji od 416 µmol/L, jer se ispod te koncentracije mokraćna kiselina oslobadja (otapa) od mononatrijevog urata, a iznad te koncentracije nastaje precipitacij kristala.
Među najčešće bolesti uzrokovane pretjeranom kiselošću spadaju bolesti koštano-mišićnog sustava: giht - mokraćna kiselina, bolni mišići - mliječna kiselina, oštećenje diskova među kralješcima, bol u leđima, osteoporoza, vratni sindrom, artritis, reumatizam mekog tkiva i zglobova.
Štetni i nepotrebni sastojci, npr. mokraćevina, mokraćna kiselina, amonijak, višak soli i dr. s ostatkom vode tvore pravu mokraću.
Mokraćna kiselina je spoj koji nastaje u našem organizmu kao završni produkt razgradnje purinskih baza.
Krvne žile djeteta također ulaze u pupčanu vrpcu i putem nje dolaze do posteljičnih resica, ali krv djeteta siromašna je kisikom, a bogata ugljik-dioksidom i otpadnim tvarima djetetovog metabolizma (npr. urea, kreatinin, mokraćna kiselina).
Osim toga, komarci učestalo biraju osobe koje proizvode veće količine određenih kiselina u tijelu kao što je mokraćna kiselina.
Mokraćna kiselina je nusprodukt razgradnje purina ili otpadnih produkata tijela.
Normalno, mokraćna kiselina se razgrađuje u krvi i eliminira se urinom.
Na kraju se takva pročišćena čista krv podvrgava jednom procesu filtracije u bubrezima, gdje se suvišna voda, soli, vitamini, minerali, enzimi, antitijela, urea, mokraćna kiselina i drugi elementi, koji u tom momentu nisu potrebni tijelu, skupljaju u obliku jedne pročišćene, sterilne vodene otopine, što predstavlja urin.
Mokraćna kiselina nastaje kao nusprodukt pri probavi određene hrane, stoga je giht usko vezan uz prehranu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com