Osnovni smisao monaškog života najjasnije se može sagledati u svetlu krstovaskrsnog podviga podvigopložnika Hrista, koji u svome krajnjem smirenju krsne smrti pobeđuje samu smrt i vaskrsenjem otvara dveri besmrtnosti i netruležnosti palom coveku.
Osnovni smisao monaškog života najjasnije se može sagledati u svetlu krstovaskrsnog podviga podvigopložnika Hrista, koji u svome krajnjem smirenju krsne smrti pobeđuje samu smrt i vaskrsenjem otvara dveri besmrtnosti i netruležnosti palom coveku.
Referati o Tauleru i Jungu u početku su zamišljeni u odnosu na uvjete našega monaškog života.
- Upravo onako kako je sv. Benedikt izrekao kada je pravilo monaškog života sažeo u dvije riječi: moli i radi.
I dalje je bio zanesen idealom monaškog života koji se, prema Pravilu sv. Benedikta, sastoji od molitve i rada.
Molitva je prvi temelj cistercitskog monaškog života.
Sveti Benedikt je utemeljitelj benediktinskog reda, zaštitnik Europe, učitelj monaškog života te otac zapadnog redovništva.
Tako se postupno prelazilo na organizirani oblik monaškog života.
Organizirani oblik monaškog života razvijao se najprije na Istoku.
Obično se spominje Egipat kao kolijevka monaštva, iako je danas jasnije da su različiti oblici monaškog života istovremeno nastajali u više pokrajina kršćanskog Istoka.
Iako sv. Antun nije htio postati utemeljitelj nekog oblika monaškog života, svojim životom je to doista postao.
Početkom 4. stoljeća u srednjem Egiptu se razvija i cenobitski oblik monaškog života.
Iako krhkoga zdravlja, dade se na put sve do Egipta, stekavši tako dragocjeno iskustvo raznih oblika monaškog života.
Ne mogavši zbog slaba zdravlja izdržati sve zahtjeve strogoga monaškog života, vratio se u Antiohiju, gdje ga je biskup Melecije zaredio za dakona.
Svaka forma monaškog života izdvojena iz bogoslužbenog i liturgijskog poretka, gubi svoj duhovni smisao i naznacenje.
Iako je u današnje vreme sveopšteg idolopoklonstva i humanisticke civilizacije i kulture sve više poziva na reformu autenticnih vidova monaškog života u pravcu« humanizacije »monaštva kroz haritativno obrazovne i kulturno naucne delatnosti, u duhu pravoslavnog monaškog predanja verno se cuva autenticni lik monaškog života koji je vekovima važio i važi kao najsnažniji izraz hrišćanskog maksimalizma i ranohrišćanske siline vere i oduševljenja koji neprestano krepi i novim poletom nadahnjuje celokupni život Crkve.
Usled sve veće sekularizacije crkvenog života stvara se jedna lažna dihotomija između« svetovnog »i monaškog života.
Dolaskom benediktinaca u osmom stoljeću, počinje novo razdoblje monaškog života na jadranskom području.
Kroz sljedećih sto godina Crkva je bila oslabljena brojnim borbama, a posebice raspravama oko monaškog života i ženidbe svećenika.
U tom je razdoblju djelovao Babaj Veliki koji je bio stvarni vođa Crkve, te je jačao njezinu disciplinu, a osobito je nastojao oko obnove monaškog života.
Važno je izbjeći to da rad uzme sav prostor monaškog života.
Poučavajući nas dužnostima monaškog života, moj blaženopočivši starac Josif snažno je naglašavao praktični metod umne molitve.
Jeronim prikladnim duhovnim nagovorom uveo je mladiće u svijet monaškog života i rada njihove male zajednice.
Da bi dostigli svoj cilj ili makar krenuli ka idealu istinskog monaškog života, monasi sve svoje sile usmeruju ka tome da izađu iz okova svoga samoljublja i gordosti, žrtvujući i prazneći sebe do beskraja.
U tom pozivu sadržan je celi manifest monaškog života.
Poslušnost je, kao temeljna vrijednost monaškog života, nasljedovanje Kristove poslušnosti i, makar nosi u sebi i poteškoće, nezaobilazan je način sudjelovanja u iskustvu Isusa Krista.
Željeli smo sačuvati temeljne vrijednosti monaškog života cistercita, a da se ne nameće uniformnost u detaljima gdje legitimna raznolikost može postojati.
Radije Bogu zahvaljujemo što nam se u slobodnoj domovini pruža prigoda biti svjedokom naravi monaškog života te zajednice.
Važnost ovog otkrića je u tome što je riječ o najstarijim arheološkim tragovima u Hrvatskoj koji upućuju na ovakav način monaškog života.
Međutim, da bismo dobro razumijeli nastanak i ostanak monaškog života, najprije trebamo pozorno čitati Sveto pismo, osobito evanđelja.
Veliki plodovi monaškog života u dvotisućljetnoj povijesti Crkve jasno svjedoče da monaštvo ima čvrste temelje i duboke korijene.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com