Alga prerasta autohtone alge, morske cvjetnice i nepokretne životinje te dovodi do drastičnih promjena bioraznolikosti i ekoraznolikosti morskoga dna.
Alga prerasta autohtone alge, morske cvjetnice i nepokretne životinje te dovodi do drastičnih promjena bioraznolikosti i ekoraznolikosti morskoga dna.
U širokom su krugu uništena staništa morske cvjetnice Posidonia oceanica pa je ugrožena normalna reprodukcija mnogih vrsta riba
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode zahtjev za dodjelom koncesije podnijela je radi postavljanja plutača za sidrenje u uvali Sakarun, s ciljem, stoji u obrazloženju, zaštite morske cvjetnice Posidonia oceanica koja je zaštićena vrsta i endem Sredozemlja.
Po okvirnim procjenama, u Jadranu živi ili se razmnožava između sedam i osam tisuća vrsta i podvrsta, od toga više od 5500 morskih beskralježnjaka, oko 600 vrsta alga, preko 280 vrsta spužava, 449 vrsta riba i četiri morske cvjetnice, među kojima i posidonija (Posidonia oceanica), čija prostrana naselja, u kojima se razmnožavaju i hrane brojne morske vrste, možemo naći duž cijele naše obale i otoka.
- To se u prvom redu odnosi na livade morske cvjetnice Posidonia oceanica, gdje se mnoge gospodarstveno važne vrste mrijeste, polažu svoja jaja i nalaze sklonište od grabežljivaca.
Naime, livade ove morske cvjetnice su posebice ugrožene od kaveznog uzgajanja tuna.
Uredbom Vijeća za Mediteran donesen je zakon EU koji zabranjuje ribolov mnogim alatima nad livadama morske cvjetnice na dubinama ispod 50 metara.
Oni će govoriti o prvim rezultatima istraživanja bio raznolikosti Jadranskog mora, o sastavu i regulaciji ribljih zajednica, posebno će se apostrofirati Novigradsko more: morske cvjetnice i utjecaj s obale na kvalitetu mora, te će se podvući petogodišnja suradnja na području znanosti o moru.
Film i izložba napravljeni su u sklopu projekta Ã? « Promicanje važnosti i zaštite endemičnih livada morske cvjetnice Posidonia oceanica Ã?  »kojeg je financiralo Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja te dočaravaju prekrasni podmorski svijet zaštićenog krajolika rta Kamenjaka.
Kao primjer na taj način uništenog staništa morske cvjetnice Zubak je navela prolaz Mali Ždrelac.
Živi na sedimentnim dnima, a česta je i u livadama morske cvjetnice posidonije i to na dubinama od 2 do 20 metara.
- istraživanje dredžom u poručju livada morske cvjetnice posidonije.
Najvažniji su njezini projekti: Zeleni telefon, Osnaživanje mreže zelenih telefona Hrvatske, Zelena agenda u Istri, Lokve u kršu mreža vodenih biotopa, Zeleni forum, Zaštita i promicanje važnosti endemičnih livada morske cvjetnice Posidonia oceanica, Građani uređuju Pulu (GUP) i Kud se koje smeće meće.
Izložba i dokumetarni film dio su našeg projekta Zaštita i promicanje važnosti endemičnih livada morske cvjetnice Posidonia oceanica.
Izložba podmorskih fotografija do sada je već posjetila Rovinj, Ližnjan, Medulin, Banjole i Pulu, a zamišljeno je da bude stalno postavljena u Premanturi, gdje se, pored općine Ližnjan, nalaze jedine preostale livade ugrožene morske cvjetnice Posidonia oceanica u Istri.
Razloge tome svakako možemo vidjeti u nekontroliranom ispuštanju otpadnih voda s kopna iz mnogih ilegalnih ispusta, ali i legalnih koji su propusni, nedovoljno nadzirani i u blizini kojih se mjerenja ne vrše ili ne dovoljno često, nekontroliranoj urbanizaciji priobalja, uništavanju staništa livada morske cvjetnice posidonije, izlovu prstaca sa strašnim posljedicama za obalu, negativnom utjecaju ribogojilišta.
Preronom terena od Rta Lopata do obale u Saharunu utvrđeno je nekoliko manjih i većih livada morske cvjetnice te utvrđeno da je zbog povoljne brzine struje mora ovo područje idealno za rast ove vrste, što potvrđuje i veličina korijena od jednog metra, po čemu se može pretpostaviti da su saharunski nasadi Posidonije stari više stotina godina.
Nedavno je u Zagrebu održan 8. hrvatski biološki kongres na kojem su znanstvenici prezentirali nova saznanja i rezultate provedenih istraživanja, a s kongresa je upućen apel Ministarstvu zaštite okoliša i prostornog uređenja i Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva da zakonski zaštiti ugroženu vrstu morske cvjetnice Posidonia oceanica i njezina staništa u hrvatskom teritorijalnome moru te da se poduzmu učinkovitije mjere za zaštitu i obnovu ribljeg fonda u Jadranu.
Voditeljica Laboratorija za biologiju mora na Biološkom odsjeku PMF-a u Zagrebu prof. dr. Antonieta Požar-Domac održala je na tom kongresu predavanje o temi Tovilišta tuna i odgovorno ribarstvo, a prikazani su i preliminarni rezultati provedenih istraživanja radi utvrđivanja i zaštite staništa morske cvjetnice Posidonia oceanica u hrvatskom dijelu Jadranskog mora.
Posebna opasnost prijeti naseljima morske cvjetnice vrste Posidonia oceanica.
Ideja za izradu takve šetnice nastala je kao rezultat želje i potrebe da se lokalnom stanovništvu te domaćim i stranim posjetiteljima, čiji broj u ljetnim mjesecima prelazi 500 000, približi morski svijet, a posebice životni krug koji se odnosi na livade morske cvjetnice posidonije.
Na mjestima gdje se pojavila vrlo brzo bi razvila gusta naselja, potiskujući pritom zavičajne alge, morske cvjetnice i nepokretne životinjske organizme.
Prosječna primarna produkcija podmorske livade sredozemne morske cvjetnice (vrsta alge) veća je od prosječne primarne produkcije tropske kišne šume, stoga je i obogaćenost morske voda Jadrana kisikom veća od prosjeka.
Ova izložba obilježava i početak edukativnog dijela kampanje i projekta Zelene Istre Ã? « Edukacija o važnosti i zaštiti endemičnih livada morske cvjetnice Posidonia oceanica Ã?  ».
Projektni pokrovitelj je Veleposlanstvo Kraljevine Nizozemske u Republici Hrvatskoj, a osim proširivanja spoznaja o važnosti zaštite morske cvjetnice posidonije, želja nam je potaknuti ronioce na aktivno sudjelovanje u projektu kroz kartiranje ove strogo zaštićene vrste.
Ribarenje povlačenjem mreža po dnu, sidrenje, onečišćenje i širenje invazivnih vrsta, poput algi Caulerpa taxifolia i Caulerpa racemosa, posebno ugrožavaju morska staništa, poput iznimno osjetljive morske cvjetnice posidonije, sredozemnog endema.
Što se tiče morske flore, treba spomenuti stanište od čak 248 vrsta i to fotofilne alge, morske cvjetnice te iznimno rijetke zelene alge.
Bacajući svoje sidro, također pripazite da ono ne završi u livadi Posidonije oceanice, tj. morske cvjetnice.
Akumulirani ugljik morske cvjetnice čvrsto " opkoljavaju " na morskom tlu čime ga izdvajaju iz ugljičnog ciklusa.
Tijekom izrade Zelenog plana za općinu Medulin između ostalog identificiran je i problem ugroženost morske cvjetnice posidonije.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com