Predsjednik Pakistana Pervez Musharraf isključuje teroristički napad kao uzrok nesreće
Predsjednik Pakistana Pervez Musharraf isključuje teroristički napad kao uzrok nesreće
Riječ je o muškarcima koji su povezani s atentatom u studenome 2003. godine kojemu je pakistanski predsjednik Pervez Musharraf jedva izbjegao.
Udovca bivše premijerke Benazir Bhutto pakistanski je parlament izabrao u subotu 6. rujna, nakon što je prošli mjesec sam odstupio bivši predsjednik general Pervez Musharraf, kako bi izbjegao svrgavanje od strane parlamenta.
Uhićen bivši pakistanski predsjednik Pervez Musharraf
Iako je tražio podršku islamskih fundamentalista te vodio politiku, pa i prema Afganistanu, koja se njima svidjela, Musharraf sam nije nikakav fundamentalist ili uvjereni islamski desničar, nego spada među one pragmatične vojnike i političare iz islamskih zemalja koji jesu islamski vjernici ali nisu fanatici, i vjeru vide samo kao jedan element političkih procesa u svojoj zemlji.
Musharraf se rodio 1943. u muslimanskoj obitelji u današnjem indijskom glavnom gradu New Delhiju te je s obitelji 1947., tijekom velike razmjene stanovništva, stigao u Karachi.
Otac mu je bio ugledni diplomat pa je Musharraf više godina živio i u inozemstvu, na primjer, u sekularnoj Turskoj.
U razdoblju nakon njegove pogibije 1988., kada su se na vlasti kao premijeri izmjenjivali stranački vođe Benazir Bhutto i Nawaz Sharif, oni su također željeli imati podršku fundamentalista, a tu je podršku u prvom trenutku tražio i Musharraf, kada je u listopadu 1999. vojnim udarom došao na vlast.
Bush je smjesta u Pakistan poslao svoje najspretnije diplomate, u Islamabad je došao i Bushov saveznik, britanski premijer Tony Blair i za manje od mjesec dana Musharraf je potpuno promijenio pakistansku politiku, odlučio surađivati s Amerikancima, prekinuti sve odnose svojih sigurnosnih službi i vojske s talibanima, a da bi to postigao smijenio je i vodeće ljude u vojsci.
General Musharraf, pakistanski predsjednik, tvrdi kako je sporna izjava izvučena iz konteksta i kako se Pakistan ne priprema za rat.
Napomena Osobna i zemljopisna imena iz jezika koji se ne služe latinicom ili ćirilicom mogu se pisati i prema međunarodnim transkripcijskim i transliteracijskim pravilima koja određuju ili sami ti jezici ili jezik posrednik, najčešće engleski, ili onako kako se latinicom pišu u jeziku iz kojega su preuzeta: Mao Zedong, Yasser Arafat, Moshe Katsav, Kim Il-sung, Ban Ki-moon, Bashar al - Assad, Mahmoud Abbas, Muammar al-Gaddafi, Benazir Bhutto, Pervez Musharraf, Yukio Mishima, Akira Kurosawa, Georgios Papandreou, Melina Mercouri, Constantinos Gavras, Yoko Ono; Bombay, Mumbai, Fukushima, Hiroshima, Kyoto, Beijing, Pyongyang, Tokyo.
Musharraf je 14. prosinca bio u posjetu najvećem pakistanskom gradu Karachiju, a isti se dan avionom vratio u Islamabad.
Eksplozije su izazvale pravi pokolj, 15 je osoba ubijeno, tridesetak ih je ranjeno, ali je predsjednik Musharraf ponovno prošao neozlijeđen iako je njegov automobil lakše oštećen.
Musharraf je tada u samo nekoliko tjedana napravio značajan politički zaokret i time na novi način pozicionirao Pakistan na međunarodnoj sceni, od čega je Pakistan imao značajne i ekonomske i političke koristi.
Prognani general Musharraf, koji podržava Tahira Qadria, rekao je da " kako se nada, da vlasti neće koristiti silu protiv naroda ".
Vlasti u Pakistanu uhićuju oporbene čelnike nakon što je predsjednik general Pervez Musharraf proglasio izvanredno stanje uz objašnjenje da u zemlji raste islamistički ekstremizam.
Musharraf je također zamrznuo pakistanski ustav, smijenio predsjednika Vrhovnoga suda i zabranio nezavisne medije koji ga ne podupiru.
Prije šest godina, pakistanski predsjednik Musharraf posjetio je Bangladeš i ispričao se za ulogu svoje zemlje u ratu za oslobođenje.
Pakistanski predsjednik Pervez Musharraf ponudio je ukidanje zabrane preleta indijskim avionima kroz pakistanski zračni prostor kao znak dobre volje.
Predsjednik Pervez Musharraf za napad je optužio neimenovane »teroriste«.
PAKISTAN Predsjednik Pervez Musharraf proglasio izvanredno stanje, u subotu 3. studenoga, proglasivši privremene odredbe koje stupaju na snagu umjesto ustava te poslavši vojsku na ulice.
Predsjednik Musharraf pozvao na »džihad protiv terorizma«.
U svom govoru Musharraf se također zauzeo za poboljšanje odnosa s Indijom.
Takvu je odluku donio pakistanski predsjednik Pervez Musharraf u petak 29. srpnja.
Pakistanski predsjednik Musharraf u Indiji, 16. travnja, tijekom prvoga posjeta nakon neuspjelog samita dviju zemalja 2001, u muslimanskom svetištu Sufi u gradu Ajmeru rekao je kako je stigao donoseći poruku mira.
Sharifovo premoćno vodstvo znači da će on postati predsjednik vlade, što će biti trijumfalan povratak političara koji je 1999. bio svrgnut u vojnom udaru koji je izveo general Pervez Musharraf.
Nakon što je Pervez Musharraf u Pakistanu proglasio izvanredno stanje, bivša premijerka Benazir Bhutto zaprijetila je prosvjedima ukoliko predsjednik ne podnese ostavku.
Da u toj mreži djeluju agenti ISI-ja vidi se po prvom atentatu na Musharrafa jer je očito neko iz sigurnosnih službi dojavio atentatorima kada će se Musharraf vraćati iz Karachija u Rawalpindi te kada će prelaziti most.
Musharraf sada ima veliki sigurnosni problem, ali i politički.
Da bi ih udobrovoljio, vidjevši i na temelju prvog od ova dva atentata da se situacija u zemlji zaoštrava, Musharraf je prije nekoliko dana obznanio da će smanjiti svoje ovlasti, kako bi dao veći prostor djelovanja drugim institucijama države.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com