Pišu: Monica Macovei, Roger Helmer, Nataša Srdoč i Joel Anand Samy
Pišu: Monica Macovei, Roger Helmer, Nataša Srdoč i Joel Anand Samy
Kako me prošli mjesec u jednom razgovoru upozorila Nataša Srdoč iz Adriatic Institutea, Rehn igra igru zvanu " legacy building ", gradnju političke ostavštine ili, jednostavnim rječnikom rečeno, traži svoje mjesto u udžbenicima povijesti.
Nataša Srdoč tada nije mislila na pitanje slovensko-hrvatskog graničnog spora, nego je principijelno inzistirala na činjenici da su u Hrvatskoj korupcija, prava vlasništva i drugi problemi vezani uz ekonomske slobode na takvoj razini da Hrvatska još uvijek ne pripada Europskoj uniji.
NATAŠA SRDOČ napisala je za Index, koji je prvi u regiji ekskluzivno objavio Indeks ekonomske slobode za 2011. godinu, kojeg zajednički izdaju The Heritage Foundation i The Wall Street Journal, a za regiju objavljuje strateški partner Adriatic institut za javnu politiku, komentar o rezultatima.
" Prerani ulazak Bugarske i Rumunjske bio je dobra lekcija za EU, koja se osramotila na tom primjeru jer su reforme naknadno dobile drugi smjer u te dvije zemlje ", dodala je Nataša Srdoč.
Predsednik Adrijatik instituta " Nataša Srdoč za Vašington tajms " kaže da je korupcija hrvatske građane koštala najmanje milijardu dolara.
Stranka posebnu pažnju pridaje problemima u hrvatskom gospodarstvu, pa tako ima i svoje Ekonomsko vijeće, u kojem se nalaze eminentni ekonomski stručnjaci: Boris Divjak, Svjetska Banka; Maurice McTigue, prijašnji ministar reformne vlade Novog Zelanda; Dr. Ivo Orlić, nuklearni fizičar i profesor fizike na Sveučilištu u Rijeci; Darko Sertić, američki poduzetnik hrvatskog porijekla i ulagač u Sisku; Radovan Smokvina, poduzetnik i vlasnik švicarske tvrtke Consentus i Nataša Srdoč, MBA, predsjednica Hrvatske 21. stoljeća
Činjenicu da će euroskepticizam biti jedna od temeljnih okosnica programa novonastale stranke, Nataša Srdoč je potvrdila i u prvom medijskom predstavljanju stranke, kada je izjavila da će se " zalagati za reviziju pristupnog sporazuma Hrvatske i Europske unije, za koji smatra da je loš i da, ako ne može biti promijenjen, mora biti ukinut. " No ipak, za razliku od HSP-a, " Volim Hrvatsku - ne u EU ", Pernarovog SP-a ili " Saveza za Hrvatsku ", stranka " Hrvatska 21. stoljeća " se a priori ne protivi ulasku u Europsku uniju, no smatra kako je pogrešno ući pod ovako lošim i nametnutim uvjetima.
Nataša Srdoč u domaćoj javnosti je poznata i kao glavni zagovornik uvođenja flat-taxa, jedinstvene porezne stope koja bi, prema njezinu mišljenju, rezultirala značajnim gospodarskim rastom i razvojem ekonomije.
Nataša Srdoč smatra kako je Zakon o radu prekrut.
Liberalizacijom tržišta rada ti bi problemi bili riješeni, kaže Nataša Srdoč.
Zanimljivo je da u obrazloženju ocjene financijske slobode u Hrvatskoj Nataša Srdoč tvrdi kako je suprotno mišljenju mnogih hrvatskih ekonomista privatizacija bankarskog sustava u devedesetima bila dobra stvar. Privatizacija i poboljšanja regulative značajno su pridonijeli obnavljanju povjerenja u bankarski sektor, koji je bio potresen nizom propusta u 1998. To što mnogi danas tvrde da su strane banke krive za loše stanje hrvatske ekonomije, jer ne žele kreditirati razvoj, nije istina.
Međutim, privatni investitori se okreću inozemnim izvorima financiranja, te povećavaju inozemni dug, smatra Nataša Srdoč.
Nataša Srdoč smatra kako je iz perspektive ekonomske slobode neprihvatljivo da promjene cijene 30 - ak proizvoda mora odobriti Ministarstvo gospodarstva.
Također, kaže Nataša Srdoč, loša je praksa da država pokušava utjecati na cijene nekih proizvoda putem poduzeća u državnom vlasništvu.
Rješenje koje predlaže Nataša Srdoč je uvođenje flat tax porezne rate, što je već učinilo 14 tranzicijskih zemalja.
Riječ je o jedinstvenoj stopi poreza na dohodak, za koju Nataša Srdoč tvrdi da za razliku od postojećeg poreznog sustava potiče gospodarski rast.
NATAŠA SRDOČ: Od većeg broja poduzetnika i građana iz raznih dijelova Hrvatske, čula sam da se boje odmazde i pritisaka ukoliko se otvoreno pridruže stranci Hrvatska 21. stoljeća.
Nataša Srdoč i Joel Anand Samy, osnivači Adriatic instituta za javni poredak, smatraju kako Indeks Heritage Foundationa pokazuje da je preveliki državni aparat najznačajnija slabost Hrvatske. Riječ je uistinu o velikom problemu zato što se odražava i u drugim područjima.
Nataša Srdoč, osnivačica i direktorica Adriatic Instituta, zvijezda je u usponu na hrvatskoj političkoj sceni, piše Forbes, dodajući da ona direktno adresira borbu protiv korupcije, koja je inače trenutno ' najprioritetnija inicijativa globalnih regulatornih institucija '.
Uz nove zakone koji obvezuju na transparentnost, Nataša Srdoč zauzima se za sudski progon svih političara, sadašnjih i bivših, koji su nagomilali bogatstvo iz neutvrđenih izvora.
Riječ je o specifičnom problemu jer, kako kaže Nataša Srdoč, na stvaranje korupcije utječu i slabosti u drugim sektorima, poput prevelikog birokratskog aparata i lošeg sudstva.
Ipak, u posljednjih nekoliko mjeseci, Nataša Srdoč je medijski bila poprilično dobro zastupljena, što velikim dijelom može zahvaliti i odličnim vezama s američkim senatorima te transparentnim osobama iz svijeta ekonomije i bankarstva.
Ako Nataša Srdoč uspije dakle svoje američke veze motivirati na transparetna ulaganja u Hrvatsku, to bi joj svakako moglo donijeti naklonost velikog broja nezaposlenih i ekonomski neovisnih birača.
Nataša Srdoč je naša pitanja ocijenila kao ' neprofesionalna ' te odbila odgovoriti na njih.
Nekoliko mjeseci ranije, Nataša Srdoč bila je glavna zvijezda kolumne Jeffrey T.
Nataša Srdoč, predsjednica riječkog Adriatic instituta, neovisnog nevladina think-tanka, zajedno sa svojim suprugom i partnerom Joelom Anandom Samyjem, ponovno je digla prašinu žestokim kritikama hrvatske političke elite.
Prva je to javno na našem portalu Tjedno rekla Nataša Srdoč, predsjednica stranke Hrvatska 21. stoljeće.
Nataša Srdoč: Kada vi imate ministre koji su u direktnom sukobu interesa, gdje postoji situacija da se ministar ne pojavi na sudu jer to ne želi u Americi bi mu poslali policiju doma koja bi ga na sud privela to znači da u Hrvatskoj postoji jedno totalno nepoštivanje zakona, sudstva i demokratske države, što Hrvatska želi postati.
UGLED JE NARUŠEN Nataša Srdoč kaže da je napisala članak jer hrvatska vlada blati Hrvatsku i uništava budućnost njenih građana te da je ugled zemlje u svijetu već dugo narušen Prošlog tjedna veliku pažnju hrvatske, ali i svjetske javnosti izazvao je iznimno kritičan članak o Hrvatskoj objavljen u uglednom američkom dnevniku Wall Street Journal.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com