Sada koristim Ubuntu i njegov lamp i NetBeans IDE.
Sada koristim Ubuntu i njegov lamp i NetBeans IDE.
Za napredne korisnike i programere treba nabrojati novosti poput EXT4 datotečnog sustava, nove aplikacije za popravak raznih podsustava (Firstaidkit) koja se pokreće i s Live CD-a, Python NSS bindings, Eclipse 3.4, Netbeans IDE 6.1 te alata za pravljenje i distribuciju softverskih appliancea.
Ako vas zanima, novi NetBeans u beti možete preuzeti sa službenog weba.
Vrlo lako se konfigurira i integrira u razvojna okruženja: JRebel for Eclipse JRebel for IntelliJIDEA JRebel for NetBeans JRebel for MyEclipse Postoji besplatna licenca za 14 dana.
NetBeans 7.3 u beti donosi bolji JavaScript editor, podršku za testiranje JavaScripta, page inspector i vizualni uređivač stilova (CSS-a).
Osim navedenog softvera, poinstaliran je softver potreban za kolegije koji se održavaju na RiTehu: osnovne build i mrežne alate, CORE, ns-3, Quagga, iptables, Wireshark, Geany, NetBeans C, Eclipse, PHP, MySQL, QtCreator, VTK i još ponešto.
Na Sunovim stranicama može se skinuti komplet u kojem su NetBeans i J2SE 1.5.0 ali ja ne volim takve gemište pa će se wget nešto kasnije posebno pozabaviti tom betom.
Na njihovim stranicama možete skinuti dokument u kojem se dosta detaljno uspoređuju mogućnosti NetBeans, Eclipse, IntelliJ i JBuilder alata.
Ugovor obuhvaća programsku opremu za Solaris, Javu i NetBeans, procesore Intel Xeon te druge Intelove i Sunove tehnologije za tvrtke.
U svom radu sa. NET platformom koristi Microsoft Visual Studio dok u radu s Javom pretežno koristi NetBeans alat te povremeno IBM Rational porodicu alata
Neki od uključenih alata su: Eclipse, NetBeans, Lazarus, Gambas 2, gPHPEdit, Kompozer, XAMPP,...
Postoji niz dostupnih razvojnih okruženja uključujući Anjuta, Code:: Blocks, Eclipse, KDevelop, Lazar, MonoDevelop, NetBeans, i Omnis Studio dok editori kao Vim i Emacs i dalje zadržavaju svoju popularnost.
Kratka biografija autora: Geertjan Wielenga je voditelj proizvoda u Oracleu, gdje radi u NetBeans timu.
Počeo je raditi s NetBeans u 2004 i blogove o njemu često ćete naći na blogs.oracle.com/geertjan.
Bio: Geertjan Wielenga is a product manager at Oracle, where he works on the NetBeans team.
He started working with NetBeans in 2004 and blogs about it frequently at blogs.oracle.com/geertjan.
1. Win7 x64, wamp, NetBeans 7.3 - P. S. preporučam xampp prije wamp-a jer xampp po default dolazi sa svim često korištenim php i apache modulima uključenima dok kod wamp-a to nije slučaj pa sam razbijao glavu satima, nekad i danima zašto mi nešto ne radi da bi na kraju bilo do postavke samog servera...
U predavanju, NetBeans IDE se koristiti za razumijevanje Java EE 6 platformi, zahvaljujući mnogobrojnim značajkama kodova proizvođača i editora koje NetBeans pruža.
Ako ste programer ili vam je programiranje hobi, tada vjerojatno koristite Eclipse, Netbeans, Visual Studio ili neki drugi softver za razvoj aplikacija.
Navedene novosti podržane su već i prije službenog izlaska Jave 7 u najzastupljenijim razvojnim okolinama (Eclipse, NetBeans, IntelliJ).
Saša Ivković, vođa srpske Oracle korisničke grupe SrOUG (Serbian Oracle User Group, www.sroug.rs) i Zoran Ševarac, vođa srpske NetBeans korisničke grupe NUGS (www.netbeans-serbia.org), bili su gosti na nedavno održanoj najvećoj regionalnoj Java konferenciji na Balkanu JavaCro 13 u Hrvatskoj.
U okviru konferencije Zoran Ševarac održao je predavanje s Geertjanom Wielengaom (Oracle) o platformi NetBeans, na kome je predstavio projekt Neuroph i svoja iskustva u radu s platformom NetBeans.
NetBeans je softver vrlo sličan Eclipsu no, po meni osobno, bolji.
Uz to, NetBeans ima odlično riješen auto complete sintakste, konkretna rješenja ukoliko dođe do krive sintakse, odličan navigacijski panel, te mogućnost izrade makro naredbi.
Ako se malo maknemo iz samog programa, tu je još i više jezična podrška, odličan storage management, NetBeans Visual Library, Integrated Development Tools i pluginovi slični onima malo prije spomenutim.
Isto je to na neki nacin i NetBeans, ali je to u puno puno manjoj mjeri do npr Visual Studia koji je zatvorenog tipa i on je pretpotopna aplikacija u tom smislu.
Eclipse, NetBeans, IBM Rational porodica alata, JDeveloper i s l.), poznavanja određenih tehnologija i razvojnih okvira (frameworks), kao što su JSP, JSF, JMS, EJB, Spring, Hibernate i sl., kao i niza drugih znanja i vještina prema želji korisnika
Najvažnija promjena u odnosu na prethodno izdanje je, integracija s OSGi i konverzija NetBeans modula u OSGi pakete, koje možemo importirati i kreirati u aplikaciji
Kao što brži uvod u rad u NetBeans okolini, na početku ćemo izraditi malu i ne previše smislenu aplikaciju s grafičkim korisničkim sučeljem koja će ipak odlično poslužiti za uvid u osnovne principe rada u NetBeans razvojnoj okolini.
Kako i samo ime govori, glavni poslovi ovog odjela uključuju cloud computing usluge, razvojnu platformu NetBeans te StarOffice.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com