Relativno brzo nakon 1.5.2 verzije, došao je i NetBSD 1.5.3 donoseći manje promjene, pretežno vezane uz sigurnosne popravke.
Relativno brzo nakon 1.5.2 verzije, došao je i NetBSD 1.5.3 donoseći manje promjene, pretežno vezane uz sigurnosne popravke.
Samo da se zna da postoji preko 50 - ak arhitektura na kojima NetBSD moze da se koristi.
Trenutačno su podržani operacijski sustavi GNU/Linux (sve distribucije), Microsoft Windows 2003, 2008 Solaris, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, MacOS X i AIX.
OpenBSD nastaje kao fork NetBSD sustava 1995. godine zbog nesuglasica oko razvoja između Thea de Raadta i ostatka razvojnog tima NetBSD sustava.
Nakon što je Theo otišao iz NetBSD tima, odlučio je pokrenuti svoj projekt koji je nazvao OpenBSD.
S nizom značajnih novosti objavljena je nova inačica slobodnog UNIX-sustava NetBSD 1.6.
NetBSD trenutno podržava čak 52 različite računalne platforme, od kojih je za njih 39 moguće snimiti distribuciju u binarnom obliku.
Time je NetBSD ujedno valjda i najportabilniji operacijski sustav uopće.
DragonflyBSD koristi pkgsrc po uzoru na NetBSD
Naime, DragonFlyBSD koristi pkgsrc, package management sustav razvijen od strane NetBSD projekta.
Osim Ubuntu-a, podržano je više od dvadesetak drugih linux distribucija (ali i FreeBSD te NetBSD) te će vjerovatno svatko naći svoju omiljenu, uz mogućnost instalacije dodatnih specijaliziranih distribucija/alata poput SystemRescueCD, Backtrack ili FreeDOS.
Zbog velike portabilnosti jedno od glavnih ciljanih tržišta NetBSD-a su embedded sustavi.
Jedan od većih razloga raširenosti NetBSD-a kao embedded sustava jest odličan framework za cross-compiling. On omogućava da se cijeli NetBSD sustav kompajlira za različitu arhitekturu od one računala na kojem se komapjlira.
Operacijski sustavi NetBSD, OpenSolaris i Solaris 10 podržavaju, uz one u tablici navedene, i sve ugniježđene kombinacije navedenih RAID nivoa.
Glavni cilj NetBSD projekta jest napraviti vrlo portabilan, stabilan i siguran sustav.
Nakon 15 ak godina razvoja NetBSD je postao jedan od najportabilnijih sustava uopće.
Trenutno NetBSD je portan na više od 50 platformi i 17 arhitektura.
NetBSD je otišao toliko daleko da su implementirali sustav na kuhinjski toster, gdje isti preuzima sve funkcije koje inače obavlja tosterov native software.
Osnovni sustavi su FreeBSD, NetBSD i OpenBSD, najvažnije varijante su PC-BSD, pfSense i DragonflyBSD (od FreeBSD-a), a potomak Apple OS X (od FreeBSD-a).
FreeBSD pokušava biti najbrži i prikladan za rad na modernim poslužiteljima, NetBSD se ponosi kvalitetom koda i brojem različitih platformi na kojima se može pokretati, dok je OpenBSD specijaliziran za beskompromisnu sigurnost sustava.
Ravilov je terorist koji je u samoubilačkom pokušaju pokušao samoubiti sebe i predsjedništvo HULKa kako bi skrenuo pažnju na fundamentalističke težnje korisnika NetBSD-a i oslobođenje svih živih bića koja koriste Macintosh u vezi sa Debian distribucijom na istome
Među najbitnije novine NetBSD - a 1.6 se ubrajaju:
Naizgled su njeni najpopularniji proizvodi FreeBSD koji je općenit slobodan operativan sustav, NetBSD čiji se razvijatelji koncentiraju na pokretanje istog sustava na što više različitih računalnih platformi, te OpenBSD čiji se razvijatelji naročito brinu za sigurnost sustava i najizloženijih aplikacija.
Javlja se ako je slika kernela učitana, ali nije prepoznata kao Multiboot ili kao jedna od podržanih formata (Linux zImage ili bzImage, FreeBSD ili NetBSD)
Upravo IIS radi samo na Intel (i Alpha) platformi i nigdje više, dok Apache skupa s Linuxom radi na više desetaka platformi (NetBSD radi na 52 različite platforme).
Osim GNU/Linux postoje i drugi slobodni operacijski sustavi kao što su: FreeBSD, NetBSD, OpenBSD kao i GNU/Hurd i slični projekti.
Mac OS X baziran je na velikom dijelu FreeBSD - a, te ponešto elemenata iz NetBSD - a i GNU - a.
Jedna grupa je razvila set Unix alata poznat pod nazivom GNU, koji su s vremenom uspješno upareni s jezgrom zvanom Linux i distribuirani pod raznim imenima; drugi su uzeli izvorni kod BSD distribucije Unixa koji je " oslobođen " i stvorili sustave FreeBSD, NetBSD i niz drugih.
Iako se često znaju spominjati kao linux distribucije, operativni sustavi kao FreeBSD, OpenBSD, NetBSD i Solaris/OpenSolaris nisu vezani direktno uz linux.
Baziran na 386 BSDu i 4.4 BSDu, NetBSD, nastaje nakon nesuglasica u razvojnom timu 386 BSDa, kada se jedan dio razvojnog tima odvaja kako bi započeo rad na novom BSD sustavu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com