Za ukupan publicistički, kritički, znanstveno-istraživački i teorijski rad na području arhitekture nagrađen godišnjom nagradom Udruženja hrvatskih arhitekata Neven Šegvić za 2000 godinu.
Za ukupan publicistički, kritički, znanstveno-istraživački i teorijski rad na području arhitekture nagrađen godišnjom nagradom Udruženja hrvatskih arhitekata Neven Šegvić za 2000 godinu.
Dobitnik je nagrade Neven Šegvić Udruženja hrvatskih arhitekata za teorijski, publicistički i kritički rad (1997).
Predavanja de obuhvatiti radove slijedećih arhitekta: Neven Šegvić, Ivo Vitić, Ivo Radić, Lovre Perković, Frano Gotovac, Mladen Kauzlarić, Harold Bilinić i Lavoslav Horvat.
U povijesnoj jezgri Grada svoja uspješna djela ostavila su trojica modernih hrvatskih arhitekata i to: Ivan Vitić (zgrada Socijalnog i mirovinskog osiguranja), Neven Šegvić (niz stambenih zgrada u susjednoj ulici koja danas nosi ime Knezova Šubića i Zrinskih) i Aleksandar Dragomanović za gore spomenuti Autobusni kolodvor.
Za godišnju nagradu NEVEN ŠEGVIĆ za najuspješniji publicistički, kritički i teorijski rad na području arhitekture i urbanizma u 2009. godini nominirani su: - Tomislav Odak za Arhitektonske kronike u izdanju UPI-2M BOOKS - prof. Darovan Tušek (glavni urednik), Hrvoje Bartulović, Dujmo Žižić, prof. Vladimir Nikolić i prof. Ivana Šverko (članovi uredništva) za Sveučilišni studij arhitekture u Splitu u izdanju Građevinsko-arhitektonskog fakulteta, Sveučilišta u Splitu
Upravo na tom potezu nastaju najvažnija arhitektonska ostvarenja domaće kasne moderne arhitekata kao što su Neven Šegvić, Drago Galić i Marijan Haberle.
Prisutna je većina arhitekata, od kojih će neki aktivno djelovati sve do sloma NDH (Aleksander Freudenreich, Stjepan Podhorsky, Ivan Zemljak, Juraj Denzler, Vladimir Potočnjak, Stjepan Planić, Zvonimir Požgaj, Zoja Dumengjić i dr.) neki od njih djelovat će u ilegali (Andro Mohorovičić), od kojih će se neki tijekom vremena pridružiti NOB-u (Neven Šegvić, Milovan Kovačević, Josip Seissel, Rikard i Miro Marasović i dr.), no, nažalost, nemalen broj njih zbog uvjerenja će tragično završiti na stratištu neke od sukobljenih strana (Zvonimir Kavurić), ali javljaju se i nova imena važna za poratnu arhitektonsku scenu (Bruno Milić).
Ljubav prema arhitekturi otkrio je još na Akademiji na kojoj mu je predavač bio profesor i sjajan pedagog Neven Šegvić, a u kasnijim godinama je tu svoju skrivenu sklonost i ljubav podgrijavao tako da se javljao i na mnoge svjetske arhitektonske natječaje, radeći vrlo intrigantne projekte.
Nagrada " NEVEN ŠEGVIĆ " nosi ime po arhitektu i dugogodišnjem sveučilišnom profesoru sa Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dobitniku nagrada " Viktor Kovačić " i " Vladimir Nazor " za životno djelo; čija je između ostalog, publicistička aktivnost u urbanističko-arhitektonskim kulturološkim studijama, kao i svojim neposrednim i britkim mislima izrečenim originalnim stilom, te slojevitošću i kompleksnošću dosegla sam vrh arhitektonske kritike te bila pokretač arhitektonske pojavnosti minulih desetljeća i čiji se utjecaj značajno odražavao u mnogobrojnim naraštajima hrvatskih arhitekata.
Dobitnik je nagrade« Neven Šegvić »za publicistiku 2009. godine koju dodjeljuje Udruga hrvatskih arhitekata.
Nakon objavljenih Jutarnjih ogleda (2004.) u kojima se Krešimir Rogina pišući za ' Jutarnji list ' osvrtao na tada aktualna događanja u svjetskoj i domaćoj arhitekturi i kulturi, te Abecedarija arhitekture Krešimira Rogina (2007. nominiranog za nagrade ' Neven Šegvić ' i ' Kiklop '), gdje je autor sabrao pojmovnik svih neizostavnih stilova, osoba i događaja koji su posredno ili neposredno utjecali na njegov arhitektonski diskurs, članak se osvrće na novu knjigu arhitekta Rogine, koji je posljednjim objavljenim djelom ostvario svojevrsnu fuziju dosadašnjih knjiga.
Nagrada ' NEVEN ŠEGVIĆ ' za publicistički, rad na području arhitekture i urbanizma u 2007. godini podijeljena je na dva nakladnička opusa.
Razlozi zbog kojih je Nagrada NEVEN ŠEGVIĆ ustanovljena koincidiraju s razlozima publicističke prisutnosti arhitekta Miće Gamulina u urbanističko-arhitektonskim i kulturološkim polemikama tijekom posljednjih dvadeset godina.
Nagrada NEVEN ŠEGVIĆ za najuspješniji publicistički, kritički, znanstveno istraživački i teorijski rad na području arhitekture i urbanizma u 2010. godini dodjeljena je dr. Tomislavu Premerlu za ukupni znanstveno-istraživački i publicistički rad na području arhitekture i urbanizma, (Recentno: urednik izdanja Hrvatska arhitektura u XX stoljeću, zbornik radova, Matica hrvatska)
Nagrada " NEVEN ŠEGVIĆ " dodjeljuje se u obliku plakete, zajednički autorski rad akademskog slikara Ive Šebalja i arhitekta Nenada Fabijanića.
Autor prof. dr. sc. Andrej Uchytil za ovu knjigu dobitnik je nagrade " Neven Šegvić " Udruženja hrvatskih arhitekata za publicistički, znanstveno-istraživački i teorijski rad na području arhitekture 2008. godine.
Dobitnik ste ovogodišnje nagrade Udruženja hrvatskih arhitekata »Neven Šegvić« za područje arhitektonske kritike i publicistike, što Vam ona znači?
Prigodom otvorenja Godišnje izložbe ostvarenja hrvatskih arhitekata 2007, Udruženje hrvatskih arhitekata/UHA će proglasiti laureate nagrada za najuspješnija arhitektonska ostvarenja u protekloj godini te dodjeliti nagrade u kategorijama: - ' viktor Kovačić ' za najuspješnije arhitektonsko ostvarenje (u svim domenama arhitektonskog stvaralaštva) i za životno djelo; - ' Drago Galić ' za najuspješnije ostvarenje na području stambene arhitekture; - ' bernardo Bernardi ' za najuspješnije ostvarenje na području unutrašnjeg uređenja i oblikovanja - ' neven Šegvić ' za najuspješnije ostvarenje za području arhitektonske publicistike i teorije.
Diplomirao 1968. godine s temom prostorno planiranje Paklenih otoka (mentori prof. Dragan Boltar, prof. Neven Šegvić) i poslijediplomski studij Prostorno planiranje (1972 1974.) na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
" Ljubav prema arhitekturi otkrio sam još na Akademiji na kojoj ju je predavao profesor Neven Šegvić, sjajan pedagog i moj mentor ", kaže Džamoja koji godinama radi arhitektonske projekte za muzeje, spomenike, galerije, nebodere i džamije tako da ih ima oko 60, a među njima je i zaštićeni spomenički kompleks njegove kuće s ateljeom i parkom u Vrsaru.
(4) Nagradu " NEVEN ŠEGVIĆ " ustanovila je Skupština Udruženja hrvatskih arhitekata (UHA) dana 12. srpnja 1997. godine, sa ciljem promoviranja publicističke, kritičke, znanstveno-istraživačke i teorijske misli tiskane o arhitekturi.
Program izložbe, izbor tekstova, prijevod tekstova izvršili su: Ivan Picelj, Radoslav Putar, Tihana Ravlić, Vjenceslav Richter, Neven Šegvić i sa strane galerije Vesna Barbić i Edo Kovačević. " Postoje lijepe Gattinove fotografije postava.
Na predmet arhitektonske kompozicije postavljeni su docenti Vladimir Turina i Neven Šegvić. 1956. god.
Na čelu Katedre je njen predstojnik čiju dužnost danas obnaša Prof. Nenad Fabijanić dok su tu dužnost u proteklim godinama obnašali i profesori: Hildegard-Auf Franić, Branko Kincl, Ivan Crnković, Ante Vulin, Miroslav Begović, Neven Šegvić, Drago Galić.
Hrvatski povjerenik na 47. Venecijanskom Biennalu, 1997. Odlikovan za izuzetne doprinose u kulturi, 1996. i dobitnik Nagrade " Neven Šegvić " za znanstveno-istraživački rad na području arhitekture, 1998.
No, unatoč tome što su projekti bili izrađeni već 1947. (Neven Šegvić), a potom i 1954. godine (Božidar Rašica) on nije realiziran sve do 1976. kada je, prema projektu arhitekata Slavka Jelineka i Berislava Vinkovića, izgrađena Zagrepčanka, simbol grada i Ulice.
Marina Bagarić, koja nas vodi kroz blok Badel i priča o njegovoj povijesti, autorica je knjige o arhitektu Ignjatu Fischeru za koju je dobila UHA-inu nagradu Neven Šegvić za najuspješniji publicistički, kritički i teorijski rad na području arhitekture i urbanizma u 2011.
Vitićev suvremenik Neven Šegvić, također arhitekt iz plejade sjajnih 1950 - tih i 60 - tih hrvatske arhitekture, piše u osobito nadahnutom nekrologu 1987. godine: Analitički pisati o djelu arhitekta Vitića bila bi profesorska pedanterija kojom bi se dokazivao onaj koji piše, a lik Ivana Vitića ostao bi neobasjan svjetlošću koju zaslužuje.
Početkom šezdesetih godina ovom lokacijom se pozabavio i arhitekt Neven Šegvić i 1964. godine na Peristilu je osvanula nova zgrada.
Je li arhitekt Neven Šegvić " svojom kućom " devastirao Palaču ili je, premda samo lokalni-splitski arhitekt, ipak pridonio njezinoj revitalizaciji?
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com